FacebookYoutubeInstagram

Auta na sjezdu do Bílovic často nebrzdí, pěším jde o život

Bílovice Zprávy 14. 5. 2019
Auta na sjezdu do Bílovic často nebrzdí, pěším jde o život

V těchto místech není vůbec bezpečno.

Foto: sal

Obyvatelé Bílovic dnes a denně riskují při cestě do zaměstnání vlastní zdraví, chodí totiž podél frekventované silnice II. třídy směrem na Zlín. I když už mají krajnici prošlápnutou, jejich bezpečnost stále dostává na frak. A tak obec usiluje o výstavbu chodníku, do které se však pustí až s dotací v kapse.

„Chodník tady opravdu chybí. Když kolem vás projíždějí kamiony, není to vůbec příjemný pocit… Většina řidičů jedoucích od Zlína si navíc vůbec neláme hlavu s povolenou rychlostí, na brzdu šlápnou až u mostu přes Zlámanecký potok, tři sta metrů za uvítací cedulí,“ kroutí hlavou jeden z obyvatel pracujících v areálu firmy, která se zabývá městským mobiliářem. Zaměstnanci přitom vyrážejí za výdělkem v brzkých ranních hodinách. „Většinu roku skutečně chodí do práce ve tmě nebo v šeru. V úseku je sice veřejné osvětlení, ale pouze vozovky a ještě na druhé straně. Jejich bezpečnost tak zajistí jedině chodník,“ uvědomuje si Petr Fusek, starosta Bílovic. Po silnici druhé třídy podle posledního sčítání z roku 2016 denně projede bezmála 4 800 aut.

Geodeti aktuálně chodník zaměřují, obec se následně pustí do výkupu pozemků. V dotčeném úseku totiž žádné nemá. „Čeká nás jednání asi s dvaceti vlastníky, věřím, že náš záměr pochopí a domluvíme se na kupní ceně,“ doufá starosta.

Bílovičtí počítají, že do konce roku zvládnou nejen majetkoprávní vypořádání, ale světlo světa spatří i projektová dokumentace. „O nákladech tak zatím nechci spekulovat, každopádně vyčkáme na vhodnou dotační výzvu. Projekty zaměřené na bezpečnost jsou v drtivé většině podporované, takže proč zatěžovat obecní rozpočet, který už tak máme napjatý,“ vysvětlil Fusek, který s výstavbou asi 350 metrů dlouhého chodníku počítá na jaře příštího roku.

Autor: ceh

Vaše názory

Na Slovácku byla mírná zima, ale je nejdražší za 6 let

Uherské Hradiště

Na Slovácku byla mírná zima, ale je nejdražší za 6 let

I když na dveře už pomalu ťuká léto, radnice v Uherském Hradiště udělala teprve v týdnu tlustou...

14. 5. 2019
Na Slovácku zase řádí zloději kol. Poslední škoda je za půl milionu!

Slovácko

Na Slovácku zase řádí zloději kol. Poslední škoda je za půl milionu!

Cyklisté pláčou, zloději se radují. Jarní měsíce opět probudily k životu nenechavce, kteří se zaměřují na jízdní...

13. 5. 2019
Jarní úklid? Výsledek potěší lidi v nouzi

Uherské Hradiště

Jarní úklid? Výsledek potěší lidi v nouzi

Jarní úklid skončil, první ze série materiálních sbírek Charity Uherské Hradiště je minulostí. Zákazníci uherskohradišťského hypermarketu na...

13. 5. 2019
Radnice otevřela restauraci

Uherský Brod

Radnice "otevřela" restauraci

Restaurace brodského Domu kultury, kterou místní radnice nechala zrekonstruovat, je po třech letech znovu v provozu. Obnova...

13. 5. 2019
TOPlist