FacebookYoutubeInstagram

Bariér je pořád hodně

Uherský Brod Zprávy 27. 1. 2009
Bariér je pořád hodně

Nepřístupná pevnost - Do Domu kultury se handicapovaní dostanou jen stěží.

Foto: fab
Inzerce

Vozíčkáři si stěžují na přístup do brodských institucí

Před několika dny se konala v uherskobrodském Domě kultury vydařená módní přehlídka. Ten večer však rozhodně nenadchl Stanislavu Královou, která chtěla zmíněnou akci navštívit se svou imobilní kamarádkou. Přání se jí ale nesplnilo. Brodská radnice o problému ví a slibuje nápravu. I přes řadu pozitivních změn je však problémových míst stále nepočítaně.

„Byla jsem nucena zamyslet se, jak to vlastně v Brodě s tou kulturou je. Na stránkách kulturáku najdeme, že poskytuje zázemí pro náročné zákazníky. A tady bych rozhodně nesouhlasila,“ napsala do redakce DOBRÉHO DNE Králová. „Nevím sice přesně, jak takový náročný zákazník vypadá a co všechno vyžaduje, ale ráda bych vám na tomto místě řekla, že moje kamarádka Monika je docela skromná žena. Brodský kulturák ji však neuspokojil ani v nejmenším,“ pokračovala Králová. Obě se totiž vydaly společně na módní přehlídku, na kterou je pozvala dávná spolužačka. „Těšily jsme se na vše. Neviděly jsme však zhola nic. Ani šaty, ani program, a dokonce ani naši spolužačku,“ prozradila Králová. Ne, pořadatelé přehlídku nezrušili. Kamarádka paní Králové Monika je totiž na invalidním vozíku a dál než před dveře kulturáku se nedostala. „Situaci nedokázala vyřešit ani ochotná paní uvaděčka, ani laskavá paní šatnářka. Jediné možné řešení, totiž vynést kamarádku i s invalidním vozíkem po schodech, se jevilo nejen mně značně nedůstojné,“ dodala závěrem dopisu Králová. Podle ní by si zastupitelé měli sednout na vozíček a pokusit se vydat třeba právě do Domu kultury.

Možná by přehodnotili priority, míní. Město však odmítá, že by v této oblasti stálo s rukama v kapsách. V minulosti došlo k úpravě většiny chodníků a snahy radnice o co největší bezbariérovost značně vylepší plánovaná lávka přes nádraží. Situaci okolo Domu kultury vysvětlil místostarosta Pavel Josefík. „Máme zpracovanou studii. Podle ní by měl být bezbariérový vjezd do kulturního domu ze zadní strany. Snažíme se o zařazení do

Programu imobility, abychom mohli žádat příslušná ministerstva o dotaci,“ sdělil Josefík. Na radnici vědí, že se nejedná jen o kulturák, ale i o další domy v majetku města či státu. „Dosud jsme do Programu imobility nebyli zařazeni. Za takového stavu uvažujeme, že alespoň kulturní dům upravíme bez  dotace za vlastní,“ dodal Josefík. Stejné zásahy jsou však nutné i na Panském domě nebo v takzvané kachlikárně.

Autor: fab

Vaše názory

Na brodská parkoviště auta s LPG zatím můžou

Uherský Brod

Na brodská parkoviště auta s LPG zatím můžou

Před nedávnem vešla v platnost vyhláška, podle níž se autům jezdícím na propan-butan nebo jinak řečeno LPG,...

27. 1. 2009
Starostové bojují za stavební úřady

Uherskobrodsko

Starostové bojují za stavební úřady

S velkým odporem se setkal oprášený plán ministerstva pro místní rozvoj, který počítal s redukcí stávajících úřadů....

27. 1. 2009
Mrtvolu našel strážník

Uherský Brod

Mrtvolu našel strážník

Zima si zřejmě vybrala další oběť na lidech bez domova. V jednom neobydleném domě poblíž centra narazil...

27. 1. 2009
Hasiči varují: Pozor na komíny!

Slovácko

Hasiči varují: Pozor na komíny!

Ostřížím pohledem sledují v posledních dnech střechy domů snad všichni hasiči v regionu. Důvodem přitom není usazený...

23. 1. 2009
TOPlist