FacebookYoutubeInstagram

Kniha ještě nemá název, ale už je středem pozornosti

Uherský Brod Zprávy 8. 11. 2017
Kniha ještě nemá název, ale už je středem pozornosti

Autorkou knihy, která detailně mapuje protifašistický odboj v Uherském Brodě a okolí je profesorka Miroslava Poláková.

Foto: Ilustrační foto

V nakladatelství Academia na rok 2018 nebude chybět publikace, která zacelí jedno z prázdných míst historie Uherského Brodu. Jde o obsáhlou knihu o protifašistickém odboji ve městě a okolí, jehož autorkou je uherskobrodská rodačka Miroslava Poláková. I když přesný termín vydání, počet stránek ani název ještě není znám, už dnes je jisté, že vydání knihy má ambice na jednu z kulturních událostí v regionu. Doktorka filozofie Miroslava Poláková, která svůj profesní život spojila s pedagogickou činností na Gymnáziu v Uherském Hradišti a téměř 10 let také s vysokými školami v Nitře a v Bratislavě, zatím nechává podrobnosti o knize „pod pokličkou“. „Nechci nic zakřiknout. Vždyť kniha je momentálně ve stadiu korektur,“ říká skromně autorka.

Na každý pád publikace už jí pomohla k významné ceně. V říjnu převzala v obřadní síni Panského domu jednu z Cen města Uherský Brod v oblasti kultury, konkrétně Cenu za celoživotní přínos. „Dojalo mě to, jsem nesmírně ráda,“ říká Miroslava Poláková, kterou na ocenění navrhl Pavel Josefík.

„Miroslava Poláková je s městem svého bydliště v neustálém kontaktu,“ představuje oceněnou Elen Sladká, mluvčí Uherského Brodu. „Loni dokončila svoji životní práci, které se věnovala tři desetiletí, a to dokumentaci o protifašistickém odboji v Uherském Brodě a jeho okolí. Za touto činností jsou skryty tisíce hodin různých pátrání po okolních obcích, institucích, rodinách, ale také finální zpracování, které v knižní podobě představuje stovky stránek textu a fotografií. Ačkoli tato publikace vyjde až v květnu příštího roku, autorka již realizovala přímo v Brodě výstavu s tématem protifašistického odboje, uspořádala mnoho velmi navštěvovaných přednášek v Domě kultury, v knihovně a jiných kulturních zařízeních.“ Samotná přednášková činnost Miroslavy Polákové stojí za pozornost. „Realizuje ji na mezinárodních vědeckých konferencích, ale také pro veřejnost. Spolupracuje s odbornými historiky i pedagogy na území Česka i Slovenska. Je členkou Klubu autorů literatury faktu, Československé obce legionářské a Okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu. Za poslední léta přednášela pro Česko-slovenskou historickou společnost při Slovenské akademii věd a České akademii věd, Univerzitu Mateje Bela v Banské Bystrici, Památník SNP v Banské Bystrici, Slovenský svaz spisovatelů literatury faktu, Klub Rotariánů Slovenska, Metodicko-pedagogické centrum MŠ SR se sídlem v Bratislavě, Vojenský historický ústav, Český svaz bojovníků za svobodu, Československou obec legionářskou a Slovenský svaz bojovníků za svobodu. Kromě toho se věnuje i publikační činnosti. Vlastní odborné znalosti se vztahují k literatuře, historii, k dějinám kultury a ke komeniologii. Od toho se odvíjí i její publikační činnost, která se váže ponejvíce k regionálním dějinám, ale také k pedagogice a životu a dílu J. A. Komenského,“ sdělila Elen Sladká. „Miroslava Poláková je také ambasadorkou Uherského Brodu v rámci měst založených Přemyslem Otakarem II. a byla nejaktivnější členkou komise provádějící návrh na umístění jmen osobností města na „velké schody“. Většinu podkladů k jednotlivým návrhům zajistila právě ona,“ upozornil Patrik Kunčar, starosta Uherského Brodu.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Boží srdce Páně nepuklo, strom zadržela střecha

Tučapy

Boží srdce Páně nepuklo, strom zadržela střecha

Kaplička Božího srdce Páně, která stojí nad Tučapy a je častým místem vycházek, ale i zastavením pro...

7. 11. 2017
Práce v Boršické se asi protáhnou. Město si řeklo navíc o lampy a datová vedení

Hluk

Práce v Boršické se asi protáhnou. Město si řeklo navíc o lampy a datová vedení

Od středy 6. prosince by se mělo Boršickou ulicí v Hluku jezdit znovu bez omezení. Na bezmála...

7. 11. 2017
Nakupte potraviny pro potřebné. Už v sobotu!

Slovácko

Nakupte potraviny pro potřebné. Už v sobotu!

Už popáté se i lidé na Uherskohradišťskou mají šanci zapojit do Národní potravinové sbírky, která letos připadá...

7. 11. 2017
O místo ředitele se perou dva kandidáti. Ale smát se může třetí!

Uherský Brod

O místo ředitele se perou dva kandidáti. Ale smát se může třetí!

Nejdříve čtvrtek 19., pak pondělí 30. října. Nakonec možná nemusí stačit ani poslední listopadový pátek. Řeč je...

7. 11. 2017
TOPlist