FacebookYoutubeInstagram

Další slib pro věznici. Babiš prý peníze určitě sežene

Uherské Hradiště Zprávy 30. 5. 2016
Další slib pro věznici. Babiš prý peníze určitě sežene
Foto: sal
Inzerce

Blýská se na lepší časy? Bývalá věznice v Uherském Hradišti má další naději, že se zbaví ostudného kabátu. Ministr financí Andrej Babiš při návštěvě památky s hrůznou historií slíbil, že sežene peníze na její proměnu v justiční palác a památník totality. Zůstane jen u slibů, nebo se město skutečně zbaví největší z pih?

„Když mě předsedkyně soudu opakovaně bombardovala dopisy, netušil jsem, že věznice v Uherském Hradišti má tak pohnutou historii. I proto jsem tvrdil, že přece nebudeme rekonstruovat věznici kvůli soudu. Ale po její osobní prohlídce a společných jednáních jsem změnil názor,“ prohlásil po páteční návštěvě areálu věznice Babiš.

Jeho cílem je převést nechvalně proslulou kulturní památku pod křídla Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který následně zadá vypracování projektové studie. „Jednotlivé kroky stvrdí dohoda, jejíž návrh úřad pro zastupování státu vypracuje během týdne. Věřím, že do konce června ji pak společně podepíšeme a do konce roku, nejpozději do října 2017 (do konce volebního období - pozn. autora) zahájíme stavbu,“ je přesvědčený Babiš, který nechtěl spekulovat nad cenou. V minulosti se totiž pohybovala od 350 milionů až po miliardu! „Věřím, že zůstaneme u spodní hranice. Peníze určitě seženu,“ přislíbil ministr financí, kterého loni v březnu jako první informoval o stavu věznice senátor Ivo Valenta. „Snad pan ministr konečně vyslyší mnohé výzvy našeho regionu, stát se po dvaceti letech přestane chovat macešsky ke kulturní památce a vyřeší osud bývalé věznice. Jedině stát, jeho ministerstva a organizace totiž mají možnost, ale také povinnost dát navrženým řešením zelenou. Společný tlak se tak vyplatil a donutil odpovědné politiky konečně konat,“ svěřil se Ivo Valenta.

Babišova slova zněla Haně Kurfiřtové, předsedkyni uherskohradišťského okresního soudu, jako rajská hudba. „Že se dnes předběžně domluvíme na využití věznice, to jsem opravdu netušila. Když se plány naplní, věznice se stane sídlem soudu, státního zastupitelství, finančního úřadu, ale třeba i moravského zemského archivu, které aktuálně sídlí v pronajatých prostorech. A samozřejmě památníku totality,“ uvedla Kurfiřtová. „Soudu garantujeme, že ve věznici najde nový domov. To bude součástí avizované dohody,“ potvrdil Babiš. Do Uherského Hradiště přijel společně s Danielem Hermanem, ministrem kultury, který zaštítí Muzeum totality, ve které se promění kaple a samotky. „Věznice je zcela jedinečné místo, dotknuté obrovským utrpěním a bolestí, což podtrhuje její autentická podoba ze 60. let. Na historii nesmíme zapomínat, vždyť i z ní vyrostla naše svoboda,“ zdůraznil Herman s tím, že zatím žádné muzeum komunistických zločinů v Česku není. „Jsem optimistou, věřím, že se po letech konečně pohneme z místa. Město deklaruje, že je připravené se na projektu podílet, naší prioritou zůstává památník totality,“ komentoval nové sliby Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

Senátor Ivo Valenta věří, že páteční hemžení nebylo jen divadelním představením kvůli blížícím se krajským volbám. „Nejlepší by pak bylo, aby se volby konaly každý rok. Problémy, které nás na Slovácku dlouhodobě trápí, by tak zřejmě díky „upřímnému“ zájmu pražských politiků třeba i rychleji zmizely. Důležité však je, aby se ze slibů staly reálné skutky. A na to si všichni společně určitě posvítíme,“ zdůraznil Valenta.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Druhý útok na májku v Traplicích, v Kněžpoli řádili čtyři mladíci

Kněžpole, Traplice

Druhý útok na májku v Traplicích, v Kněžpoli řádili čtyři mladíci

Fantom s motorovou pilou opět udeřil. A za oběť jeho řádění opět padl symbol jara v Traplicích,...

30. 5. 2016
Cihelna sklízí kritiku, připomínek je stále víc

Buchlovice

"Cihelna" sklízí kritiku, připomínek je stále víc

Ještě dnes a zítra mají obyvatelé Buchlovic šanci ovlivnit budoucí podobu víceúčelové sportovní haly „Cihelna“, která vyroste...

30. 5. 2016
Lidé se nevyspí, město pošle kontroly do barů a restaurací

Staré Město

Lidé se nevyspí, město pošle kontroly do barů a restaurací

Radnice ve Starém Městě si posvítí na dodržování nočního klidu provozovateli pohostinských zařízení. V létě provede namátková...

29. 5. 2016
Porušilo město zákon o obcích? Ministerstvo vnitra má jasno

Uherské Hradiště

Porušilo město zákon o obcích? Ministerstvo vnitra má jasno

Obyvatelé bytového domu, stojícího při vjezdu na sídliště Štěpnice v Uherském Hradišti, se při pohledu na okolní...

27. 5. 2016
TOPlist