FacebookYoutubeInstagram

Bludiště v parku nebude. Nápad je prý dobrý, ale dílo drahé

Uherský Brod Zprávy 10. 5. 2018
Bludiště v parku nebude. Nápad je prý dobrý, ale dílo drahé

V brodském parku Komenského sady by mohlo vzniknout bludiště s několika zastaveními pro malé i velké návštěvníky. Novinka by plnila zároveň didaktickou, edukační a zábavní roli. Stala by se také lákadlem na procházku.

Foto: Ilustrační foto, KOLÁŽ DOBRÉHO DNE

Kruhové bludiště v brodském parku Komenského sady se stavět nebude. Zastupitelé investiční záměr odmítli s tím, že město letos čekají potřebnější a důležitější investiční akce. Labyrint, jenž by svými zákoutími a cestami dokázal pobavit malé i velké návštěvníky a který by jim na několika zastávkách nabídl texty propojené s dílem Jana Amose Komenského, měl stát v severozápadní části parku.

„Projekt naučného labyrintu je sice zajímavý a netradiční, ale finančně velmi náročný. Takže zatím je odložen do „šuplíku“. I když se mi nápad osobně líbí, při hlasování jsem se zdržel,“ říká otevřeně místostarosta Petr Vrána, jenž má ekonomiku města v kompetenci. Podobně jako Vránu odradila částka 1,946 milionu korun, kterou by musela radnice zaplatit z vlastních zdrojů, i další zastupitele. Což má při pohledu na seznam letošních akcí, v nichž vyniká především stavba lávky na sídliště Olšava, svoji logiku.

Na druhou stranu místo, kde by mohl labyrint stát, je místními vyhledávanou lokalitou s možností posezení. „Plocha je ale neatraktivní a mobiliář je zcela nevyhovující,“ uvedl v důvodové zprávě její předkladatel, místostarosta David Surý.

A jak by mohl labyrint, jehož záměr je v souladu s územním plánem města, jednou vypadat?

„Bludiště je navrženo z kamenných zídek, jejichž koruna je pokryta kovovými pláty s vyraženým textem. Součástí tak budou i drobné herní desky s hrami či úkoly. Bludiště tak má didaktickou, edukační a zábavnou formu,“ vysvětluje místostarosta David Surý. A pokračuje: „Celá plocha je doplněna o mobiliář. V centrální části labyrintu jsou pak navrženy kamenné zídky s dřevěnými posednicemi. Další lavičky doplňují horní půlkruh labyrintu. Celou plochu pak doplní jeden solitérní a dominantní strom, navrhuje se jabloň.“

Pro lepší představu, kamenné zídky nemají být nijak velké. „Výška by se přizpůsobila i malým dětem z mateřinky,“ upřesnil Petr Vrána.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Ulité kafe. Zbourat, nebo prodat?

Uherský Brod

Ulité kafe. Zbourat, nebo prodat?

Budoucnost dnes už zavřené brodské kavárny Ulité Kafé a přilehlé parcely už nejspíš nezůstane v rukách současného...

9. 5. 2018
Hercům hrozí přesun do kasáren. Najde radnice společnou řeč se sokoly?

Uherské Hradiště

Hercům hrozí přesun do kasáren. Najde radnice společnou řeč se sokoly?

Čísla jsou neúprosná, radnice v Uherském Hradišti investovala do oprav Slováckého divadla za posledních pět let bezmála...

9. 5. 2018
Kříž z 19. století posunou a odvrátí konec světa!

Boršice

Kříž z 19. století posunou a odvrátí konec světa!

Konec světa je zažehnán! Aspoň podle pověsti, která se váže ke kamennému kříži nad Boršicemi z roku...

8. 5. 2018
Pozor na další komplikace v dopravě. Traplice se uzavírají!

Traplice

Pozor na další komplikace v dopravě. Traplice se uzavírají!

Řidiči, zbystřete! Traplice se bezmála na pět měsíců stanou domovem silničářů, kteří se pustí do rekonstrukce 552...

8. 5. 2018
TOPlist