FacebookYoutubeInstagram

Firmy snižují hluk i zápach. Bude to stačit?

Bojkovice Zprávy 11. 6. 2018
Firmy snižují hluk i zápach. Bude to stačit?

Lidé z bojkovické Chmelnice si stěžují na hluk i zápach.

Foto: ilustr. web

Přesně po roce je tady pokračování boje obyvatel bojkovické Chmelnice za snížení hluku a zápachu z výrobních hal společností Moravia Cans a Albo Schlenk, které sídlí v ulici Tovární. Připomeňme, že loni městem kolovaly dvě petice namířené především proti odvětrávání provozu otevíráním oken a světlíků.

Výsledkem bylo veřejné projednání problému za účasti zástupců firem, veřejnosti a radnice, která zakoupila a zapůjčila autorům petice malý informativní hlukoměr.

Nyní se schyluje k dalšímu setkání. V červnu se podle serveru Zdravé Bojkovice sejdou všechny zainteresované strany znovu a vyhodnotí opatření, kterými firmy zmírňují dopady na životní prostředí a okolí.

Na zápach si nestěžovali jen obyvatelé ze sídliště a rodinných domů, ale nepravidelně také návštěvníci sportovního areálu a v létě i koupaliště.

Pokud jde o Moravia Cans, generální ředitel společnosti Martin Boaler v dopisu adresovaném starostovi města Petru Viceníkovi uvedl, že od loňského května se uskutečnily výměny i repasy motorů a seřízení ventilátorů u všech stávajících spalovacích jednotek, které měly vliv na hlučnost v okolí. „Už půl roku provozujeme systém neutralizace pachových látek,“ uvádí Boaler v písemnosti, kterou má redakce DOBRÉHO DNE k dispozici. „Systém hodnotíme velmi pozitivně a máme kladné ohlasy i od našich zaměstnanců. Projekční kancelář koncem loňského roku dokončila dokumentaci k velké rekonstrukci vzduchotechniky na starší výrobní hale. Výroba komponent a postupná realizace již začala a kompletní uvedení do provozu bude probíhat v jarních měsících letošního roku.“

Vedení Moravia Cans současně potvrdilo, že aktuálně není další rozšíření kapacit, na které upozorňovaly petice, v plánu. „Nyní se soustředíme hlavně na vyhodnocení a dokončení zkušebního provozu nové haly,“ upozornil ředitel Boaler.

Společnost Albo Schlenk pak vedení radnice sdělila, že si není vědoma, že by její výroba zápachem ovlivňovala prostředí obytných částí města. „Co se týká hluku, provádíme pravidelně zvýšenou údržbu a výměnu pohyblivých částí strojních zařízení, která mohou zvyšovat hlučnost strojů. V průběhu loňského roku byly vyměněny pláště některých kulových mlýnů a ve výměně dalších se bude pokračovat v letošním roce,“ napsala Nina Pavlíková, jednatel společnosti.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Průtrž v Kunovicích zaplavila školku, sklepy a garáže

Kunovice

Průtrž v Kunovicích zaplavila školku, sklepy a garáže

Průtrž mračen se přehnala Kunovicemi, za sebou nechala vytopené sklepy, garáže a nánosy bahna. I když škody...

11. 6. 2018
Ostrá kritika zabrala, radnice zpřístupní hřiště zdarma a všem

Staré Město

Ostrá kritika zabrala, radnice zpřístupní hřiště zdarma a všem

Kritika obyvatel Starého Města padla na úrodnou půdu. Radnice zařadila zpátečku a změnila pravidla užívání multifunkčního hřiště...

11. 6. 2018
Nájemníci v šoku. Brodská radnice chce za vlhké byty s plísní přes milion!

Uherský Brod

Nájemníci v šoku. Brodská radnice chce za vlhké byty s plísní přes milion!

Do historického centra několik kroků. Blízko k lékaři, za nákupy, službami, kulturou, do školy i školky. Před...

10. 6. 2018
Autobus srazil u terminálu chodce. Neměl šanci

Uherský Brod

Autobus srazil u terminálu chodce. Neměl šanci

Možná spěch, snad nepozornost stojí za čtvrteční tragédií v Uherském Brodě. Autobus, který mířil na dopravní terminál...

8. 6. 2018
TOPlist