FacebookYoutubeInstagram

Do Penkova statku je vstup zakázán. Hrozí další zřícení!

Hluk Zprávy 9. 10. 2017
Do Penkova statku je vstup zakázán. Hrozí další zřícení!

Východní křídlo Penkiva statku, nejvíc zdevastované místo historické usedlosti, která leží jen kousek od centra Hluku.

Foto: ara

Možná, že předpověď počasí bude v nadcházejících dnech zajímat zastupitele Hluku víc než jakékoliv jiné zprávy. Nástup sychravého počasí je pro Penkův statek v jeho současné podobě přítěží, která může mít pro významnou část historické usedlosti fatální následky. Po zářijovém zřícení části střechy v bývalé sýpce je tady totiž tolik úkolů a nařízení od statika Antonína Uhlíře, že bude malý zázrak, pokud se je všechny podaří splnit.

Přesně před týdnem zastupitelům na mimořádném zastupitelstvu zatrnulo. Jejich setkání v hlucké tvrzi si vynutil náhlý pád střechy, která se zčásti zřítila dovnitř sýpky a směrem k ulici u kostela. A výsledek jednání? „Statik nařídil, abychom střechu demontovali a stavbu ve východním křídle zabezpečili proti navlhání. To si vyžádá vznik speciální konstrukce, kterou překryje buď fólie nebo jiný voděodolný materiál. V severní části statku, kde bývaly ustájené koně, pak bude třeba opravit konstrukci krovu, která je na několika místech v havarijním stavu. Obě akce může zkomplikovat počasí, sýpku musíme stihnout uzavřít do prvního sněhu,“ oznámil starosta Martin Křižan s tím, že okolí obou budov se ještě musí co nejdříve zabezpečit plotem. V celém areálu pak začne platit zákaz vstupu.

Pokud jde o termíny, náprava v sýpce se musí podle statika uskutečnit do tří týdnů. Střechu konírny je nutné opravit nejpozději do jednoho roku.

Jeden závazek s pevným termínem platí také pro všech jedenadvacet zastupitelů. „Do pondělí 16. října jsme dostali za „domácí úkol“ přinést vlastní nápad na využití obou zdevastovaných budov. Ve středu 25. října se pak o tom bude jednat už na řádném zasedání zastupitelstva,“ přibližuje Karel Bojko, radní a jeden ze zastupitelů Hluku. „Osobně jsem za současnou situaci rád. Paradoxně právě pád střechy ve statku, o jehož využití se ve městě dvacet let jen mluví, dal věci do pohybu.“

Radní města Hluk zastupitelům doporučují, aby ve východním křídle vznikl Dům dětí a mládeže, Městské informační centrum a knihovna. Severní část má být podle radních stržena a nahrazena novou. Naproti tomu Spolek za záchranu a obnovu Penkova statku nechce ve statku bořit, ale přeje si zachovat jeho původní podobu.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Zátah na drogová doupata ve Starém Městě, Podolí a Popovicích

Staré Město

Zátah na drogová doupata ve Starém Městě, Podolí a Popovicích

Spadla klec! Výrobci drog na Uherskohradišťsku zažili černé úterý. Jejich varny ve Starém Městě, Podolí a Popovicích...

9. 10. 2017
Zažila peklo na zemi. Pavla Hegerová přežila řádění hurikánu Irma na Svatém Martinu

Uherské Hradiště

Zažila peklo na zemi. Pavla Hegerová přežila řádění hurikánu Irma na Svatém Martinu

Hurikán Irma způsobil miliardové škody a vyžádal si desítky obětí na životech. Na většině míst nezůstal kámen...

9. 10. 2017
Nová dominanta Hradčovic? Madona z Fátimy

Hradčovice

Nová dominanta Hradčovic? Madona z Fátimy

Hradčovice mají novou dominantu, před farním kostelem stojí celkem 3,6 metru vysoká socha Madony z Fátimy. Slavnostní...

9. 10. 2017
Zbraň proti bezdomovcům! Senátoři navrhují zákaz pobytu

Slovácko

Zbraň proti bezdomovcům! Senátoři navrhují zákaz pobytu

Bezdomovci jsou ostudou Uherského Hradiště, terčem kritiky obyvatel, kteří se často štítí jen sednout na lavičku v...

8. 10. 2017
TOPlist