FacebookYoutubeInstagram

Brodská ČSSD šéfa nemění. Kryštof zůstává lídrem opozice

Uherský Brod Zprávy 23. 10. 2014
Brodská ČSSD šéfa nemění. Kryštof zůstává lídrem opozice

Pohled do historie - Ladislav Kryštof coby někdejší starosta Uherského Brodu předává Cenu města

Foto: ilustr., - www.ub.cz

Neúspěsný pokus o návrat sociálních demokratů na ztracené pozice, ČSSD se ani po letošních volbách nepodaří získat koaliční většinu, spustil spekulace spojené s osobou jejich lídra. Ladislav Kryštof měl na takzvané nominační schůzi, která se uskutečnila minulý týden v úterý, vzít odpovědnost za výsledek na sebe a dát vedoucí funkci k dispozici. Kryštof však interní hlasování vyhrál jednoznačně 16:0 a potvrdil místo silného lídra. „Odchod, o kterém kdosi spekuloval, nechystám. Je to čirá pomluva,“ prohlásil Kryštof, který při hlasování neměl soupeře. Jeho kolegové totiž žádného protikandidáta nenavrhli.

V Brodě bude v nadcházejících čtyřech letech vládnout znovu křehká koalice v dosavadní podobě KDU-ČSL (9 mand.), ODS (3) a Nezávislí za rozvoj města (2). Všechno ale mohlo být jinak. ČSSD (7) nabídla lidovcům koalici po vzoru Vlády ČR, která pracuje ve složení KDU-ČSL, ČSSD a ANO 2011. To však brodští vítězové odmítli.

„Občané stejně jako před čtyřmi lety žádají podle výsledku voleb vznik koalice KDU-ČSL a ČSSD, třebaže v jiném gardu. S pokorou přijímáme rozhodnutí občanů, respektujeme právo na pozici starosty města pro KDU-ČSL. Ale specifikem komunálních voleb je, že občan si sám seskládá zastupitelstvo, nemá povinnost volit pouze jednu stranu. Je tedy na nás politicích respektovat vůli občanů a domluvit se na koalici podle jejich zadání. Díky celkovému zisku šestnácti mandátů pro tyto dvě politické strany můžeme kopírovat koalici na vládní úrovni a tím využít synergického efektu pro celkový další rozvoj města,“ řekl Ladislav Kryštof a poukázal na fakt, že ČSSD získala v porovnání s ODS i Nezávislými za rozvoj města více než dvojnásobný počet křesel v zastupitelstvu.

KDU-ČSL však výsledek voleb vnímá odlišně. „Lidé nám dali výsledkem svého hlasování zelenou k tomu, aby pokračovala současná koalice,“ prohlásil senátor Patrik Kunčar, který si udrží souběžně i místo brodského starosty.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Vítězové obešli starostu, vůbec s ním nejednali

Velká nad Veličkou

Vítězové obešli starostu, vůbec s ním nejednali

Vzor „Vláda ČR“ vyřešil povolební situaci ve Velké nad Veličkou. Dohodu, která v patnáctičlenném zastupitelstvu zajistí většinu...

23. 10. 2014
Floriánek finišuje. I přes petici

Ořechov

Floriánek finišuje. I přes petici

Sportovně-odpočinková zóna Floriánek vyrůstá v Ořechově. Otevře náruč nejen dětem, ale i dospělým. Investici za 420 tisíc...

23. 10. 2014
Politické zemětřesení v Pašovicích. Sedm z devíti zastupitelů je nových

Pašovice

Politické zemětřesení v Pašovicích. Sedm z devíti zastupitelů je nových

Pro Pašovice! Tak se jmenuje hnutí, které ze všech podobných sdružení nezávislých kandidátů v regionu zazářilo ve...

22. 10. 2014
Poražená ODS ztratí v Hluku starostu, město má vést lidovec Martin Křižan

Hluk

Poražená ODS ztratí v Hluku starostu, město má vést lidovec Martin Křižan

Zatímco jinde už jsou koaliční vyjednávání v plném proudu, v Hluku nikam nespěchají. „Dali jsme si čas...

22. 10. 2014
TOPlist