FacebookYoutubeInstagram

Hluk začne kropit fotbalový trávník pitnou vodou! Má jí prý dost

Hluk Zprávy 14. 3. 2019
Hluk začne kropit fotbalový trávník pitnou vodou! Má jí prý dost
Foto: Ilustrační foto

V časech, kdy je voda často nedostatkovým zbožím a stát chystá vznik takzvaných „suchých komisí“ na regulaci ve městech a obcích, zní zpráva o závlaze fotbalového trávníku pitnou vodou jako špatný vtip. V Hluku se rozhodli právě pro tento způsob zavlažování a žádný problém v tom nevidí. „Jistě, ekonomicky to pokladnu zatíží, ale nijak zvlášť. Pokud by nastalo extrémní sucho, tak částkou 80 až 100 tisíc korun. Novoveská jezera, odkud k nám voda proudí, zatím problém nemají. Jinými slovy, nejsme limitovaní tím, že by nám chyběla voda. Také proto, že lidé šetří, více využívají vlastní studny, a tak jim spotřeba vody klesá,“ vysvětluje Martin Křižan, starosta Hluku.

O co tedy jde? Město nejspíš už na konci května dokončí proměnu současného městského stadionu s fotbalovým hřištěm ve svém středu ve víceúčelový sportovní areál pro většinu míčových sportů. Nový fotbalový trávník bude třeba pravidelně zavlažovat. Zatímco dosud k tomu stačily studny, které měl místní Spartak k dispozici, podle právě realizovaného projektu k tomu začnou sloužit dvě nové nádrže. Každá z nich pojme 12,5 metru krychlových pitné vody. Napouštět se budou vždy v noci, čímž se město vyhne problémům s možným výkyvem ve vodovodní síti, na kterou je napojeno 99 procent místních domácností. „Ano, nádrže doplníme pomalým napouštěním vždy v noci. Pětadvacet kubíků vody je dostatečným množstvím na denní zavlažování,“ potvrdil starosta Křižan. „To je sice pravda, ale zlínské hejtmanství může kvůli suchu vyhlásit zákaz čerpání vody a na to pak připraveni nebudeme. Zkrátka, jednostranný zákaz může nastat,“ upozorňuje Pavel Dohnal, opoziční zastupitel za Moravany.

Starosta Křižan v souvislosti s náhradními zdroji vody vyloučil vznik potrubí, které by přinášelo do stadionu použitou vodu z nedalekého městského koupaliště. „Toto napojení by bylo velmi nerentabilní,“ poznamenal. „Než dělat potrubí, tak raději budeme plnit zásobníky v novém areálu,“ doplnil Martin Křižan.

K možnostem jak zvýšit zásobu vody patří také záchyt dešťovky ze střechy sportovní haly. Město s touto variantou do budoucna počítá, zde ale bude záležet především na přírodě. V předcházejících dvou letech totiž na Slovácku souvisle nepropršely ani dva dny.

Autor: ara
Inzerce

Vaše názory

Záhada z Kněžpolského lesa. Muž, který nikomu nechybí

Kněžpole

Záhada z Kněžpolského lesa. Muž, který nikomu nechybí

Kriminalisté z Uherského Hradiště po bezmála čtyřech letech odkryli pravděpodobnou podobu muže, jehož kosterní ostatky vystrašily v...

13. 3. 2019
Kunovský les obchází strach, mohutný cane corso tam zardousil teriéra!

Kunovice, Uherské Hradiště

Kunovský les obchází strach, mohutný cane corso tam zardousil teriéra!

Hororový zážitek, který z hlavy jen tak nevymažou, si v Kunovském lese prožili majitelé Jack Russel teriéra....

13. 3. 2019
Ve Starém Městě už vyhlížejí čápy. Hnízdo stálo 770 tisíc korun!

Staré Město

Ve Starém Městě už vyhlížejí čápy. Hnízdo stálo 770 tisíc korun!

Přiletí, nepřiletí? Toť otázka… U Základní školy ve Starém Městě už každopádně stojí náhradní hnízdo pro čápy,...

12. 3. 2019
Brodská dialýza je v novém, nechybí ani klima

Uherský Brod

Brodská dialýza je v novém, nechybí ani klima

Pět měsíců dlouhá obnova dialýzy, která sídlí v areálu Městské nemocnice s poliklinikou Uherský Brod, skončila. Pacienti...

12. 3. 2019
TOPlist