Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Konec nočních zábav! Už od soboty?

Slovácko Zprávy 27. 9. 2016
Konec nočních zábav! Už od soboty?
Foto: ilustrační foto

Senátor a starostové se bouří proti omezení pravomocí radnice povolovat večerní akce

Vláda hodila přes palubu všechny spolky a pořadatele akcí ve městech i na venkově. Od 1. října totiž zásadním způsobem změnila pravidla, podle kterých radnice může zkrátit dobu nočního klidu. „Policejní hodina“ začíná platit denně ve 22 hodin. Kdo ji chce překročit, musí akci předem dostat do textu obecně závazné vyhlášky.

„Každé rušení nočního klidu musí změnou obecné závazné vyhlášky předem posvětit zastupitelstvo,“ potvrdila Lucie Nováková, mluvčí ministerstva vnitra, které podle ní novelou zákona jen reagovalo na nález Ústavního soudu. Před časem dal totiž za pravdu lidem, kteří si stěžovali, že rušení nočního klidu není předvídatelné a výjimky, které doposud udělovala radnice na základě žádosti pořadatelů akcí, nejsou ve veřejném zájmu. Soud rozhodnutím dokonce natolik svázal pořádání všech akcí, že zkrácení nočního klidu je možné jen ve výjimečných případech… „O výjimkách rozhoduje obec a ve vyhlášce je může vymezit několika způsoby. Konkrétním datem nebo datovatelným obdobím, jako jsou třeba velikonoční svátky, či událostí, jejíž datum je vzhledem k místním tradicím předvídatelné. Například vinobraní,“ brání zpřísnění zákona Nováková.

Jenže s pohledem z pražských ministerských paláců nesouhlasí politici na Slovácku. „Je to neuvěřitelně hloupý zásah do kulturního života na Slovácku. Vláda příšerným způsobem svázala ruce všem pořadatelům kulturních i společenských akcí a navíc udělala z každého starosty hlupáka, který nedokáže posoudit, jestli je akce v zájmu obyvatel, nebo není,“ kroutí nevěřícně hlavou senátor Ivo Valenta, dlouholetý podporovatel kultury i sportu ve Zlínském kraji, podle kterého ministerští úředníci vůbec nedomysleli, jak moc práce přidělávají každé sebemenší obci, starající se o kulturní život občanů. „Vůbec si nedokážu představit, jak s novou nesmyslnou povinností naložíme. Teď abych svolal všechny spolky v obci, složitě jsme naplánovali všechny akce a ještě zpracovali novou vyhlášku, kde je pracně sepíšeme a v zastupitelstvu schválíme,“ popisuje trable Bohuslav Vávra, starosta Boršic u Blatnice.

A co když se organizátor rozhodne uspořádat nějakou akci nahodile, třeba v případě velkého sportovního úspěchu místního fotbalového klubu? „Pořadatel ji musí s předstihem nahlásit obci a zastupitelstvo na nejbližším zasedání seznam akcí v obecně závazné vyhlášce rozšíří,“ zní recept Lucie Novákové, mluvčí ministerstva vnitra. „Třebaže jsme malou obcí, něco takového si nedokážu vůbec představit. Svolávání zastupitelstva se řídí přísnými pravidly, vše má jasné postupy a termíny. Změna vyhlášky se prostě nedá udělat ze dne na den. Opět to jen povede k tomu, že akce proběhnou s tichým souhlasem. Zákon zkrátka fungovat nebude a jen přinese komplikace spolkům i obcím,“ zlobí se Jana Křížková, starostka Komně.

Senátor Valenta přitom upozorňuje, že ve skutečnosti se vlastně vůbec nic nezmění. „Obcím jen přibydou další starosti a pořadatele jako myslivce, sportovce nebo folkloristy čeká důkladné plánování, aby každou noční akci včas zlegalizovali. Obce by si možná do vyhlášek mohly zanést, že zkrácení nočního klidu potrvá preventivně celé léto a každý páteční i sobotní večer. Myslím, že by to byla správná odpověď na nesmyslnou pražskou regulaci,“ uvedl Ivo Valenta.

Jeho myšlenku už v předstihu realizovali v Uherském Hradišti, které si tak žádné „vrásky“ nedělá. „Žádnou vyhlášku nemáme a ani její vydání nepřipravujeme. Navrhovaná změna přestupkového zákona se města nedotkne, protože máme vyhlášku o stanovení podmínek pro pořádání, průběh a ukončení veřejnosti přístupných sportovních a kulturních podniků, ve které striktně určujeme, do kdy je možné akce pořádat. A to vždy pouze do 22 hodin, jen v případě pátků, sobot a dnů před státním svátkem nebo ostatním svátkem stanoveným zvláštním zákonem do 24 hodin,“ reagoval Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Naganský expres přistál v Kunovicích, jeho demontáž trvala 3 835 hodin

Kunovice

Naganský expres přistál v Kunovicích, jeho demontáž trvala 3 835 hodin

„Naganský expres“ přistál v neděli v Kunovicích! Akce Velký přelet, kterou skoro dva roky připravovali dobrovolníci z...

27. 9. 2016
Střechou už do tříd nezatéká, školku ještě zateplí

Boršice

Střechou už do tříd nezatéká, školku ještě zateplí

Mateřská škola v Boršicích se za posledních šest let proměnila k nepoznání, obec do ní totiž „napumpovala“...

27. 9. 2016
Češi a Slováci podepsali memorandum

Zlínský kraj

Češi a Slováci podepsali memorandum

Stav dopravní infrastruktury na střední a východní Moravě a její nedostatečné propojení se sousedními regiony je překážkou...

26. 9. 2016
Řekni to svou lavičkou…

Uherské Hradiště

Řekni to svou lavičkou…

Uherskohradišťská nemocnice přichází s projektem Řekni to svou lavičkou…, který má za cíl zpříjemnit areál pacientům i...

26. 9. 2016
TOPlist