FacebookYoutubeInstagram

Kaplička opět ozdobí centrum Nové Vsi

Ostrožská Nová Ves Zprávy 16. 7. 2008
Kaplička opět ozdobí centrum Nové Vsi

Historická fotografie zvoničky

Foto: archiv Slováckého muzea

Po roku a čtvrt začala obec stavět repliku té původní, kterou zboural nepozorný řidič kamionu

Blíže ke Kunovicím, zato dál od silnice. Nová kaplička, která má nahradit tu zbořenou, bude prostě umístěna tak, aby byl v křižovatce zajištěn lepší rozhled a zároveň aby byla více chráněna před nepozornými řidiči. Výstavbu kapličky nakonec zaplatí pojišťovna, peníze ze sbírky poslouží na dovybavení interiéru.

„Včera jsme začali s betonováním, dnes ohraničením prostoru a zahájením stavby,“ přiznal v pátek ráno starosta Ostrožské Nové Vsi Stanislav Tureček, který potvrdil, že nová kaplička bude přesnou replikou té původní. „Samozřejmě že ovšem přitom využijeme nových technologií tak, aby klenba nebyla zatížena jako doposud, neboť je na ni umístěn těžký kříž. Předpokládám, že horní část kapličky proto bude vystavěna ve tvaru komínu,“ doplnil starosta.

Kaplička má co nejvíce připomínat původní stavbu. Změn se dočká minimálních. „Posuneme ji jen dále od silnice a přibližně o dva metry blíž ke Kunovicím. Také vchod bude otočen. Zatímco dosud byl od silnice, nyní bude od chodníku, což bude daleko bezpečnější,“ vysvětlil Tureček.

Ačkoliv osmnáctý duben 2007 je zapsán do obecní kroniky jako černý den, všechno pro Novoveské až tak špatně nedopadlo. „Všechny nejcennější věci se nám naštěstí podařilo zachránit. Máme jak kříž, zvon, tak i sošku Panny Marie. Při dovybavení interiéru, který bude hrazen z prostředků veřejné sbírky, chceme oslovit Otmara Olivu, aby nám něco vytvořil,“ řekl první muž novoveské radnice.

To, že se zachovala soška Panny Marie, přitom mnozí vnímají jako neuvěřitelnou souhru náhod. „Soška Panny Marie s jezulátkem již potřebovala nutně opravit, zavezl jsem ji proto k restaurátorce, která měla za úkol ji do Velikonoc 2007 opravit. Restaurátorka však těsně před předáním již opravené sošky náhle onemocněla a nestihla ji proto předat včas. V době, kdy do kapličky naboural kamion, tak byla ještě v Brně. Kdyby byla soška v kapličce, asi by ji náraz zničil,“ je přesvědčen starosta Vlčnova Jan Pijáček, který přiznal, že má k rodné obci stále velmi úzkou vazbu.

Termín dokončení kapličky není zatím přesně stanoven. Obec předpokládá, že by mohl být hotova na konci září, aby bylo možné ji ještě letos vysvětit. Nová Ves by si tím tak chtěla přidat ještě jeden dodatečný dar k letošnímu výročí 750 let od první písemné zmínky o obci. 

Autor: zde

Vaše názory

Horňácký Lipov ožil ve znamení výročí

Lipov

Horňácký Lipov ožil ve znamení výročí

Zřejmě největší oslavy v historii obce mají za sebou obyvatelé Lipova. Při příležitosti 650. výročí první písemné...

16. 7. 2008
Zemědělcům hořela na polích technika

Bánov

Zemědělcům hořela na polích technika

Během minulého týdne opět na Brodsku vydatně hořelo. Ve čtvrtek bylo možné pozorovat černý dým nad Bánovem,...

16. 7. 2008
Strom roku z Prakšic?

Prakšice

Strom roku z Prakšic?

Že za vzácnými exempláři historicky a botanicky vzácných stromů nemusíme vůbec daleko, lze vyčíst z nominační listiny...

16. 7. 2008
Bouřka utopila silnici

Uherský Brod

Bouřka utopila silnici

Vedra minulých dnů často přerušil toužebně očekávaný déšť. Mnohdy však napáchal víc škody než užitku. Přikladem může...

16. 7. 2008
TOPlist