FacebookYoutubeInstagram

Hasiči varují: Pozor na komíny!

Slovácko Zprávy 23. 1. 2009
Hasiči varují: Pozor na komíny!

Pozor na komíny - Hasiči varují před zanedbáním údržby komínů, mohou způsobit požár.

Foto: sal

Hašení rozpáleného komína vodou snadno podle hasičů přivodí výbuch, který může zničit dům

Ostřížím pohledem sledují v posledních dnech střechy domů snad všichni hasiči v regionu. Důvodem přitom není usazený sníh, který by mohl případně narušit jejich statiku, ale komíny. Za poslední týden totiž hasiči evidují hned několik požárů vzniklých z komínů. Důvod? Většina lidí zanedbává jejich pravidelnou revizi, a někteří v nich mají dokonce dřevěný kůl, který může znamenat časovanou bombu!

„Jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů vyjížděly v posledních týdnech k většímu počtu požárů spojených s topnou sezonou. Nejčastěji se přitom jednalo o likvidaci požárů sazí v komínech a několik případů požárů v kotelnách. Celá řada případů přitom hasičům ani nebyla nahlášena, neboť malé požáry si likvidují většinou lidé sami,“ uvedl Ivo Mitáček, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Zlínského kraje.

Obdobně mluví i jeho kolega z Jihomoravského kraje Jaroslav Haid. „Požáry komínů nám dělají čím dál větší potíže. Jen za středu jsme evidovali tři takové případy, přičemž došlo k vyhoření dvou chat. Škoda na jedné z nich dosahovala čtyři sta padesát tisíc korun.“

Důvodů, proč nyní dochází k hoření komínů, je několik. Těmi nejčastějšími jsou nevymetený komín, dřevěný trám uvnitř komína a také změna paliva. Lidé totiž nyní až překvapivě rychle reagují na možný výpadek plynu z Ruska a vracejí se k topení dřívím či uhlím. Pak se, podle hasičů, není možné divit, že takzvaně vzplanou saze, které zapálí komín.

„Pokud začne hořet komín, je vždy důležité zavolat hasiče. V žádném případě nikomu nedoporučuji hasit komín vodou, může totiž dojít k výbuchu, který by mohl zničit celý dům. Komín je v ten okamžik nejlepší protáhnout kominickou koulí, což saze rychle uhasí, nebo jinou alternativou může být hašení pískem,“ uvedl Haid.

Mitáček k tomu dodává: „Musím upozornit také na nedbalost majitelů nebo osob obsluhujících topidla, kteří velmi často nedodržují ani základní pravidla o bezpečnosti topení.“ Jako příklad nedbalosti uvedl tiskový mluvčí HZS Zlín úterní případ z Kunovic, kde došlo k požáru uskladněného dřeva. „Vyšetřovatel zjistil, že požár vznikl po vysypání žhavého popela do plastové nádoby na odpad, která vzápětí začala hořet a požár se rozšířil na blízkou hromadu dřeva.“

Hasiči navíc zdůrazňují, aby lidé nepodceňovali kontroly. Ty vyhláška pro komíny se spotřebiči na tuhá a kapalná paliva stanovuje na intenzitu čtyř až šesti revizí za rok. V případě kotlů na plyn je revize nutná nejméně dvakrát ročně, a to v případě, že jsou komíny opatřeny komínovou vložkou, jestliže ji nemají, je kontrola nezbytná šestkrát do roka. 

Autor: zde

Vaše názory

Vrbka podpoří mladé

Malá Vrbka

Vrbka podpoří mladé

Nikam se nestěhujte a zůstaňte tady! Tento vzkaz vysílá zejména svým mladým obyvatelům Malá Vrbka. Dělá přitom...

23. 1. 2009
Pomoc Haiti již připravena

Blatnice pod sv. Antonínkem

Pomoc Haiti již připravena

Již šest set padesát pět tisíc korun se podařilo získat na benefičních koncertech pro hladovějící děti na...

23. 1. 2009
Horňácko se stane sídlem biskupa

Hrubá Vrbka

Horňácko se stane sídlem biskupa

Horňácko se po letech opět zapíše do míst, kde sídlí významná církevní osobnost. V polovině února totiž...

23. 1. 2009
Ušetří za vytápění škol

Staré Město

Ušetří za vytápění škol

Trojlístek mateřských škol a Základní škola Komenského ve St. Městě výrazně prokoukly. Po šedivých letech se školní...

22. 1. 2009
TOPlist