FacebookYoutubeInstagram

Černé pálení na seznamu nehmotných tradic? Proč ne!

Slovácko Zprávy 13. 3. 2018
Černé pálení na seznamu nehmotných tradic? Proč ne!
Foto: archiv Slováckého muzea v Uherském Hradišti

Slovácký verbuňk. Valašský odzemek, Jízdy králů v Hluku, Kunovicích a Vlčnově a černé pálenice. Takto by měl podle spolku Sloboděnka vypadat nový Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury Zlínského kraje. Návrh Sloboděnky sice roztahuje koutky úst k úsměvu, avšak bez šancí není.

Což potvrzuje možná ve věci vůbec nejpovolanější osoba, radní pro cestovní ruch Jan Pijáček. Exstarosta Vlčnova, který se v obci zasadil o vznik Muzea lidových pálenic, říká: „Teoreticky by se černé pálení mohlo na seznamu objevit. Jde nesporně o fenomén, který má v celém našem kraji obrovskou tradici. Alkohol se tady podomácku pálil, pálí a troufám si říct, že i nadále pálit bude. Takže pokud jde o fenomén, šance tady je. Samozřejmě v případě zařazení vlastních pálenic jde o nesmysl.“

Pijáčkova slova jsou vodou na mlýn Sloboděnky, která za zařazení černého pálení na prestižní seznam bojuje také internetovou peticí. „Osobně mám z vyjádření Jana Pijáčka radost. Pokud se přidají také ostatní radní, projeví odvahu a také smysl pro humor,“ prohlásil předseda spolku Marek Štěpán.

„Byť by se mohlo zdát, že je naše žádost o zařazení černého pálení na seznam pouhou recesí, a je i podána lidovou formou, není tomu tak. Jen obtížně lze popřít, že fenomén černých pálenic na východní Moravě existuje a že je součástí regionální nehmotné kulturní tradice a že je pro tento region typickým a identifikačním znakem. Přejeme Radě Zlínského kraje odvahu zařadit tento kulturní statek na seznam i v případě, že se takzvaná odborná veřejnost vyjádří k nominaci negativně. I stanovisko odborníků může býti zkresleno zbabělostí,“ dodávají další členové spolku.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

První řidič si nepamatoval, kolik toho vypil. Druhý měl v sobě tři panáky

Uherskobrodsko

První řidič si nepamatoval, kolik toho vypil. Druhý měl v sobě tři panáky

Až rok vězení a zákaz řízení na deset let hrozí dvojici řidičů, kteří se na moravsko-slovenském pomezí...

13. 3. 2018
Opilý jel i k výslechu. Získá jeho auto stát?

Slovácko

Opilý jel i k výslechu. Získá jeho auto stát?

Propadnutí auta státu a dva roky za mřížemi hrozí čtyřicetiletému, nepoučitelnému řidiči z obce u Uherského Hradiště....

13. 3. 2018
Starosta opustil manželku, opustí i politiku?

Uherský Brod

Starosta opustil manželku, opustí i politiku?

Hejtman Jiří Čunek není mezi lidoveckými špičkami sám, kdo má rodinný život v troskách. Po jedenadvaceti letech...

12. 3. 2018
Skláři měnili v žáru 1250 stupňů osm pánví!

Strání

Skláři měnili v žáru 1250 stupňů osm pánví!

Skláři z Květné se pořádně zapotili, v těsné blízkosti žáru 1 250 stupňů Celsia vyměnili v pátek...

12. 3. 2018
TOPlist