FacebookYoutubeInstagram

Kaplička bude rok ohrožena

Ostrožská Nová Ves Zprávy 2. 10. 2008
Kaplička bude rok ohrožena

Novoveští dokončují obnovu zničeného symbolu své obce

S velkými obavami budou zřejmě sledovat projíždějící kamiony v centru obce představitelé novoveské radnice. Z myslí jim zřejmě jen tak brzy nevymizí situace, kdy jim tady jeden z řidičů úplně zdemoloval kapličku. Výstavba její repliky nyní spěje ke zdárnému konci. Je však otázkou, jestli bude v bezpečí. Nedávná nehoda totiž ukázala, že ani posun kapličky dále od silnice nemusí být nic platný.

Bylo úterý, krátce před půl osmou ráno, když obcí zakvičely brzdy jednoho z kamionů, který tak reagoval na poslední chvíli na situaci před sebou. Poté se ozval dutý třesk, který byl průvodním znakem nárazu kamionu do stojícího osobního auta. Novoveští si mohli oddechnout. Když totiž před půldruhým rokem došlo k obdobné situaci, glosovala tisková mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková případ těmito slovy: „Řidič kamionu strhl řízení vpravo, kde naboural do zaparkovaného auta Fiat Ducato a následně do zvonice, která byla úplně zbořena.“

Od té doby se hodně změnilo. Obec nechala kapličku postavit znovu, přičemž ji přibližně o metr posunula dál od silnice a o dva metry blíže ke Kunovicím. Přesto scházelo málo a nyní ještě nedokončenou stavbu mohl potkat podobný osud.„Zvoničku chceme nechat vysvětit ještě letos, do hodů to ovšem již stihnout nešlo. Na druhou stranu je pravdu, že její vysvěcení je významnou událostí pro obec, a tak to, že bude mít samostatný termín, může celé věci jedině prospět,“ říká starosta Ostrožské Nové Vsi Stanislav Tureček, který se ovšem ještě více než rok bude muset obávat, zda novou zvoničku nezničí další z nepozorných řidičů.

„V roce 2010 se u nás bude provádět rozsáhlá rekonstrukce silnice I/55, při které vznikne konečně odbočovací pruh na Ostrožskou Lhotu, což by mělo problém vyřešit,“ domnívá se starosta, podle kterého dojde i ke zvýšení bezpečí chodců. Na silnici totiž vyrostou čtyři přechody pro chodce s ostrůvky uprostřed.

Původní kapličku, starou téměř dvě stě třicet let, zbořil 18. dubna 2007 kamion, který se chtěl vyhnout před ním stojícímu autu. Obec se prakticky ihned rozhodla, že zničenou stavbu opět postaví. Štěstím přitom pro Novoveské bylo, že se jim podařilo zachránit původní zvon, kříž a dokonce i sošku Panny Marie, která byla v té době u restaurátorky.

Autor: zde

Vaše názory

Centrum pro děti otevřeli v „domě hrůzy“

Uherský Brod

Centrum pro děti otevřeli v „domě hrůzy“

Příští týden se otevřou dveře nízkoprahového centra pro děti a mládež v Uh. Brodě. Smělým cílem tohoto...

2. 10. 2008
U Luxů asi bezpečněji nebude

Újezdec u Luhačovic

U Luxů asi bezpečněji nebude

Když se před nedávnem stala tragická nehoda, při níž na výjezdu ze šumické cyklostezky přišel o život...

2. 10. 2008
Chodce už neohrozí

Uherský Brod

Chodce už neohrozí

V nedávné době došlo k rekonstrukci uličky spojující ulici Soukenickou a Moravskou. Novinkou je sloupek, který zabránil...

2. 10. 2008
Vymaže obchvat zatáčku smrti?

Bánov

Vymaže obchvat zatáčku smrti?

Zítra v poledne bude vyslyšeno přání mnoha Bánovjanů, ale i řidičů z celého okolí. Začne totiž výstavba...

2. 10. 2008
TOPlist