FacebookYoutubeInstagram

Archeologové objevili hrob „polešovické princezny“

Polešovice Zprávy 8. 8. 2018
Archeologové objevili hrob „polešovické princezny“

Vysokoškolačky Adéla Nedorostková (vlevo) a Tereza Plačková, které se účastní archeologických prací u Polešovic, ukazují jeden ze vzácných nálezů. Jedná se o ozdobné kroužky do vlasů, které pochází ze začátku doby bronzové.

Foto: sal

Unikátní nálezy vydalo jedno z největších pravěkých pohřebišť na jižní Moravě, které archeologové odkrývají už pátým rokem v Polešovicích. Objevili totiž hrob ženy ze začátku doby bronzové, která u sebe měla zdobenou čelenku a čtyři výrazné měděné kruhy ze svinutého drátu, jež původně zdobily její vlasy.

„Měděná čelenka připomíná zakroucený plech, ale z archeologického pohledu jde o vzácný nález. Z našich výzkumů jsem takovou ozdobu viděl poprvé, objevili jsme ji asi u čtyřicetileté ženy, která se pyšnila hned několika měděnými šperky, kromě čelenky měla ještě korálky a okolo uší ozdobné kroužky. Možná to byla polešovická princezna, kdo ví,“ zamýšlí se Marek Lečbych, vedoucí výzkumu, který už od roku 1997 provádí pracovníci Ústavu archeologické památkové péče v Brně. „Ve druhém prozkoumaném ženském hrobě ležela v oblasti hrudi výrazná měděná jehlice a pohřbená měla také zdobené vlasy a prstýnek,“ doplnil archeolog.

Pohřebiště je podle něj z konce doby kamenné a začátku doby bronzové, tedy zhruba 4 000 let staré. Archeologové za pět let zatím odkryli na padesát hrobů, letos se zastavili na čísle deset. „Hroby jsou orientované směr východ, západ, ženy ležely hlavou k východu, muži k západu, přičemž obličeje zemřelých směrovaly k jihu. Už jsme se dostali do bohatší části pohřebiště, důkazem je také hrob bojovníka, který měl u sebe kromě keramické nádoby i kamenné úštěpy a dva hroty od šípů,“ prozradil Lečbych, podle kterého jde o hroby pravěkých „migrantů“. „Jde o lidi, kteří sem podle historického bádání přišli ze severu, střetávali se s místním obyvatelstvem a hledali nové působiště, novou vlast,“ vysvětlil vedoucí výzkumu.

Stáří hrobů a uložení v pískovém podloží však zavinilo, že některé kostry se dochovaly jen zčásti. „Po vyzvednutí se promění v drť, takže často máme jen zlomky kostí. Každopádně je ale podrobíme antropologickému zkoumání a určíme stáří, pohlaví, možná nemoci,“ věří Lečbych. Jeho tým z 55 zahloubených objektů získal i spoustu keramických úlomků, které jsou možná jedny z nejstarších nalezených na českém území. Pocházejí z mladší doby kamenné.

Polešovice jsou významnou moravskou lokalitou, kde se kromě početných pravěkých nálezů vyskytují i stopy po zaniklé středověké obci Záblacany.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Pacienti už nezmoknou, zastávku u špitálu konečně zastřeší!

Uherské Hradiště

Pacienti už nezmoknou, zastávku u špitálu konečně zastřeší!

Déšť, vítr, slunce i sníh už tři roky komplikují život pacientům Uherskohradišťské nemocnice, kteří jezdí za ošetřením...

8. 8. 2018
Tropy v nemocnici: Sestřičky ochlazují pokoje, operace se neruší

Uherské Hradiště

Tropy v nemocnici: Sestřičky ochlazují pokoje, operace se neruší

Na rozdíl od jiných nemocnic v zemi, které kvůli vlně veder ruší dlouhodobě plánované operace, se v...

7. 8. 2018
Turista z Brodska přišel v Egyptě o život. V Rudém moři ho napadl žralok

Uherskobrodsko

Turista z Brodska přišel v Egyptě o život. V Rudém moři ho napadl žralok

Měla to být klidná dovolená u Rudého moře. Rodina z obce na Uherskobrodsku si vybrala vyhlášené egyptské...

7. 8. 2018
O křeslo hradišťského starosty má zájem 12 kandidátů

Uherské Hradiště

O křeslo hradišťského starosty má zájem 12 kandidátů

O post starosty Uherského Hradiště se očekává tuhý boj! Zuby si na něj brousí hned dvanáct vlků....

7. 8. 2018
TOPlist