FacebookYoutubeInstagram

Endoprotéza ramene? Žádný problém

Uherské Hradiště Zprávy 28. 11. 2019
Endoprotéza ramene? Žádný problém
Foto: archiv Uherskohradišťské nemocnice

Ortopedické oddělení Uherskohradišťské nemocnice rozšiřuje operační portfolio. Pacienty s artrózami ramenních kloubů, destruktivními úrazy kostí nebo bolestivými poúrazovými stavy ramene lékaři vrací do běžného života totální endoprotézou, tedy výměnou ramenního kloubu. Operace však není možná ve všech případech.

„Pacienti, kteří ji podstoupili, se během čtyř až šesti týdnů vracejí do zajetých kolejí. Jde o velmi účinný zákrok, který výrazně zvýší kvalitu života,“ zdůraznil Martin Skládal, primář ortopedie, podle kterého však totální endoprotéza ramene není vhodná pro všechny pacienty. Je vyloučená při infekci v oblasti ramenního kloubu, stejně jako u jiných infekčních ložisek, kontraindikací jsou i výrazné kostní defekty, porucha inervace deltového svalu nebo psychická labilita.

„Náhrada ramenního kloubu má svá specifika. Atypické je, že se původní hlavice pažní kosti mění v jamku, přičemž hlavice endoprotézy se kotví do lopatky. A to právě umožňuje plnou hybnost a stabilitu ramene. Kotvení náhrady do lopaty je však dost nesnadné a limitované, jedná se totiž o docela tenkou a subtilní kost,“ popsal princip zákroku Skládal.

Účinnost zákroku podle něj zajišťuje i specifický rehabilitační režim. Dva týdny pacient usíná s ramenní ortézou, přes den má operovanou ruku volně na šátku. Rehabilitace začíná uvolňujícími cviky a obnovou hybnosti pasivním cvičením. „Bolestivost při aktivním cvičení totiž způsobuje nesprávné vedení pohybových vzorců,“ vysvětlil Skládal.

Rehabilitace stejně jako u výměny kyčle nebo kolena trvá až šest měsíců. Jelikož se jedná o náročnou operaci, v časném pooperačním období nejsou vyloučené komplikace v podobě omezené hybnosti, nestability a vykloubení endoprotézy nebo infekce, která vyžaduje revizní operaci a dlouhodobou léčbu.

Autor: ceh

Vaše názory

Vánoční sbírka potěší TULiP

Uherské Hradiště

Vánoční sbírka potěší TULiP

Radnice v Uherském Hradišti odtajnila, koho potěší výtěžek tradiční vánoční charitativní sbírky. Obsah tří pokladniček poputuje do...

28. 11. 2019
Bojkovice rozvinou metropolitní síť. Internet bude zdarma!

Bojkovice

Bojkovice rozvinou metropolitní síť. Internet bude zdarma!

Obyvatelé i návštěvníci Bojkovic dostanou od města předčasný vánoční dárek. Radnice tady chce ještě do konce listopadu...

27. 11. 2019
„Jídlo ze zbytků? Nesmysl,“ tvrdí ředitel. Radní mu nevěří a do středy chtějí důkazy

Uherský Ostroh

„Jídlo ze zbytků? Nesmysl,“ tvrdí ředitel. Radní mu nevěří a do středy chtějí důkazy

Chceme důkazy, doložte nám svá tvrzení! To je úkol, který dali radní Uherského Ostrohu řediteli tamní základní...

27. 11. 2019
Zloděj vybílil chatu, zmizely věci za 60 tisíc

Babice

Zloděj vybílil chatu, zmizely věci za 60 tisíc

Zatím neznámý zloděj vykradl chatu u vodní plochy Uhliska. Do lokality poblíž Babic se vydal nejspíš v...

27. 11. 2019
TOPlist