FacebookYoutubeInstagram

Dokázali nemožné, demontovali centroplán

Kunovice Zprávy 15. 8. 2016
Dokázali nemožné, demontovali centroplán
Foto: Facebook Velký přelet

Nikdo jim nevěřil, byli za blázny, ale parta nadšenců z Leteckého muzea v Kunovicích to dokázala. Z letounu TU-154 M, kterým se v roce 1998 vraceli do vlasti zlatí hokejisté z olympijského Nagana, odmontovali pravý centroplán (vnitřní část křídla - pozn. autora) od trupu letounu. Velký přelet se tak blíží.

„Všichni nám říkali, že je to nemožné, jde prý o nerozebiratelnou součást konstrukce, takže na tom skončíme a v nejlepším případě se neobejdeme bez řezání. Odpovídal jsem, že tam jsou šrouby, takže to musí jít rozdělat,“ reagoval spokojený Martin Hrabec, ředitel Leteckého muzea a kapitán Velkého přeletu. Jeho posádka má tak za sebou nejtěžší část demontáže „Naganského expresu“.

„Jde o obrovský úspěch, výjimečný počin,“ zdůraznil Hrabec. Podobné práce na Tupolevu podle něj nejspíš ještě nikdo nikdy neprováděl. Centroplán je totiž jeho nejpevnější částí, musí vydržet opakované silné namáhání při vzletech, během letu i při přistání. Se zásahy do spojení trupu a křídla se nepočítá při údržbě ani v rámci oprav. „Postupy tak nejsou popsány v žádné dokumentaci s výjimkou výrobní, kterou si však výrobce samozřejmě nechává pro sebe,“ podotkl ředitel kunovického muzea. Když letečtí nadšenci nakoukli dovnitř, uviděli složitý systém výztuh, vzpěr a překrývajících se „zubů“, které byly navzájem spojené stovkami šroubů, nýtů a svorníků. Přípravy a samotné oddělení centroplánu jim nakonec zabraly více než čtyři měsíce. Teď už si brousí zuby na levý centroplán.

„Věřím, že teď už vše půjde hladce, bez komplikací. A mezitím ve spolupráci s firmou Universal Transport vyladíme samotnou přepravu a pak už vyjedeme,“ odtajnil další kroky demontáže Hrabec.

Velký přelet aneb stádo slonů uchem jehly bude největší pozemní přepravou v dějinách Česka. Ruský dopravní letoun má totiž výšku téměř dvanáct a délku osmačtyřicet metrů. Převoz z pražského letiště Kbely do Kunovic přijde na 400 tisíc korun a potrvá dva dny.

Autor: PETR ČECH
Inzerce

Vaše názory

Senátor Valenta: Ať mandáty složí všichni zastupitelé a lidé rozhodnou v nových volbách

Podolí

Senátor Valenta: Ať mandáty složí všichni zastupitelé a lidé rozhodnou v nových volbách

Minulý týden navštívil Podolí, aby pomohl uklidnit rozbouřené emoce. Senátor Ivo Valenta chce pomoci dovést Podolí k...

15. 8. 2016
Řešení pro rozhádané Podolí? Předčasné volby!

Podolí

Řešení pro rozhádané Podolí? Předčasné volby!

I měsíc po nočním odvolání starostky a místostarostky pulzují mezi obyvateli Podolí stále silné emoce. Transparenty, pískání...

14. 8. 2016
Revitalizace potoka? Uvázla na mrtvém bodě…

Uherské Hradiště

Revitalizace potoka? Uvázla na mrtvém bodě…

Jarošovský potok je ostudou sídliště Louky, s jeho čištěním si nikdo hlavu neláme. I když obyvatelé poukazují...

11. 8. 2016
Pomáhají příbuzným nemocných pacientů

Uherské Hradiště

Pomáhají příbuzným nemocných pacientů

Uherskohradišťská nemocnice v rámci projektu Rok mozku pořádá pravidelná setkávání s rodinnými příslušníky pacientů s poškozením mozku....

11. 8. 2016
TOPlist