FacebookYoutubeInstagram

Dny Komenského začínají. Diktátem z češtiny

Uherský Brod Zprávy 24. 3. 2014
Dny Komenského začínají. Diktátem z češtiny
Foto: ilustr., web
Inzerce

Podvečerní prověrkou vašich znalostí češtiny začíná dnes v uherskobrodském muzeu týdenní maraton akcí v rámci Dnů Komenského. Na většinu akcí je vstup zdarma, hodina českého jazyka s psaním diktátu, na kterou naváže hodina zpěvu s kytarou, začíná pod názvem Zpátky do lavic! v 18 hodin. Semináře, workshopy i neformální setkání na téma Jan Amos Komenský pak budou pokračovat až do neděle 30. března po celém Uherském Brodě.

Letošní akce se kromě veřejnosti dotkne také akademických pracovníků a předních českých teoretiků pedagogické vědy. „V Muzeu J. A. Komenského stejně jako v Domě dětí a mládeže totiž proběhne výroční konference České pedagogické společnosti. Po dva dny zde budou specialisté z celé republiky řešit různá témata pod hlavičkou, odkazující na Komenského dílo, Současná škola - dílna lidskosti,“ říká Petr Sedlář ze sdružení Tenebrae Fascarum. Tato brodská neziskovka organizuje akci společně s radnicí, muzeem, dětským domem a kinem Máj.

Tečku udělá workshop tance 5 rytmů

„Celý týden se ve městě nezastaví kolotoč kulturních akcí, které toho mají vlastně jen málo společného. Jejich společným jmenovatelem je Jan Amos Komenský, od jehož narození v březnu uplynulo 422 let,“ pokračuje Petr Sedlář. „Na pondělí akci naváže středeční komponovaný večer Otvírák na Komenského. Studenti brněnské JAMU návštěvníky v literárně-poetické kavárně Ulité kafé provedou myšlenkami spisu Mundus moralis. Vstup na tuto akci se začátkem v 19 hodin je zdarma. Ve čtvrtek se pak akreditovaní zájemci mohou přijít podívat na plenární jednání Konference České pedagogické společnosti,  která je prestižní součástí letošního programu. Přímo v den narození učitele národů zazní krátce po poledni slavnostní zvonkohra na „Hradišťské bráně“ a večer se sloupovým sálem ponesou tóny neméně slavnostního koncertu žáků brodské základní umělecké školy.“

Akci dodá duchovní rozměr sobota, kdy se v brodském chrámu mistra Jana Husa sejdou věřící k ekumenické bohoslužbě za život a dílo Jana Amose. „Kino Máj nabídne uzavřenou studijní projekci filmu Oddělen, vynikajícího dramatu ze školního prostředí, a muzeum otevře ke dni učitelů zdarma své brány. Tečka za letošními Dny Komenského padne v neděli v kině, tanečním workshopem tance 5 rytmů. Vést ho bude Raduca Vojáčková, jeho jediná česká lektorka,“ shrnul výjimečný program Petr Sedlář.

Více na www.dnykomenskeho.ub.cz.

Autor: ara

Vaše názory

Vrchní soud zrušil rozsudek za vraždu!

Uherské Hradiště

Vrchní soud zrušil rozsudek za vraždu!

I když je už druhý měsíc v olomoucké vazební věznici, má jednadvacetiletý David Šimon z Uherského Hradiště...

24. 3. 2014
Stávka skončila, Slovácko sa súdí ožívá

Uherské Hradiště

Stávka skončila, Slovácko sa súdí ožívá

Týdenní stávka skončila. Učitelé Slovácké základní umělecké školy v Uherském Hradišti se vrátili do práce. Jejich...

24. 3. 2014
Učitelé stávkují, rodiče dostanou zpět školné

Uherské Hradiště

Učitelé stávkují, rodiče dostanou zpět školné

Odborová organizace Slovácké základní umělecké školy v Uherském Hradišti vyhlásila týdenní stávku! Dvaadvacet učitelů, tři čtvrtiny pedagogického...

23. 3. 2014
Potvrzeno. Tendr za 20 milionů měl chybu, dnes padnou výpovědi

Uherský Brod

Potvrzeno. Tendr za 20 milionů měl chybu, dnes padnou výpovědi

Porušení zákona o veřejných zakázkách, deset procent dolů z přiznané dotace, nový tendr a obavy, jestli dělníci...

23. 3. 2014
TOPlist