FacebookYoutubeInstagram

Arcibiskup požehná znaku, zvonu i soše světce

Ořechov Zprávy 23. 5. 2014
Arcibiskup požehná znaku, zvonu i soše světce

Jan Graubner s papežem Janem Pavlem II.

Foto: ilustr., web - www.ado.cz
Inzerce

Ořechov se připravuje na největší událost od sametové revoluce. Do obce v podhůří Chřibů totiž poprvé v historii přijede arcibiskup, aby požehnal obecním insigniím, novému zvonu pro kapli sv. Václava i zrestaurované soše sv. Jana Nepomuckého.

Tučným písmem se do kroniky zapíše 7. červen, kolem 10. hodiny vstoupí na katastr obce Jan Graubner, arcibiskup olomoucký. „Když jsme jej zvali, zdůrazňovali jsme, že Ořechov je rodištěm kněžích. Vždyť z naší obce vzešla spousta mladých kněží, dva byli dokonce v posledních letech vysvěceni,“ prozradila Jarmila Jilgová, starostka Ořechova. Arcibiskupa čeká nabitý program. „Při mši svaté požehná obecní prapor se znakem a taky nový zvon, který v následujících dnech umístíme do zrekonstruované kaple sv. Václava, jehož jméno nese. Jeho odlití zaplatí farnost a dary věřících. Původní z roku 1989 totiž praskl,“ uvedla Jilgová. Na obecních symbolech jsou zobrazeny hradby, připomínající starou tvrz, na jejímž místě ve druhé polovině 16. století postavili rytíři z Bělkovic renesanční zámek, rostoucí ořech a na znaku je navíc kosíř.

Graubner požehná i zrestaurované soše sv. Jana Nepomuckého, kulturní památce z roku 1747, která se po 41 letech vrátí na náves. Doposud byla ukrytá v kapli. „Už bez účasti arcibiskupa pak ještě pokřtíme knížku o Ořechovu,“ doplnila Jilgová. Součástí svátečního dne je i výstava obrázků z modlitebních knížek sběratele Františka Bábíčka z Uherského Brodu a starých sošek světců, křížů a obrazů místních občanů v kapli sv. Václava.

Autor: ceh

Vaše názory

Obce našly místo pro setkávání. U kříže na trojmezí

Bánov, Nivnice, Suchá Loz

Obce našly místo pro setkávání. U kříže na trojmezí

Bánov, Suchá Loz a Nivnice našly místo pro společná setkávání. Za účasti brodského pátera Josefa Pelce, zástupců...

23. 5. 2014
Radnice opraví žalostnou spojku do Štěpnic

Uherské Hradiště

Radnice opraví žalostnou spojku do Štěpnic

Konečně! Jediná příjezdová cesta na uherskohradišťské sídliště Štěpnice, na které silničáři desítky let pouze látali výtluky, se...

23. 5. 2014
Silnice hrůzy čekají opravy, koberec má vydržet 10 let

Slovácko

Silnice hrůzy čekají opravy, koberec má vydržet 10 let

Celkem 2 544 metrů nejzanedbanějších krajských silnic, které hyzdí Slovácko, dostane letos nový povrch. Zlínský kraj plánuje...

22. 5. 2014
Dům sportu přitahuje lidi i peníze

Drslavice

Dům sportu přitahuje lidi i peníze

„Dům sportu“, jak se v Drslavicích začalo říkat novému polyfunkčímu domu, přitahuje lidi i peníze. Prostory pro...

22. 5. 2014
TOPlist