FacebookYoutubeInstagram

Firmu už převzal správce

Kunovice Zprávy 6. 8. 2008
Firmu už převzal správce

Výrobce sportovních letadel se topí v dluzích, blíží se k úpadku?

Dvoustovka zaměstnanců společnosti Czech Aircraft Works (CZAW) v Kunovicích stále nemá klidné spaní. Kontrolu nad jedním z trojlístku největších českých výrobců sportovních letadel v kategorii Light Sport Aircraft už převzal předběžný insolvenční správce. Třebaže firma dluží přes 50 milionů korun, její osud ještě není úplně ztracený. Za dveřmi údajně stojí investoři, kteří mají zájem převzít otěže.

„Jsme připraveni zajistit dočasné financování a fungování kunovické společnosti, zachovat zaměstnanost a zajistit prodej společnosti některému ze strategických investorů z oboru všeobecného letectví,“ potvrdil informaci Martin Zikeš, člen představenstva Slavia Capital Praha (SC), jejíž dceřiná společnost Slavia Capital Aero Ltd je jedním ze tří investičních partnerů CZAW. Investoři už podle Zikeše jen vyčkávají na vyhlášení úpadku a následně zahájí jednání o podmínkách převzetí společnosti.

Insolvenčnímu řízení čelí CZAW od března, kdy návrh podala společnost Cominvest Associated Ltd. Jednatel kunovické společnosti Chip Erwin jí totiž nesplácel jedenáctimilionový směnečný úvěr, postoupený právě od SC, která nyní háže do Kunovic záchranný kruh... „Slavia odmítla splátkový kalendář a dluh prodala, což byla poslední rána pod pás,“ uvedl koncem dubna Chip Erwin. Zikeš však s odkazem na portál justice.cz tvrdí, že Erwin byl na prodej pohledávky upozorněn, ale nejevil žádný zájem o případnou dohodu o splátkovém kalendáři, a vyvrací i Erwinovo obvinění ze snahy o převzetí CZAW.

„Slavia Capital ani žádná jiná společnost na holding napojená nikdy nepodnikla žádné kroky vedoucí k převzetí CZAW. Ostatně to ani není možné, protože změnu majetkových podílů ve společnosti musí schválit všichni společníci,“ reaguje na nařčení Zikeš, který zdůraznil, že SC už do Kunovic vložila více než devadesát milionů korun, zatímco Chip Erwin jen necelé tři.

Společnost CZAW se ocitla v problémech už na sklonku loňského roku, kdy čelila soudní exekuci od jednoho z věřitelů, a Komerční banka pak v lednu přistoupila k exekuci bankovních účtů. CZAW totiž údajně nedodržoval splátkový kalendář a dlouhodobě porušoval smluvní ustanovení úvěrové dokumentace. Dlouhodobý i střednědobý úvěr od banky nakonec odkoupila FAME Jihlava (společnost patřící do holdingu SC - pozn. autora), aby zabránila hrozícímu insolvenčnímu řízení, nicméně při neochotě Chipa Erwina spolupracovat se v červnu připojila k návrhu na insolvenční řízení.

A další věřitelé na sebe nenechali dlouho čekat. Správa sociálního zabezpečení třeba informovala brněnský soud o pohledávce vyšší než tři miliony korun, a soudu se po zahájení insolvenčního řízení přihlásilo více než dvacet věřitelů s pohledávkami po lhůtě splatnosti. Nesplacené závazky, jejichž přehled je na webu isir.justice.cz, už celkem převyšují padesát milionů korun! „Netvrdím, že nedlužíme, ale není to žádná katastrofa. Jde o dobře nafouklou mediální bublinu. Kdyby se společníci dokázali domluvit, tak není o čem psát,“ tvrdí Otakar Hrabinec, manažer CZAW. „Stále máme velkou podporu distributorů i všech klíčových dodavatelů, takže nadále vyrábíme. Jen za červenec hangár opustilo sedmnáct letounů,“ říká Hrabinec s tím, že další informace poskytne dnes.

Společnosti však rozhodně neprospívá, že jejího jednatele vyšetřuje policie. „Z titulu vyšetřování trestního oznámení na Chipa Erwina pro zkreslování údajů o hospodaření v rámci insolvenčního řízení a pro neplacení zákonných odvodů už policie jmenovala soudního znalce, který v CZAW zajistil důkazní materiál a chystá znalecký posudek hospodaření,“ prozradil Zikeš.

Uherskohradišťská policie jeho informaci nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. „Každopádně u nás na jmenovaného trestní oznámení nikdo nepodal, bývá však pravidlem, že obdobné případy řeší nadřízené orgány,“ poznamenal Jaroslav Krejčíř z uherskohradišťské policie. „Jednatele skutečně policie prošetřuje, ale nemyslím si, že se dopustil něčeho protizákonného,“ je přesvědčený Hrabinec, Erwinova pravá ruka. 

Autor: ceh

Vaše názory

Auto nenašli

Uherské Hradiště, Uherský Brod

Auto nenašli

Uherskohradišťští policisté řeší další případy krádeží automobilů. Jejich majitelům zůstaly jen oči pro pláč a klíčky od...

29. 7. 2008
Šel po slivovici

Vésky

Šel po slivovici

Majitel rodinného baráku ve Véskách hořce zaplakal, když se vrátil domů. „Zloděj po násilném vniknutí sebral dva...

29. 7. 2008
Seniorka skočila na špek

Ostrožská Nová Ves

Seniorka skočila na špek

Obehraný trik s nabídkou levných dek opět po čase zabral! Jeho obětí se stala důvěřivá důchodkyně z...

29. 7. 2008
Jel bezřidičáku a havaroval

Břestek, Dolní Němčí

Jel bezřidičáku a havaroval

Zákaz řízení berou šoféři na Uherskohradišťsku poměrně na lehkou váhu. Za maření výkonu úředního rozhodnutí si však...

29. 7. 2008
TOPlist