FacebookYoutubeInstagram

Bezkontaktní teploměry nebyly přesné, nemocnice nasadila do třídícího stanu termokameru

Uherské Hradiště Zprávy 24. 3. 2020
Bezkontaktní teploměry nebyly přesné, nemocnice nasadila do třídícího stanu termokameru
Foto: archiv Uherskohradišťské nemocnice

Tělesnou teplotu pacientů, přicházejících k ošetření do Uherskohradišťské nemocnice, nyní nově sleduje nejmodernější termokamerový systém. Zdravotnickému zařízení jej zatím na jeden měsíc zdarma vypůjčila společnost GAN a. s., která je členem skupiny SYNOT. Termokamera funguje nepřetržitě v třídícím stanu při vstupu do nemocnice. Zdravotníci si od jejího využití slibují, že pomůže zrychlit třídění příchozích lidí a zároveň bude měření teploty přesnější.

„Zvýšená tělesná teplota je stále jedním z důležitých parametrů, které musíme u příchozích pacientů sledovat a na základě toho je třídit na ty, kteří jsou bez příznaků onemocnění novým koronavirem a na ty příznakové. K nim pak přistupujeme jako k potencionálně infekčním a klademe větší důraz na využití ochranných pomůcek při jejich ošetření. Je to klíčové pro ochranu našich zdravotníků a dalších pacientů,“ vysvětlil Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice.

Termokamerový systém má nemocnice podle jeho slov bezplatně vypůjčený zatím na jeden měsíc. „Termokamera funguje nepřetržitě sedm dnů v týdnu v době od šesti do šestnácti hodin, provádíme s ní screening pacientů přicházejících k nám do nemocnice, tedy těch akutních, protože plánované operace a preventivní a plánovaná vyšetření jsme už od začátku minulého týdne odložili. Denně kamera odbaví asi 600 příchozích a výstupy vyhodnocují medici, kteří nám nyní v provozu pomáhají,“ podotkl ředitel nemocnice.

Zdravotníci podle jeho slov dosud využívali při zjišťování tělesné teploty pacientů bezkontaktní teploměry. „Ukázalo se, že naměřené hodnoty nejsou přesné a že zejména ve venkovním třídícím stanu mohou být výsledky zkreslené. Termokamera by se podle dodavatele měla vyznačovat maximální přesností, kdy se jedná o odchylku do tří desetin stupně Celsia. Naproti tomu i dražší bezdotykové teploměry mají odchylku měření i v řádu několika stupňů v závislosti na tom, zda člověk přichází například z chladného prostředí,“ popsal Petr Sládek.

Díky několikanásobnému alarmu, kterým je systém opatřen, nemůže obsluha pacienta se zvýšenou tělesnou teplotou přehlédnout. Pokud takový pacient přichází, systém sám automaticky upozorní obsluhu jednak zvukovým alarmem, ale i světelně a obrazem na připojeném monitoru. „Měření pomocí termokamerového systému zrychlí průchod pacientů třídícími místy a je zároveň bezpečnější pro obsluhující personál, protože umožňuje změřit teplotu i více osob současně, aniž by se k nim personál musel přiblížit,“ doplnil Petr Sládek.

Autor: nin

Vaše názory

Šije celé Slovácko, prioritou je nemocnice

Slovácko, Uherské Hradiště

Šije celé Slovácko, prioritou je nemocnice

Akutní nedostatek roušek vyvolal obrovskou vlnu solidarity, roušky se šijí ve firmách i rodinách. Největší počet jich...

24. 3. 2020
Modrá linka posiluje chat

Slovácko

Modrá linka posiluje chat

Bující epidemie koronaviru má dopad i na psychiku obyvatel, v mnohých totiž vyvolává úzkost, strach z budoucnosti...

24. 3. 2020
Koupili látky za 8 tisíc a šijí roušky pro každého

Uherský Ostroh

Koupili látky za 8 tisíc a šijí roušky pro každého

Šijí roušky jako o život a rozvážejí je sestřičkám a lékařům do Uherskohradišťské nemocnice, ale i sousedům...

24. 3. 2020
Covid-19 mění jízdní řády autobusů i vlaků. Platí vánoční režim, desítky vlaků nepojedou vůbec

Zlínský kraj

Covid-19 mění jízdní řády autobusů i vlaků. Platí vánoční režim, desítky vlaků nepojedou vůbec

Pokud využíváte dopravní linky Zlínského kraje, pak byste tuto zprávu neměli přehlédnout. V souvislosti s vládním nařízením...

23. 3. 2020
TOPlist