FacebookYoutubeInstagram

Křeček dostal "padáka"!

Zlínský kraj Zprávy 4. 6. 2018
Křeček dostal padáka!

Předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě Libor Lukáš bojoval proti aktivistům, kteří upřednostňovali "zájmy křečka", několik let.

Foto: PL

Soudy rozhodly. Křeček nemůže mít přednost před lidmi. Dálnice se konečně mohou začít stavět!

Může se slavit. Hned dva soudy totiž v posledních dnech zamítly obstrukční žaloby ekologických aktivistů, kteří tak blokovali výstavbu dálnic na Moravě. Nejdříve Nejvyšší správní soud zamítl kasační žalobu Dětí země ve věci dálnice D1 u Přerova, aby vzápětí vydal své dlouho očekávané rozhodnutí také Krajský soud v Brně, který shodil ze stolu žalobu spolku Egeria. Právě nekonečné právní námitky tohoto tříčlenného spolku několik let blokují výstavbu klíčové dálnice D49, na kterou toužebně čekají tisíce obyvatel Zlínského kraje.

„Rozhodnutí obou soudů je velkým vítězstvím zdravého rozumu. Nezávislé soudy potvrdily to, co společně s dalšími dopravními experty tvrdím již několik let. Tedy že argumenty ekologických aktivistů jsou pouze uměle vytvořenou a neopodstatněnou právní konstrukcí, pomocí které se snaží zastavit, nebo alespoň zbrzdit výstavbu dálnic na Moravě. Jsem rád, že naše společné úsilí, které jsme věnovali prosazení výstavby páteřních komunikací především ve Zlínském kraji, konečně přestanou brzdit obstrukce ekologických aktivistů. Je třeba konečně začít stavět, nikoliv do nekonečna počítat křečky na poli. Lidé si zaslouží kvalitnější a bezpečnější dopravní spojení. Musíme vyhnat kamiony z našich obcí a měst na obchvaty,“ říká Libor Lukáš, předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě. A dodává: „Bohužel aktivisté se obracejí na soudy opakovaně a zneužívají naši legislativu k nekonečným obstrukcím. Tak nevím, jestli je tato jednoznačná rozhodnutí soudů přesvědčí o tom, aby už dali pokoj a dále nebrzdili náš rozvoj.“

Především Nejvyšší správní soud přitom doslova „rozmetal“ dosavadní argumenty ekologických aktivistů, kteří se kvůli ochraně chráněných druhů živočichů snažili vrátit celé rozhodování o dálnicích na úplný začátek. Argumentovali totiž tím, že je třeba posoudit jiné varianty vedení dálnice. To však soud jednoznačně odmítl. „Nelze žádat, aby krajský soud fakticky zpracovával alternativní stanoviska k již existujícímu stanovisku EIA za účelem vyloučení existence jiné vhodné varianty,“ uvedl ve svém rozhodnutí Nejvyšší správní soud.

Stanovisko soudců navíc podpořilo také to, že není možné upřednostňovat ochranu přírody před dalšími veřejnými zájmy. „Podle Nejvyššího správního soudu by orgán ochrany přírody překročil meze své působnosti, pokud by posuzoval možnosti udělení výjimky zcela bez ohledu na obsah žádosti a závěry předchozích fází. Kritériem pro posouzení reálnosti konkrétní varianty nejsou toliko hlediska ochrany zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, nýbrž musejí být zvažovány i jiné okolnosti a jejich vzájemné vlivy,“ uvedli v rozhodnutí soudci.

Rozhodnutí soudu uvítal také slovácký senátor Ivo Valenta, který společně s Liborem Lukášem dlouhodobě vystupuje proti snahám ekologických aktivistů obstrukčně blokovat výstavbu dálnic. „Máme příliš „zelenou“ legislativu, kterou zneužívají jednotlivci maskovaní za pseudoekologické spolky, aby z nepochopitelných důvodů bránili klíčovým investicím, a tedy i rozvoji regionu. Bez kvalitního dopravního napojení bude náš region na chvostu zájmů podnikatelů, investorů, ale i turistů. Lidé budou těžko dojíždět za prací, vzděláním, zábavou. A křeček nemůže mít přece absolutní přednost před člověkem, hlavně když je jeho výskyt v dané lokalitě velmi diskutabilní. Proto jsem vždy považoval soudní obstrukce aktivistů za „ekologický terorismus“ a jsem rád, že mu soudy začínají konečně dělat přítrž,“ uvedl senátor Ivo Valenta.

Autor: šon

Vaše názory

Hlavní vchod se uzavřel, zamiřte na biochemii

Uherské Hradiště

Hlavní vchod se uzavřel, zamiřte na biochemii

Pacienti, zbystřete! Hlavní vchod centrálního pavilonu Uherskohradišťské nemocnice se na čtvrt roku neprodyšně uzavře, neproklouzne ani myš....

4. 6. 2018
Největší úložiště baterií má mimořádně otevřeno

Prakšice

Největší úložiště baterií má mimořádně otevřeno

Od posledního listopadu loňského roku je v kopci nad Prakšicemi připraven pro případ energetické nouze největší velkokapacitní...

4. 6. 2018
Zarostlý rybník je prý řeka! Státní podnik chce důkaz, že je to jinak

Staré Město

Zarostlý rybník je prý řeka! Státní podnik chce důkaz, že je to jinak

Boj s větrnými mlýny připomíná snaha rybářů ve Starém Městě o získání rybníku Antoníček v lokalitě Olší....

3. 6. 2018
Středověk v Míkovicích. Lidé jsou na suchu…

Uherské Hradiště

Středověk v Míkovicích. Lidé jsou na suchu…

Obyvatelé Míkovic, žijící v ulici U Mlýna, se zbaví středověkých pocitů. V letních měsících se totiž každoročně...

31. 5. 2018
TOPlist