FacebookYoutubeInstagram

Kříž z 19. století posunou a odvrátí konec světa!

Boršice Zprávy 8. 5. 2018
Kříž z 19. století posunou a odvrátí konec světa!
Foto: sal

Konec světa je zažehnán! Aspoň podle pověsti, která se váže ke kamennému kříži nad Boršicemi z roku 1845. Apokalypsa vypukne ve chvíli, kdy se dotkne přilehlé cesty… Třebaže se aktuálně přiblížil už na 30 centimetrů, panika je zbytečná. Obec totiž kulturní památku posune o tři metry.

„Kříž byl původně postavený u polní cesty, přičemž v zápise z farní kroniky boršické je varování, že jakmile se cesty dotkne, nastane konec světa. Informace jsme využili při žádosti o restaurování kříže, který už je v havarijním stavu,“ vysvětlil Petr Dula, místostarosta Boršic, podle kterého originální žádost u ministerstva zemědělství zabrala. „Konec světa si nikdo nepřeje, posunutí kříže o tři metry bez problémů posvětili i památkáři. Katastrofický scénář tak oddálíme minimálně o tři sta let,“ dodal s úsměvem Dula.

Barokní kříž podél cesty z Boršic ke Křižným cestám je v žalostném stavu, nejvíce je narušená statika, takže hrozí jeho zřícení. „Otřesy od projíždějících aut památce nesvědčí, před časem povolil základ a kříž se nahnul. Zdobí jej také praskliny, biologické nečistoty a jiné deformace. Abychom zabránili jeho nevratnému poškození, skončil u restauratéra,“ zdůraznil Dula. Jelikož se kříž dočká úplně nového základu, Boršičtí toho využijí a strčí do něj schránku se vzkazem pro budoucí generace. „Uložíme do ní vzorky bankovek, informace o obci, škole, farnosti a jako bonus přidáme litr slivovice,“ prozradil místostarosta.

Obec počítá s částkou 170 tisíc korun, konečnou cifru však určí až probíhající výběrové řízení. Sedmdesát procent nákladů pokryje dotace z ministerstva zemědělství. Kříž se na své místo vrátí asi v srpnu, kdy jej posvětí farář.

Autor: ceh

Vaše názory

Pozor na další komplikace v dopravě. Traplice se uzavírají!

Traplice

Pozor na další komplikace v dopravě. Traplice se uzavírají!

Řidiči, zbystřete! Traplice se bezmála na pět měsíců stanou domovem silničářů, kteří se pustí do rekonstrukce 552...

8. 5. 2018
Ulité kafe. Zbourat nebo prodat? Rozhodne až nové zastupitelstvo?

Uherský Brod

Ulité kafe. Zbourat nebo prodat? Rozhodne až nové zastupitelstvo?

Budoucnost dnes už zavřené brodské kavárny Ulité Kafé a přilehlé parcely už nejspíš nezůstane v rukách současného...

7. 5. 2018
Záhada. Čí je Jarošovský potok?

Uherské Hradiště

Záhada. Čí je Jarošovský potok?

Jarošovský potok už není ostudou sídliště Louky. Obyvatelé se po několika letech hlasité kritiky neutěšeného stavu dočkali,...

7. 5. 2018
Nebezpečný most vyztužily duby z obecního lesa

Drslavice

Nebezpečný most vyztužily duby z obecního lesa

Rozsáhlá těžba v drslavických lesech pomohla opravě zdevastovaného mostu nad potokem Holomňa. Železný most, který je pro...

7. 5. 2018
TOPlist