FacebookYoutubeInstagram

Gymnázium nekončí! Stojí v pozadí fám boj o studenty?

Staré Město Zprávy 4. 2. 2019
Gymnázium nekončí! Stojí v pozadí fám boj o studenty?
Foto: ilustr. web

Dvacet let a dost? Nesmysl! SOŠ a Gymnázium Staré Město oponu nespustí! Střední škola každopádně zažívá nelehké období. Čelí totiž fámám, že letošní školní rok je v její bezmála šedesátileté historii poslední. Černý scénář odmítá nejen vedení školy, ale i Zlínský kraj, její zřizovatel.

„Škola vykazuje slušné výsledky, nabízí několik oborů, není jediný důvod cokoliv měnit. Opravdu nechápu, z čeho fámy pramení. Každopádně děláme maximum, abychom dalšímu šíření zabránili,“ prohlásil Petr Gazdík, krajský radní zodpovědný za školství.

Staroměstské gymnázium, které loni oslavilo dvacet let od založení, bojuje s neznámým soupeřem od podzimu, kdy se „zaručená“ informace objevila poprvé. Jelikož to nebylo naposledy, vedení školy zbystřilo. „Můžeme jen spekulovat, kdo to vypouští do světa. Pravdou však je, že nám volají vyděšení rodiče po třídních schůzkách na základních školách, kde jim učitelé oznámili, že se naše gymnázium ruší. Není to ale pravda, jde opravdu jen o fámu,“ důrazně reagoval Bedřich Chromek, ředitel střední školy, kterou aktuálně navštěvuje přes sedm stovek studentů. „Gymnázium se zkrátka neruší, obavy rodičů jsou zbytečné, zůstáváme pevnou součástí koncepce školství Zlínského kraje,“ dodal Chromek s tím, že zájem o studium aktuálně trojnásobně převyšuje kapacitní možnosti.

Škola totiž reagovala na potřeby trhu práce a přetransformovala vzdělávací nabídku. Už nevyučuje obor ekologie a životní prostředí, ale vsadila na sportovní management a ve strojírenských oborech nově vyučuje obráběče kovů se zaměřením na obsluhu CNC strojů. „Hlavně o strojařinu se neustále zvyšuje zájem nejen ze strany zaměstnavatelů, ale i studentů,“ poznamenal ředitel gymnázia, které dbá na kvalitu. Žáky si kvůli přetlaku vyloženě vybírá, není nucené brát každého… „Ještě plánujeme otevřít třídu sportovního gymnázia a studentům dáme možnost maturity z tělesné výchovy,“ prozradil směrem k blízké budoucnosti Chromek.

Školství ve Zlínském kraji každopádně v horizontu tří až pěti let čeká reforma, kterou má na svědomí klesající porodnost. V září jde na střední školy poslední silnější ročník, v dalších letech populační křivka zaznamená prudký pokles… „Ještě v sedmdesátých letech se rodilo 160 tisíc dětí, v roce 1974 dokonce 193 tisíc, jenže dětí ročníků, které půjdou v dalších letech na střední školy, je jen kolem devadesáti tisíc,“ potvrdil Gazdík, podle kterého reformu přežijí jen kvalitní školy. „Výukou, aktivitami a činnostmi, které jsou jedinečné nejen v kraji, ale i v republice, si místo na slunci udržíme,“ je přesvědčený Chromek.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Vinaři se brodili po kolena ve sněhu

Polešovice

Vinaři se brodili po kolena ve sněhu

Sněhová nadílka potěšila vinaře na Uherskohradišťsku, mráz a bílá peřina totiž po suchém létu přinesou do jejich...

4. 2. 2019
Chřipková epidemie je tady, v nemocnici už platí zákaz návštěv!

Slovácko

Chřipková epidemie je tady, v nemocnici už platí zákaz návštěv!

Chřipková epidemie roztahuje chapadla, křivka akutních respiračních a chřipkových onemocnění nezadržitelně stoupá! Na sto tisíc obyvatel Uherskohradišťska...

4. 2. 2019
VÍME PRVNÍ: Při sousedské rvačce praskaly kosti. Do případu zasáhl i hejtman Čunek

Jalubí

VÍME PRVNÍ: Při sousedské rvačce praskaly kosti. Do případu zasáhl i hejtman Čunek

Skandál z Jalubí míří k soudu! Tamní početná rodina napadla čtyři sousedy, kteří podle důvěryhodného zdroje vyvázli...

3. 2. 2019
Hrušku, kterou blesk rozštípl na tři kusy, obklopí odpočinková zóna

Popovice

Hrušku, kterou blesk rozštípl na tři kusy, obklopí odpočinková zóna

U popovické hrušky, která je dominantou na obzoru obce, vyroste odpočinková zóna, včetně ohniště, vyhlídky a dřevěné...

31. 1. 2019
TOPlist