FacebookYoutubeInstagram

Další navyšování platů už ohrožuje Slovácké divadlo! Spustí radnice oponu?

Uherské Hradiště Zprávy 19. 6. 2019
Další navyšování platů už ohrožuje Slovácké divadlo! Spustí radnice oponu?

Herci prý mají vystaráno, hradišťská radnice Slováckému divadlu zatím vždy navyšování nákladů tolerovala. To by se ale mohlo brzy změnit.

Foto: MAREK MALŮŠEK, KOLÁŽ DOBRÉHO DNE

Financování provozu Slováckého divadla představuje pro Uherského Hradiště stále větší břímě. Příspěvková organizace města totiž ročně „vysaje“ z rozpočtu zhruba 25 milionů korun. Křivka navíc stále stoupá. Radnice se proto vážně zabývá otázkou, co dál. V krajním případě dokonce zvažuje zrušení vyhlášené divadelní scény…

„Ukončení divadla je jedna z variant, ale verdikt je na zastupitelích. Každopádně divadlo má regionální charakter a poskytovanou dotaci využívají občané města pouze z jedné pětiny, zbytek tvoří návštěvníci bez trvalého pobytu v Uherském Hradišti. A tak musíme opravdu zvážit, jestli uspořené miliony raději nepoužijeme jiným způsobem jen pro naše občany,“ potvrdil úvahy o stažení opony Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

Loňské hospodaření Slováckého divadla vytlačila na nulu jen dotace 23,5 milionu z městského rozpočtu. Letos se zvýší už na 26,4 milionu. Ani to však možná není konečná cifra, divadlo totiž zatím marně čeká na „slíbené“ dotace od ministerstva kultury (2,8 mil. Kč) a Zlínského kraje (3,0 mil. Kč). Zatím přišel jen loňský doplatek 200 tisíc korun…

Největší výdajovou položkou jsou mzdové náklady, rovné dvě třetiny. Herci a zaměstnanci Slováckého divadla si loni rozdělili skoro 29 milionů korun! Nehorázné odměny si ale nevyplácejí, jejich platy opakovaně zvedlo nařízení vlády... „Výplata však zůstala výhradně na bedrech města. A přitom platy určitě nejsou tím, co nás trápí,“ vysvětluje, kde je zakopaný pes, Michal Zetel, ředitel Slováckého divadla, jehož zaměstnanci mají jednoduše tabulkové platy.

„Stávající systém financování je neudržitelný, na což ostatně upozorňujeme už od roku 2013, nejde o aktuální záležitost,“ poznamenal Blaha. „Jenže s tím nikdo nic nedělá, nevím, na co se čeká,“ reagoval opoziční zastupitel Tomáš Janča.

Radnice každopádně hledá cestičky jak ušetřit, ekonomický odbor nabídl šest alternativ, mezi kterými je i zrušení divadla. Daleko reálnější je však zvýšení vstupného, snížení platů nebo propouštění herců… „Jestli potřebujeme ušetřit milion, můžeme hrát muzikály bez živé muziky, dělat levnější scény a inscenace pro méně herců. Ale deset milionů, to znamená hrát o sto představení ročně méně… Zvýšení vstupného je nereálné, už tak jsme dražší jak Zlín. A stále jsme veřejnou službou, která by měla být dostupná pro všechny sociální skupiny,“ zdůraznil Zetel, který věří, že zásadní změny odvrátí. „Otevřené jsou zatím všechny varianty, teď je na řediteli, aby vypracoval návrh na budoucí financování divadla. Pravděpodobně zvolíme kombinaci několika možností,“ tvrdí starosta Blaha.

I opoziční zastupitelé zdůrazňují, že před problémem není možné donekonečna strkat hlavu do písku. „Vždyť problém eskaluje každý rok. I proto radnice musí vypracovat jasnou koncepci budoucího financování. Současně však pokládám za nepřijatelné, aby její úvahy zacházely do extrémů. Děsí mě, že vůbec existuje varianta zrušení divadla nebo jeho částečného nahrazení hostujícím souborem,“ diví se opoziční zastupitel Michal Dvouletý.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Medvěd se dál toulá po Brodsku. Na cestě k Hornímu Němčí překonal i dvě frekventované silnice

Horní Němčí

Medvěd se dál toulá po Brodsku. Na cestě k Hornímu Němčí překonal i dvě frekventované silnice

Medvěd, který se v polovině května objevil v Lopeníku a následně ho lidé spatřili na dvou místech...

18. 6. 2019
Zraněné pasažéry by mohlo odškodnit zlínské hejtmanství!

Uherské Hradiště

Zraněné pasažéry by mohlo odškodnit zlínské hejtmanství!

Cestující, zranění při nehodě autobusu ČSAD Uherské Hradiště u Střílek, se možná dočkají odškodnění od Zlínského kraje....

18. 6. 2019
Otazník nad vznikem nové krajské nemocnice visí dál. Rozhodne se v pátek?

Zlínský kraj

Otazník nad vznikem nové krajské nemocnice visí dál. Rozhodne se v pátek?

Krajští zastupitelé se v pondělí podruhé sešli k hlasování o záměru výstavby nové krajské nemocnice ve...

17. 6. 2019
Šéf odboru je nepravomocně odsouzen, ve funkci zůstává

Uherský Brod

Šéf odboru je nepravomocně odsouzen, ve funkci zůstává

Bude město Uherský Brod vyhlašovat výběrové řízení na vedoucího svého správního odboru? Není to vyloučeno. Dosavadní šéf...

17. 6. 2019
TOPlist