FacebookYoutubeInstagram

Deska na gymnáziu připomíná deportaci Židů

Uherský Brod Zprávy 31. 1. 2013
Deska na gymnáziu připomíná deportaci Židů

Radim Hanke a jeho dílo

Foto: sal
Inzerce

Budova gymnázia Jana A. Komenského v Uherském Brodě je od neděle místem, které je natrvalo spojeno se židovskou historií města i regionu. Na jedné z jeho zdí visí bronzová pamětní deska sochaře Radima Hankeho, která připomíná oběti holocaustu.  Akci nazvanou Vzpomínka na holocaust - 70. výročí odsunu židovských občanů Uherského Brodu do fašistických vyhlazovacích táborů doprovázela také výstava dobových fotografií v kině Máj a film Agnieszky Rollandové V temnotě.

Proč bylo pro pamětní desku vybrané právě gymnázium?  

„Počátkem ledna 1943 začala německá policie soustřeďovat do Uherského Brodu i židovské obyvatelstvo okresů Zlín a Veselí nad Moravou. Všichni byli zaregistrováni a prozatímně ubytováni v uherskobrodském ghettu, jehož počet obyvatel se tak zvýšil z 1 200 na 2 838 osob. Po několika dnech byli odtud po tisících odváděni do budovy gymnázia, kde strávili uzavřeni tři dny. Poté byli přesunuti pod dohledem německého četnictva na vlakové nádraží,“ cituje z historických pramenů a knihy Uherský Brod - Očima dobových fotografů Elen Sladká, mluvčí města.

Z Brodu pak na konci ledna 1943 vyjely tři transporty. „První odjel 23. ledna 1943 s tisíci obyvateli z Kyjova, Uherského Ostrohu, Zlína, Napajedel, Holešova, Veselí nad Moravou, Vracova, Vizovic, Malenovic, Jarošova, Zlechova a Kunovic. Druhým transportem, vypraveným 27. ledna, jelo tisíc deportovaných ze Strážnice, Hodonína, Podivína, Brumova a částečně Uherského Brodu. Třetí a poslední transport byl vypraven 31. Ledna a zahrnoval obyvatele Uherského Brodu a jeho nejbližšího okolí v počtu 838 osob. Všichni jeli do Terezína,“ dodala Elen Sladká.

Podle pramenů brodského Muzea Jana A. Komenského se židovské osídlení v okolí města váže už ke druhé polovině 15. století. V roce 1671 bylo ve městě celkem čtyřicet židovských domů. Příliv Židů do města podporovala tehdejší vrchnost kvůli nedostatečnému osídlení města spojenému s vylidněním po třicetileté válce. V následujících letech se počet obyvatel židovské komunity ve městě neustále zvyšoval. Maxima dosáhl v roce 1857 počtem 1068 osob, což představovalo zhruba 26 procent všech obyvatel Brodu.

Autor: ara

Vaše názory

Z vojenské věže rozhledna? Na tahu jsou ochránci přírody

Strání

Z vojenské věže rozhledna? Na tahu jsou ochránci přírody

Ruiny srubů, betonové jámy určené k uskladnění vojenské techniky, ale i paliva. Zdevastované jímky plné bůhvíčeho, odpadky....

31. 1. 2013
Ochranka obchodu pomohla zadržet amnestovaného

Veselí nad Moravou

Ochranka obchodu pomohla zadržet amnestovaného

Svoji první neblahou zkušenost s propuštěnými vězni mají také ve Veselí nad Moravou. Amnestovaný tady minulé úterý...

31. 1. 2013
Dopitová: Rezignace? Nepřemýšlím o tom

Sušice

Dopitová: Rezignace? Nepřemýšlím o tom

Aktuálně je určitě nejostřeji sledovanou ředitelkou mateřské školy na Uherskohradišťsku. Devětadvacetiletá Eliška Dopitová, která v létě převzala...

31. 1. 2013
Inspekce: Ředitelka nemá vzdělání ani praxi!

Sušice

Inspekce: Ředitelka nemá vzdělání ani praxi!

Třebaže inspekční zpráva České školní inspekce (ČŠI), která si během tří dnů posvítila na dění v sušické...

30. 1. 2013
TOPlist