FacebookYoutubeInstagram

Blaník začal s výrobou modelů přes 3D tiskárnu

Uherské Hradiště Zprávy 11. 9. 2019
Blaník začal s výrobou modelů přes 3D tiskárnu

Leteckomodelářský klub Blaník Uherské Hradiště se zařadil mezi průkopníky! Makety letadel, házedel i kluzáků staví moderní technologií 3D tisku, která vyvolává stále větší zájem nejen mezi mládeží, ale i dospělými. Postavené zmenšené modely jsou totiž plně funkční, jejich výroba navíc produkuje minimum odpadu a žádný hluk.

„Jde o technologii, kdy se materiál aplikuje na požadované místo. Ve srovnání s procesem obrábění - řezání, tvarování, broušení - má 3D tisk několik nesporných výhod. Asi největší je, že jej provází velmi málo odpadu, někdy skoro žádný, takže odpadá nutnost specifické dílny,“ objasnil technologii Josef Habarta, předseda a instruktor LMK Blaník Uherské Hradiště. Jeho členové tak při stavbě modelů za pomoci 3D tisku nemusí nic brousit, lepit, natírat, lakovat a nepotřebují ani výrobní přípravky nebo nářadí. „Tisk navíc probíhá za minimálního hluku, takže nám stačí jedna místnost, kde není průvan. Tiskárna v ní celé hodiny i dny v klidu pracuje a neruší okolí,“ doplnil Petr Píštěk, jeden z členů leteckomodelářského klubu.

A další výhodou je cena. Materiál pro tištěná letadla je totiž ve srovnání s konvenčním materiálem poměrně levný. „U 3D tisku se ani nijak nezapotíte, je to takříkajíc „bez práce“. Samozřejmě za předpokladu, že je vše přesně seřízeno a jsou vychytané problémy při tisku. V takovém případě automatizovaná 3D tiskárna vše vytiskne,“ zdůraznil Habarta.

Modeláři z Blaníku však úplně nepřesedlali na nejmodernější technologii, stále vyrábějí letadla i klasickou metodou z balzy (tzv. konstrukční) a extrudovaného polystyrenu typu EPP a Depron. „3D tisk je ale technologie, která má budoucnost a široké pole použití v běžném životě, v domácnosti, ale i v průmyslové výrobě, školství nebo volnočasové aktivitě,“ říká předseda klubu.

I proto ostatně klub spolupracuje s Domem dětí a mládeže Šikula v Uherském Hradišti a Střediskem volného času Klubko ve Starém Městě, kde vede stále populárnější kroužky. Technologie 3D tisku je jednou z jejich náplní. „Děti u nás mají stále dveře otevřené,“ dodává Josef Habarta.

Autor: ceh

Vaše názory

Kamera má skluz, její spuštění trvá už dva roky

Uherské Hradiště

Kamera má skluz, její spuštění trvá už dva roky

„Velký bratr“ snad konečně pohlídá křižovatku ulic Revoluční a Husova v Uherském Hradišti. Instalování kamery už nebrání,...

11. 9. 2019
„Výroba jede načerno, bez povolení!“

Bystřice pod Lopeníkem

„Výroba jede načerno, bez povolení!“

Už bezmála rok a půl upozorňují obyvatelé ulice Lopenická v Bystřici pod Lopeníkem na zhoršení životních podmínek...

10. 9. 2019
„Hala a lakovna jedou načerno? Nesmysl!“

Bystřice pod Lopeníkem

„Hala a lakovna jedou načerno? Nesmysl!“

Gukon. Společnost, jejíž nová výrobní hala na výjezdu z Bystřice pod Lopeníkem nedá lidem z přilehlé ulice...

10. 9. 2019
Lidé se dusí ve stínu haly. Firma vyrábí, i když povolení nemá!

Bystřice pod Lopeníkem

Lidé se dusí ve stínu haly. Firma vyrábí, i když povolení nemá!

Myslíte si, že může výrobní hala s kovovýrobou a lakovnou uvnitř fungovat naplno bez všech patřičných povolení,...

10. 9. 2019
TOPlist