FacebookYoutubeInstagram

Galuška: Ať si v Praze nemyslí, že mají patent na rozum

Slovácko Zprávy 12. 8. 2014
Galuška: Ať si v Praze nemyslí, že mají patent na rozum

Jeho jméno i práci zřejmě každý na Slovácku zná. Už více než třicet let svého života zasvětil vědě a výzkumu, ale i školství, kultuře a turismu. A tak není divu, že je ve  svém oboru uznávanou kapacitou. Jenže na politickém kolbišti je archeolog Luděk Galuška „zelenáč“…

Vaše kandidatura sice byla veřejným tajemstvím, ale přesto mnohé překvapila. Proč jste se pustil do boje o senátorské křeslo?

Na samém začátku mě oslovilo několik přátel a osobností Hradišťska a Veselska, že by mě podpořili, kdybych se jako nezávislý pokusil o křeslo senátora. Udělal jsem si v hlavě resumé, co jsem dokázal a co chci dál, a s několika dlouholetými přáteli vše probral. Samozřejmě i s rodinou a posléze s vedoucími pracovníky Moravského zemského muzea, kde pracuju. Kladné odezvy a zejména pak více než 2000 podpisů od spoluobčanů v petici (nutné k přihlášce nezávislého kandidáta) rozhodly, že jsem tuto výzvu přijal. Proč chci kandidovat? Více než 30 let pracuji na Slovácku ve vědě, výzkumu, školství, oblasti kultury a turismu. Myslím, že za tu dobu jsem vstřebal množství poznatků, něco dokázal a také si utvořil vlastní názory na to, co je podle mě dobré a co není. To dobré pro náš region jsem se vždy snažil prosazovat. Postupně, řekl bych, že právě v minulém cyrilometodějském roce 2013, jsem však dospěl k závěru, že i z mé pozice uznávaného vědce jsou možnosti onoho prosazování skoro vyčerpané. Chce nějaký posun.

Druhou věcí je, že Slovácko, Veselsko a také Horňácko dobře znám nejen z hlediska historie či archeologie, ale především z každodenního života. Mám zde velké množství přátel, lidi mě znají jako člověka, který se nebojí říct svůj názor kdekoliv a komukoliv a je ochotný vždy pomoct.   

Když mě oslovilo několik přátel a osobností Hradišťska a Veselska s tím, že mě v boji o Senát podpoří, udělal jsem si v hlavě resumé, co jsem dokázal a co chci dál. Všechno probral s dlouholetými přáteli, rodinou i zaměstnavatelem a po kladných odezvách výzvu přijal. Za třicet let práce na Slovácku jsem vstřebal množství poznatků, něco dokázal a vždy to dobré pro region prosazoval. Jenže z pozice uznávaného vědce jsou mé možnosti onoho prosazování skoro vyčerpané. Je třeba se posunout dál.

Jelikož kandidujete jako nezávislý, potřeboval jste tisíc podpisů... Bylo těžké je získat? Co vím, tak lidé často odmítali kvůli rodnému číslu... Jak dlouho jste podpisy vlastně sbíral?

Ano, rodné číslo bylo občas, nikoliv často, překážkou. Jeho uvedení je ovšem paradox, pokud si uvědomíme, že při volbě prezidenta je na petici potřebné jen datum narození! I tak se mi ovšem díky úsilí kamarádů, přátel a známých podařilo se během bezmála 3 týdnů získat více než 2000 podpisů od obyvatel volebního obvodu č. 81! To číslo mi vyrazilo dech a zároveň se stalo důraznou pobídkou, abych se o post senátora pokusil. Moc touto cestou děkuji všem, kteří podpisy sbírali, i těm, co mi jimi vyjádřili svoji podporu. Velmi bych si vážil toho, kdyby tak učinili 10.-11.října při samotných volbách.

Nebylo snadnější získat podporu některé ze stran? Zkoušel jste to, nebo jste chtěl jít opravdu za sebe?

Neoslovil jsem žádnou ze stran, od samého začátku jsem zvažoval jen a jen alternativu nezávislého kandidáta. Jak už jsem naznačil, oněch 1000 podpisů jsem bral jako jistou „průbu bojem“ spojenou tak trochu i se zahájením kampaně.

Jste uznávaný archeolog, expert na období Velké Moravy... Znamená to, že v případě úspěchu hodíte bádání za hlavu? Musel byste některé archeologické aktivity utlumit?

Archeologie a historie byla, je a zůstane mým velkým koníčkem, jenž se mi stal životním údělem, zaměstnáním. Třicet let v oboru nelze jen tak hodit za hlavu a já to ani udělat nechci. Možnost zvolení senátorem jsem konzultoval s vedením Moravského zemského muzea. Není mým zvykem utíkat od rozdělané práce, ale postupně bych dokončil všechny rozpracované úkoly. 

 

Co můžete voličům nabídnout? S čím jdete do senátních voleb?

Mohu jim nabídnout vždy slušné a poctivé jednání. Při jednáních mohu nabídnout vlastní rozhodování založené na zdravém úsudku a na konzultacích s lidmi z našeho regionu. Kladu si za svůj subjektivní cíl, abychom si více uvědomovali, v jakém krásném kraji žijeme a byli hrdí na jeho dějiny. Chtěl bych, aby se o našem kraji více vědělo, aby sem mířilo stále více návštěvníků z domova i zahraničí, aby nezůstávali jen ve velkých, tzv. vyhlášených lokalitách, a aby důsledkem toho byl i nárust pracovních příležitostí. Svoji „misi Moravana“ vidím především v tom, aby si lidé v Praze nemysleli, že mají patent na rozum.

Konkurence je veliká, deset kandidátů je největší počet v historii volebního obvodu č. 81? Jak velké si dáváte šance?

Taková situace je šancí především pro voliče, aby si mohl lépe vybrat mezi politickými a nezávislými kandidáty.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Farníci staví na kopci sv. Antonína parkoviště

Blatnice pod sv. Antonínkem

Farníci staví na kopci sv. Antonína parkoviště

Klopýtání po kamení, hrbolech a kličkování mezi kolejemi vyjetými od aut, což kazí návštěvníkům kaple svatého Antonína...

12. 8. 2014
Zatékání je konec

Uherské Hradiště

Zatékání je konec

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti získá novou střechu. Do objektu ve Smetanových sadech totiž zatékalo. Oprava za...

11. 8. 2014
Do boje o Senát jde deset kandidátů!

Uherské Hradiště

Do boje o Senát jde deset kandidátů!

Jedno křeslo, deset kandidátů. O post senátora uherskohradišťského obvodu se rozpoutá historicky největší bitva. Tolik kandidátů ve...

11. 8. 2014
Dobrý základ receptem na dlouhověkost

Uherské Hradiště

Dobrý základ receptem na dlouhověkost

Za posledních patnáct let se zrak zubní lékařce Drahomíře Melichárkové z Uherského Hradiště zhoršil natolik, že prakticky...

11. 8. 2014

Související

Slovácko

Ivo Valenta: Byznysu jako senátor nepomůžu, Slovácku ale ano

Do senátních voleb zbývá už jen 8 týdnů a redakce DOBRÉHO DNE pokračuje v pravidelném seriálu rozhovorů...

Uherské Hradiště

Do boje o Senát jde deset kandidátů!

Jedno křeslo, deset kandidátů. O post senátora uherskohradišťského obvodu se rozpoutá historicky největší bitva. Tolik kandidátů ve...

Uherské Hradiště

Mikula: Spousta lidí do politiky nepatří, přesto ji dělají...

Do bitvy o post senátora se přihlásil i podnikatel Stanislav Mikula, bývalý zastupitel Uherského Hradiště a od...

Vlčnov

Pijáček: Být zároveň senátorem a starostou? Jak bych to stíhal?

Starosta Vlčnova Jan Pijáček se po čtyřiadvaceti letech v samosprávě rozhodl ke změně. Představu o tom, jaký...

TOPlist