FacebookYoutubeInstagram

Kauza věznice: trumfy drží justiční palác

Uherské Hradiště Zprávy 19. 6. 2010
Kauza věznice: trumfy drží justiční palác

Nekonečný příběh pokračuje. Nad bývalou věznicí v Uherském Hradišti se opět smráká! Třebaže zastupitelé v květnu schválili její koupi za podpory Nadace Děti-kultura-sport, jejich snaha o nabytí zchátralého areálu opět naráží na odpor. S prodejem totiž zásadně nesouhlasí předsedkyně okresního soudu Marie Chmelařová, která s věznicí počítá jako s novým justičním palácem.

„Už léta pracujeme v silně stísněných a nevyhovujících podmínkách. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale myšlenku převodu areálu na město prostě nemůžu podporovat,“ prohlásila Chmelařová, v jejíž kompetenci je osud bývalé věznice. Její rekonstrukcí podle ní získají okresní soud, státní zastupitelství i probační a mediační služby ideální zázemí. „Ostatně prostory bývalé věznice stále využíváme jako archiv krajského soudu a čerstvě i našich archiválií, které jsme vynášeli ze sklepa budovy okresního úřadu před hrozící povodní,“ připomněla Chmelařová.

A právě stěhování léta zaprášených spisů pod střechu věznice vyprovokovalo starostu Uh. Hradiště Libora Karáska k tomu, aby s předsedkyní soudu usedl ke kulatému stolu. „Stěhováním písemností objekt věznice oficiálně ztratil statut nepotřebnosti, tudíž jsem vyvolal jednání, z jehož závěru jsem rozpačitý,“ uvedl Karásek. Starosta jasně pochopil, že Chmelařová se věznice jen tak nevzdá. „Její jedinou prioritou je, aby zůstala ve vlastnictví státu, který vyvine maximální úsilí pro získání několika set milionů na proměnu zchátralého objektu v justiční palác.“

Okresní soud sídlí na Svatováclavské ulici od roku 1964. Podle Chmelařové nebyly ani tenkrát podmínky zdaleka ideální. „Budova s rovnou střechu nemá klimatizaci, v létě se zde tudíž pravidelně zvyšuje teplota na neúnosnou míru. A jelikož při soudním líčení na trestním není možné mít otevřená okna ani zapnutý větrák, protože by se poškodil záznam, soudci v talárech zažívají muka,“ zdůraznila. Negativ je však podle ní víc. „Navíc ani nemáme dostatečně velké jednací síně, v budově vypadává elektřina. O absenci skladovacích prostor ani nemluvě, ty nemáme prakticky žádné. Vždyť spisy, které jsme zachránili při záplavách v roce 1997, máme uloženy ve dvou patrech objektu ve Františkánské ulici. A i zde se rýsuje problém, je totiž součástí konkurzu,“ dodala Chmelařová.

Radní se však ještě nevzdávají, i když si uvědomují, že na tahu budou až ve chvíli, kdy prezident jmenuje nového ministra spravedlnosti. „Bezodkladně pak vyvoláme jednání, abychom si ujasnili, jestli je prioritou státu zbavit se věznice, nebo hledat finanční prostředky na její rekonstrukci,“ řekl Karásek. Na každý pád je okresní soud v „bitvě“ o věznici silný protihráč. „Věznice je obrovsky cenná a navíc na strategickém místě, které při záplavách v sedmadevadesátém nebylo zaplavené. Zkrátka ideální pro důstojný stánek soudu i státního zastupitelství,“ podotkla Marie Chmelařová.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Zákaz vstupu do parku i na most už neplatí

Veselí nad Moravou

Zákaz vstupu do parku i na most už neplatí

Zákaz vstupu do zámeckého parku ve Veselí nad Moravou je odvolán, lidmi vyhledávané místo je tak znovu...

19. 6. 2010
Skládka bude za čtyři roky plná

Uherský Brod

Skládka bude za čtyři roky plná

Změnou územního plánu chtějí v Uh. Brodě řešit palčivý problém s nedostatečnou kapacitou skládky v Prakšicích. Ta...

19. 6. 2010
Osvětimany oslaví 660. narozeniny

Osvětimany

Osvětimany oslaví 660. narozeniny

Oslavy 660. výročí od první písemné zmínky od vzniku obce Osvětimany klepou na dveře. Poslední červnový víkend...

18. 6. 2010
Hygienici otestují studny zdarma

Slovácko

Hygienici otestují studny zdarma

Krajští hygienici nabídli pomoc zaplaveným rodinám. Jakmile lidé odstraní škody a dokončí úklid, mohou si nechat zdarma...

18. 6. 2010
TOPlist