FacebookYoutubeInstagram

Knihovny už zase praskají ve švech

Uherské Hradiště, Uherský Brod Zprávy 4. 5. 2020
Knihovny už zase praskají ve švech
Foto: ilustr. web

Knihovny dostaly zelenou v předstihu, oproti původnímu květnovému termínu se veřejnosti otevřely už poslední dubnový týden. A praskaly ve švech. Knihovnu Bedřicha Beneše Buchlovana navštívilo první den po šestitýdenní výluce zaviněné koronavirem 500 čtenářů, kteří vzali útokem knižní novinky.

„Hlavně první hodina po otevření byla brutální, lidé stáli ve frontě ve dvoumetrových rozestupech až u stojanů na kola. Pauza byla prostě dlouhá, asi už měli absťák,“ smál se Radovan Jančář, ředitel Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Za první den skončilo v karanténě 1 400 knih a časopisů, 1 800 jich knihovna rozpůjčovala. „Jelikož knihovnice dělají spoustu úkonů navíc, měly toho opravdu plné brýle,“ dodal ředitel. „Zájem je obrovský. Už v pondělí přišlo 150 a v úterý ještě o něco víc čtenářů. Ale něco podobného jsme očekávala,“ přidala se Věra Lovecká, vedoucí Knihovny Františka Kožíka v Uherském Brodě.

Čtenáři musí respektovat přísná hygienická pravidla, samozřejmostí jsou roušky a dodržování dvoumetrových rozestupů. „U vchodu máme dezinfekci na ruce a ochranné rukavice, někteří si ale nosí svoje. Máme zavřené toalety a zrušili jsme nebo přesunuli všechny plánované akce pro veřejnost,“ prozradil Jančář s tím, že je omezen i provoz čítárny. „Je zakázáno si sednout a v klidu si pročíst noviny nebo časopisy, ale není problém si je vzít a odejít,“ vysvětlil ředitel, podle kterého nejsou zatím žádné problémy. Čtenáři jsou zodpovědní, v knihovně se zdržují jen nezbytně nutnou dobu a často využívají placené služby „Bleskovka“. „Knihu si dopředu objednají přes webový katalog a u hlavního pultu pak pouze vyzvednou. I když za jednu knížku zaplatí deset korun, zájem výrazně stoupá,“ všiml si Jančář.

Dezinfekce má knihovna dostatek, problémem byly rozprašovače a roušky. „Ale všechno jsme si zajistili, roušky si holky ušily samy, jsou šikovné. A od firmy z Buchlovic jsme jim koupili ochranné štíty,“ prozradil ředitel. To brodská knihovna je se zásobováním ochrannými prostředky „na hraně“. „Všeobecně je stále nedostatek ochranných štítů, roušek a rukavic. Ani my nejsme výjimkou. Ale zatím to nějak zvládáme,“ podotkla Lovecká.

Každou knihu, kterou čtenář vrátí, čeká okamžitá dezinfekce a následně dvoudenní karanténa. Až pak se znovu objeví v nabídce knihovny.

Autor: ceh, ara
Inzerce

Vaše názory

Maturity na gymnáziích prý nejsou problém, tvrdí ředitelé

Slovácko

Maturity na gymnáziích prý nejsou problém, tvrdí ředitelé

Maturity? Žádný problém! Uzavření škol kvůli šíření pandemie koronaviru paradoxně středoškolákům z řad maturitních ročníků přišlo vhod,...

4. 5. 2020
V Brodě skončil „výjimečný stav“

Uherský Brod

V Brodě skončil „výjimečný stav“

Veřejná vyhláška o každodenní dezinfekci společných prostor, kterou hygienici vyhlásili 30. března pro Uherský Brod, už neplatí....

4. 5. 2020
„Školy se změní v ústavy na hlídání!?“

Březová

„Školy se změní v ústavy na hlídání!?“

Zní to jako pohádka, nebo ještě lépe - splnění dětského snu. Být doma, a přesto ve škole....

4. 5. 2020
Hygienici si přilepší, k platu dostanou 50 tisíc. V sociálních službách cítí křivdu

Uherský Brod

Hygienici si přilepší, k platu dostanou 50 tisíc. V sociálních službách cítí křivdu

Zaměstnanci hygienických stanic se mohou těšit na jednorázovou odměnu 50 tisíc korun. „Vláda schválila zhruba 165 milionů...

30. 4. 2020
TOPlist