FacebookYoutubeInstagram

Kdo neoznámí celníkům prodej lihovin, může dostat pokutu až 800 tisíc Kč

Zlínský kraj Zprávy 29. 8. 2017
Kdo neoznámí celníkům prodej lihovin, může dostat pokutu až 800 tisíc Kč

Šikana hospodských a spolků ze strany státu nebere konce. Nový protikuřácký zákon totiž přinesl kromě zákazu kouření také další byrokracii. Každý, kdo bude chtít příležitostně prodávat lihoviny např. na hodové zábavě, dožínkách nebo vánočním trhu, bude muset vyplnit podrobné hlášení, a to nejpozději pět dnů před konáním akce poslat celníkům. Každý živnostník i spolek, který si bude chtít přivydělat a zároveň pomoci ve své obci s organizováním místních akcí, si tak bude muset pohlídat další zbytečné papírování. Jinak mu hrozí pokuta ve výši až 800 tisíc Kč a k tomu zákaz činnosti až na 6 měsíců.

„Od začátku jsem upozorňoval na to, že protikuřácký zákon není jen o zcela nesmyslném, úplném zákazu kouření v každém baru nebo venkovské hospodě, ale že doslova kriminalizuje každého hospodského. Ten je totiž nejen zodpovědný za všechny průšvihy, které způsobí podnapilý host restaurace i poté, co odejde z podniku, ale nově se vystavuje hrozbě likvidačních pokut třeba jen za to, že neoznámí celníkům, že bude na hodové zábavě prodávat slivovici. A za to vše mohou zákonodárci dnešní vládní koalice,“ říká slovácký senátor Ivo Valenta, který je tvrdým kritikem vládních regulací.

„Hospodské stát doslova vysvlékl donaha. Online sleduje každou utracenou korunu. Z podnikání v gastronomii udělal novodobé nevolnictví, kdy každý provozovatel de facto vykonává vůli státu namísto toho, aby svobodně podnikal. V hospůdkách si nejrůznější inspektoři a kontroloři podávají dveře a podnikatelé musí jen trpělivě plnit jejich požadavky, nebo mohou rovnou své řemeslo pověsit na hřebík. Zadusí je buď papírování, nebo obří pokuty,“ rekapituluje dnešní stav senátor Ivo Valenta, který v devadesátých letech začínal jako živnostník a dodnes jeho mezinárodní skupina investuje do mnoha turistických rezortů a hotelů.

„Nechápu, proč každý živnostník nebo spolek musí celníkům oznamovat nejen vlastní, příležitostný prodej lihovin, ale současně také dlouhý seznam velmi podrobných a pro někoho zřejmě důležitých informací. Třeba jestli bude rum prodávat z půllitrových nebo litrových láhví, název výrobce nebo počet kusů, které bude mít k dispozici. Už i tak každý musí splnit hromadu formálních povinností. Proč tedy stát donekonečna vymýšlí další hlášení a formuláře?“ kroutí hlavou Jana Křižková (Soukromníci), starostka obce Komňa, která se jako první postavila za spolky v boji proti EET.

Nové opatření celníků tak může mít tvrdý dopad především na nejrůznější venkovské akce. „Ze všech stran slyšíme, že lidé toho už mají plné zuby a při takovémto pronásledování ze strany státu nebudou raději žádné akce pro veřejnost pořádat. Nikdo totiž už nechce riskovat, že za nějaký neodevzdaný papír bude mít na krku statisícovou pokutu či nekonečné oplétačky s úředníky,“ řekla starostka Jana Křižková, která je ve Zlínském kraji lídrem Soukromníků na kandidátce ODS pro letošní parlamentní volby.

Senátor a starostka se proto shodují v tom, že jediným řešením je zrušení protikuřáckého zákona hned po volbách. „Věříme, že po volbách k tomu budeme mít dostatečně silný mandát,“ shodují se Ivo Valenta s Janou Křižkovou.  

Autor: red

Vaše názory

V Brodě volají po mýtném. Cizinci mají za průjezd platit tisícovku!

Uherský Brod

V Brodě volají po mýtném. Cizinci mají za průjezd platit tisícovku!

V Uherském Brodě se už řeší komunální volby v nadcházejícím roce 2018. Alespoň na sociálních sítích, kde...

29. 8. 2017
U řeky Moravy vyrostou lukrativní byty

Uherské Hradiště

U řeky Moravy vyrostou lukrativní byty

I když jatka v Uherském Hradišti zmizela z mapy už před třemi lety, kdy je srovnal se...

29. 8. 2017
Festival jídla je za dveřmi

Zlín

Festival jídla je za dveřmi

Zámecký park ve Zlíně se o víkendu znovu promění v dějiště Garden Food Festivalu. Již podruhé bude...

29. 8. 2017
Obec čeká soud. Starosta se sám označil za viníka!

Částkov

Obec čeká soud. Starosta se sám označil za viníka!

Smír je asi vyloučený, Částkov se připravuje na soudní bitvu! Obec zažalovala Jana Lysoňková, jedna z obyvatelek,...

28. 8. 2017

Související

Zlínský kraj

Senátor Valenta: V parlamentu potřebuji parťáky

Říjnové parlamentní volby doslova klepou na dveře. O vstup do Poslanecké sněmovny se uchází celkem 31 politických...

Zlínský kraj

Krajský výbor jednohlasně: Navyšte dotace pro kulturu na dvojnásobek!

Kultura ve Zlínském kraji potřebuje více peněz. Proto krajský Výbor pro nevládní organizace a neziskový sektor jednohlasně...

Zlínský kraj

Nadace navyšuje kulturní grant o další milion

Především na podporu rozvoje lidové kultury a dalších kulturních a folklorních projektů Zlínského kraje je zaměřen kulturní...

Brno

O neústavnosti daňových formulářů

Proč skupina senátorů vedená Ivo Valentou v srpnu 2017 napadla neomezenou možnost daňové správy vyžadovat různé daňové...

TOPlist