FacebookYoutubeInstagram

Domek ukrývá sbírku raket

Veselí nad Moravou Zprávy 6. 8. 2008
Domek ukrývá sbírku raket
Inzerce

Největší balistická střela měří osm a půl metru a váží téměř dvě tuny. Rozměrnější exponáty schovává na zámku

Sběratelství je velká vášeň. Lidé sbírají známky, staré pohledy, krabičky od zápalek, žvýkačky, propisky a celou řadu dalších věcí, kuriozit a občas i nesmyslů. Skutečně unikátní sbírku ale ukrývá dům Ladislava Čumby ve Veselí nad Moravou. Ve sklepě má totiž vedle sebe pečlivě poskládané opravdové vojenské rakety.

Vzhledem k rozměrnosti exponátů musel část ojedinělé kolekce uložit v prostorách veselského zámku. Vždyť největší balistická raketa měří osm a půl metru a váží téměř dvě tuny. „Momentálně jich mám celkem pětadvacet. První se mně podařilo získat v devadesátých letech. Všechny pocházejí z Vojenského technického ústavu výzbroje a munice ve Slavičíně. Mají kompletní dokumentaci a původně měly skončit ve šrotu. Samozřejmě že jsou rakety zbavené jakýchkoliv hořlavých a výbušných věcí. Pryč jsou také pyrotechnické součástky a technické plyny,“ upozorňuje sběratel.

Za unikátní exemplář považuje Ladislav Čumba vzpomínanou téměř dvoutunovou balistickou raketu. V době své funkčnosti měla dolet až tři sta kilometrů a byla super přesná. V republice existuje ještě pár exemplářů, ale daly by se spočítat na prstech jedné ruky. „Ostatní kusy se likvidovaly za dohledu Američanů. Pokud vím, tak je jedna ve Slavičíně a další někde v muzeu,“ upozorňuje majitel výjimečné sbírky.

Jeho snem je doplnit kolekci o dalších deset raket. Pak by byl rád, kdyby se našel nějaký bohatý sponzor, který by byl ochotný investovat do prostor, kde by byla celá kolekce vystavena.

Z veselského zámku budou muset totiž rakety pryč, protože se brzy začne opravovat. „Ještě nevím, kde vše skončí. Rád bych ale udělal výstavu, na kterou bych pozval nejen laickou veřejnost, ale také odborníky, s nimiž bych rád o všem diskutoval. Pak možná sbírka poputuje do některého muzea. Rozhodně chci, aby zůstala zachována jako celek, protože je to padesát let naší armády,“ připomíná jedenašedesátiletý muž. A co na to říká manželka? Údajně se vždy ptá, kolik která raketa stála. Podle sběratele se ale o těchto věcech v jeho branži nemluví. 

Autor: LENKA FOJTÍKOVÁ

Vaše názory

Městské bydlení podraží

Uherské Hradiště

Městské bydlení podraží

Obyvatelé Uherského Hradiště, obývající městské byty, opět sáhnou hlouběji do peněženek. Stávající nájemné vydrží už jen pět...

6. 8. 2008
Zloděj útočil na LFŠ

Uherské Hradiště

Zloděj útočil na LFŠ

Filmový festival v Uh. Hradišti není asi úplně všem po chuti. Organizátoři Letní filmové školy se totiž...

6. 8. 2008
Firmu už převzal správce

Kunovice

Firmu už převzal správce

Dvoustovka zaměstnanců společnosti Czech Aircraft Works (CZAW) v Kunovicích stále nemá klidné spaní. Kontrolu nad jedním z...

6. 8. 2008
Auto nenašli

Uherské Hradiště, Uherský Brod

Auto nenašli

Uherskohradišťští policisté řeší další případy krádeží automobilů. Jejich majitelům zůstaly jen oči pro pláč a klíčky od...

29. 7. 2008
TOPlist