FacebookYoutubeInstagram

Exstarosta sepsal petici, nechce v Brodě další jednosměrku

Uherský Brod Zprávy 20. 8. 2019
Exstarosta sepsal petici, nechce v Brodě další jednosměrku

Obyvatelé ulice U Fortny mají s novým dopravním režimem problém. Vrátí se obousměrný provoz? Jak je patrné ze snímku, někdo si ho už zavádí.

Foto: sal

Změna dopravního režimu prý začíná mít neblahý vliv na ovzduší v brodském centru

Změna dopravního značení čeká po Moravské ulici, která je důležitou spojkou na centrální Masarykovo náměstí, také ulici U Fortny. A podobně jako v případě Moravské ulice, kterou do poloviny listopadu 2017 ucpávaly vozy stojící u obchodů, restaurací a soukromých provozoven, pomohli ke změně nespokojení obyvatelé. Takto začínal na jaře jeden z textů DOBRÉHO DNE oznamující chystanou novinku.

Ke zjednosměrnění skutečně došlo, ale jestli přežije rok, to zatím nikdo neví. Dopravní situace U Fortny totiž není nijak růžová. Město už má na stole petici, jejímž autorem je bývalý starosta a dnes opoziční zastupitel Ladislav Kryštof.

„Nejenže se neujalo zjednosměrnění Moravské ulice, dalším problémem je jednosměrka U Fortny. Ta je totiž další ulicí, kde se nyní provoz významně podílí na zhoršení ovzduší. Zkrátka jedná se o další důkaz, že zjednosměrnění dopravy našemu městu vůbec nesvědčí. Auta nyní najezdí mnohem víc kilometrů než dřív a tím po městě vypouští víc exhalací. Nemluvě o zdržení sanitek,“ tvrdí Ladislav Kryštof, jenž má coby obyvatel ulice o situaci detailní informace.

Jeho petici podpořilo 79 obyvatel, mezi nimi i otec starosty Ferdinand Kubáník starší.

Kvůli nové jednosměrce dochází podle signatářů k nárůstu dopravy také v ulicích Tkalcovská, Primátora Hájka a Za Dolním kostelem. Zvýšený pohyb vozidel tak má ohrožovat i mateřskou školu Primátora Hájka.

Avšak dopravní novinka, k níž město přistoupilo na základě sčítání průjezdů Soukenickou ulicí před a po zjednosměrnění Moravské ulice, má také opačný efekt.

„Po zavedení jednosměrky došlo k výraznému snížení dopravy na sídlišti Střed. Stále držíme filozofii takovou, že nechceme, aby se centrum města stalo zkratkou, ale aby do něj vjížděla pouze ta auta, která tam mají cíl, nikoliv opačně. To se nám zatím daří naplnit a obyvatelé ulice Soukenická, která je součástí sídliště Střed, nyní mohou být spokojeni, protože tato ulice nebyla nikdy navržena jako tranzitní,“ říká starosta Ferdinand Kubáník. A dodává, že zjednosměrnění ulice U Fortny chtělo město původně zavést současně až s rekonstrukcí ulice Soukenická a U Fortny. „Obyvatelé Soukenické nám však počátkem roku zaslali petici, která naopak chtěla co nejrychlejší zavedení této jednosměrky. I přesto, že jsme se rozhodli vyslyšet toto přání a jednosměrku jsme zavedli už nyní, tak do roka vyhodnotíme situaci, abychom zjistili, zda zavedená opatření fungují, či nikoliv,“ shrnul starosta.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Policie: Přechod v Rybárnách? To není nejšťastnější řešení

Uherské Hradiště

Policie: Přechod v Rybárnách? To není nejšťastnější řešení

Radnice v Uherském Hradišti je jako na trní. I když zastupitelé posvětili koupi nabouraného domu v Rybárnách,...

20. 8. 2019
„Domov nebude pod správou obce! Nabídka, která by to změnila, neexistuje

Nezdenice

„Domov nebude pod správou obce! Nabídka, která by to změnila, neexistuje"

Libuše Bídová. Starostka Nezdenic, na kterou se valí velký problém. Zlínský kraj chce její obci „svěřit“ správu...

19. 8. 2019
Kraj investoval do domova 33 milionů. A klidně se ho zbaví!

Nezdenice

Kraj investoval do domova 33 milionů. A klidně se ho zbaví!

Domov pro seniory v Nezdenicích. Obrazně řečeno, jedna z výkladních skříní sociální politiky Zlínského kraje. Instituce, do...

19. 8. 2019
Auto plné dětí skončilo na střeše. Šest zraněných!

Újezdec u Luhačovic

Auto plné dětí skončilo na střeše. Šest zraněných!

Škoda za 720 tisíc korun na dvou vozidlech, ale především šest lidí včetně tří nezletilých dětí v...

19. 8. 2019
TOPlist