FacebookYoutubeInstagram

Čistička je na léta ochromí

Březolupy Zprávy 16. 7. 2008
Čistička je na léta ochromí
Inzerce

Dlouholeté čekání je u konce, Březolupy si postaví čistírnu odpadních vod. Zároveň si však minimálně na deset let utáhnou finanční kohoutky pro jiné větší investiční akce. Z fondů Evropské unie totiž obec získala dotaci „jen“ šestatřicet milionů korun, zbylých čtyřiadvacet milionů doplatí z vlastního rozpočtu.

„Intenzivně se o dotaci snažíme od roku 2001, čímž jsme jen navázali na práci zastupitelstva ze sedmdesátých a devadesátých let. Kromě čističky jsme navíc ještě měli ve hře projekt na zateplení základní školy a zdravotního střediska. A obě želízka v ohni uspěla, což považuju za úspěch projekčního týmu i samotné obce,“ neskrýval radost Petr Kukla, starosta Březolup, který už podepsal dohodu o poskytnutí dotace z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Poskytnutých šestatřicet milionů korun pokryje 65 procent nákladů. O zbytek se postará obec vzetím úvěru. „I s úroky zaplatíme asi 35 milionů, takže jakékoliv další větší investice jsou v horizontu deseti let vyloučené. Jelikož ale stavba výraznou měrou přispěje ke zlepšení životního prostředí obyvatel, je obec připravena břímě nést,“ říká Kukla.

Březolupští dnes vypouštějí odpad přes septiky a kanalizaci do vodotečí nebo přímo do potoka Březnice, v říjnu příštího roku už budou napojeni na čističku. „Zařízení už splní i nové požadavky na čištění odpadních vod, včetně třeba fosforu,“ doplnil starosta. Stavba ČOV je plně v souladu se strategickým rozvojovým plánem obce i sdružení regionu Za Moravú a přispěje k výraznému zlepšení životního prostředí. „O napojení okolních obcí zatím neuvažujeme, ale kapacity jsou ještě volné. Určitě by čistička zvládla i Šarovy s Bohuslavicemi,“ tvrdí Kukla. 

Autor: ceh

Vaše názory

Poutní místo láká více novomanželů

Poutní místo láká více novomanželů

Prudký vzestup zájmu o svatební obřad na kopci svatého Antonínka eviduje v poslední době Obecní úřad v...

9. 7. 2008
Silnice lemují mrtví ježci

Slovácko

Silnice lemují mrtví ježci

Pokud jezdíte autem, možná jste si toho všimli i vy. Silnice čím dál častěji „zdobí“ mrtvoly přejetých...

9. 7. 2008
Silnice, nebo ptáci?

Slovácko

Silnice, nebo ptáci?

Starostové na Uherskohradišťsku jsou rozhořčeni iniciativou společnosti Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu, která se snaží...

9. 7. 2008
Petice proti zápachu!

Podolí

Petice proti zápachu!

Puch jak od ropuch obtěžuje obyvatele Podolí! Neskutečný zápach linoucí se ze zemědělských pozemků, které obhospodařuje kunovická...

9. 7. 2008
TOPlist