FacebookYoutubeInstagram

Chřipka, či vánoční perník?

Uherský Brod Zprávy 5. 1. 2009
Chřipka, či vánoční perník?

Nezvyklý pohled do koše.

Foto: fab

Popelnice plná obalů od volně dostupných léků proti chřipce. To může znamenat jen dvě věci. Buď řádí v okolí mocná chřipková epidemie, nebo si chce někdo dopomoci k perníku. K tomu vánočnímu ale asi sotva.

Redakci DOBRÉHO DNE upozornil všímavý čtenář na podezřelé množství krabiček od modafenu. Ty někdo vyhodil do odpadkového koše blízko brodského vlakového nádraží. Nejpravděpodobněji se skutečně jedná o prázdné krabičky, jejichž obsah posloužil ke zcela něčemu jinému, než je vyléčení chřipky. Je už notoricky známým faktem, že z léku proti chřipce se dá vyrobit chemickou reakcí pervitin. Tyto léky totiž obsahují pseudoefedrin, který je jednou z nutných složek potřebných k výrobě této typicky české drogy. Samozvaní chemici chtěli zřejmě využít poslední dny, kdy se k těmto lékům dostanou ještě jednoduše.

Od Nového roku totiž bude platit nové nařízení, které prodej těchto léků ztěžuje. V praxi to bude ovšem znamenat i omezení pro skutečně nemocné. Už si totiž do lékárny nepošlete sourozence či děti. Lék, ač volně prodejný, vám vydají jen při předložení průkazu totožnosti. Navíc v limitovaném množství, které bude vycházet z vlastností jednotlivých léků. Tvrdé drogy dávno nejsou doménou velkých měst. Čas od času může všímavý člověk spatřit stopy po této činnosti v podstatě kdekoli a kdykoli.

„Šly jsme se s kamarádkami projít do Rubanisk a vyděly jsme tam na hromadě vysypané krabičky od léků a snad i nějaké nádobky. Je to tak dva měsíce,“ podělila se o svou zkušenost důchodkyně z Brodu, jejíž jméno má redakce k dispozici. Asi největší úlovek přímo v Uh. Brodě zaznamenali kriminalisté v létě roku 2007. Tehdy zajistili na brodském sídlišti Olšava aktivní varnu. Policie zakročila zrovna ve chvíli kdy muži drogu vyráběli. Policisté tenkrát zažili velké překvapení, když se v bytě kromě výrobce drogy zdržovalo zároveň i několik dealerů. „Zrovna v těchto dnech policisté zajistili hned dvě varny,“ potvrdila aktuálně policejní mluvčí Jitka Zámečníková. Podle ní policie lednovou změnu rozhodně uvítá. „Bohužel těch případů varen bylo a pořád je dost,“ dodala závěrem Zámečníková.

Autor: fab

Vaše názory

Podpoří turistiku a internet

Uherský Ostroh

Podpoří turistiku a internet

S více než osmimilionovým rozpočtem bude v příštím roce hospodařit mikroregion Ostrožsko. Prostředky chce investovat především do...

4. 1. 2009
Hasiči se přes Vánoce zapotili

Slovácko

Hasiči se přes Vánoce zapotili

Na nedostatek práce si o Štědrém dnu nemohli stěžovat hasiči ve Zlínském kraji. Zasahovali při požárech a...

4. 1. 2009
Jihomoravský kraj podpoří venkov

Jihomoravský kraj podpoří venkov

Rekordní objem peněz chce do obnovy venkova vložit Rada Jihomoravského kraje. Pro příští rok počítá s částkou...

4. 1. 2009
Strážníci se vrátí s radary zpět na silnice

Slovácko

Strážníci se vrátí s radary zpět na silnice

Alarmující stav na českých silnicích, kde prudce stoupl počet smrtelných nehod, zřejmě výrazně ovlivnil senátory při rozhodování,...

4. 1. 2009
TOPlist