FacebookYoutubeInstagram

Do kašny se už dostanou jen potápěči

Uherské Hradiště Zprávy 18. 5. 2017
Do kašny se už dostanou jen potápěči
Foto: sal

Osvětlení kašny ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti už vandalové nezničí, město navíc výrazně ušetří za údržbu. Časté poškozování halogenových svítidel v horní části vany kašny přinutilo radnici k radikálnímu řešení, které z rozpočtu „vysálo“ 50 tisíc korun.

„Uchycená svítidla byla dříve přístupná vandalům, kteří si doslova libovali v jejich neustálém trhání a poškozování. Následky jsme opravovali i několikrát měsíčně,“ vysvětlil investici Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice.

Aktuálně už mají vandalové situaci ztíženou, svítidla jsou totiž nově instalována na dně kašny. Jejich poničení tak znamená zahrát si na potápěče… „Kašna je pod dohledem jedné z městských kamer, takže když uvidíme něco podezřelého, jsme na místě cobydup,“ vzkázal Vlastimil Pauřík, velitel městské policie.

Město ještě nasměrovalo svítidla na středovou dominantu kašny, kterou je plastika připomínající stvol květiny. „Použili jsme čtyři podvodní LED nerezová svítidla, která jsou uchycena na nerezových držácích. Upravili jsme i kabelové rozvody a nainstalovali nový spínací zdroj do rozvaděče,“ dodal Pášma.

Kašna má zajímavou historii, v parku stojí od 50. let, kdy vystřídala dětské pískoviště. Její tělo tvořily dvě stupňovité nádrže na vodu a v jejich středu byl pískovcový lotosový květ. „I když neznáme přesné datum vzniku kašny, dobové prameny o něm mlčí, usuzujeme, že vznikla u příležitosti oslav 700. výročí první písemné zmínky o Uherském Hradišti, tedy v roce 1957,“ prozradila Blanka Rašticová, historička Slováckého muzea. V polovině 70. let vodu v kašně nahradila hlína a květinová výsadba, lotosový květ zničili vandalové. Původní funkci opět plní od roku 2005, kdy radnice zrekonstruovala vodní nádrže a o rok později uprostřed instalovala plastiku z dílny akademického sochaře Jiřího Habarty.

Autor: ceh

Vaše názory

Hledají se kandidáti na Cenu města

Uherský Brod

Hledají se kandidáti na Cenu města

Tři ocenění se vejdou do jedné Ceny města Uherský Brod v oblasti kultury, která se bude letos...

18. 5. 2017
Strážníci si posvítí na cyklisty, ohrožují chodce!

Uherské Hradiště

Strážníci si posvítí na cyklisty, ohrožují chodce!

Cyklisté v Uherském Hradišti ohrožují chodce a nedodržují pravidla, křivka přestupků s příchodem jara opět strmě stoupá....

18. 5. 2017
Pod Buchlovem mají uzamykatelné hřiště. Vyřádí se děti i dospělí

Buchlovice

Pod Buchlovem mají uzamykatelné hřiště. Vyřádí se děti i dospělí

Dětské hřiště mezi ulicemi Řadové a Komenského v Buchlovicích má zbrusu nový kabát, z původního nezůstal ani...

17. 5. 2017
Jízda se vrací, město spěchá s úpravou

Hluk

Jízda se vrací, město spěchá s úpravou

V Hluku, kde se jednou za tři roky konají Dolňácké slavnosti písní a tanců s jízdou králů,...

16. 5. 2017
TOPlist