FacebookYoutubeInstagram

Lampám táhne na šedesát, na Horním konci už zhasly

Drslavice Zprávy 30. 3. 2016
Lampám táhne na šedesát, na Horním konci už zhasly

Horní konec Drslavic má potíže s veřejným osvětlením

Foto: ara

Drslavice patří na dlouhý seznam obcí, jež nemají veřejné osvětlení v nejlepším stavu a které touží po změně. Právě tady slouží sloupy s osvětlením už přes padesát let. Čekání na změnu ale nemusí trvat dlouho. Světelný audit si v obci objednali už předloni, letos v únoru požádali ministerstvo průmyslu a obchodu o dotaci z programu Efekt 2016. Výsledek se dozvědí už v květnu, a pokud na dotaci dosáhnou, velká proměna začne a skončí ještě letos.

„Pro mě osobně je určující kompletní realizace. Jedna ze společností ji nabízí, ale bez dotací se skutečně nechceme do ničeho pouštět,“ říkal už na konci loňského roku starosta obce Rostislav Mihel. Strategický partner se nakonec našel v podobě společnosti E.ON.

Výsledkem je projekt, který počítá s výměnou 68 světelných bodů, 15 sloupů a celého rozvaděče, to vše za zhruba 1,4 milionu. Pokud jde o možnou dotaci, ta představuje 70 procent, tedy 969 126 korun. „Pevně věříme, že pečlivá příprava, spočívající v pasportizaci veřejného osvětlení, energetickém auditu, energetickém posudku a dalších povinných přílohách, se nám vyplatí a dotaci nakonec získáme,“ přeje si starosta Mihel.

Shrnuto - v Drslavicích se revitalizace plánuje nejdřív na letošek, nejzazším termínem je pak rok 2018.

Pokud jde o místní zkušenosti s novými LED žárovkami, ty už v Drslavicích mají a nejsou vůbec špatné. Už od konce roku 2014 nasvěcují křižovatku v okrajové místní části Ulička.

Trable na Horním konci

Že je výměna světel nutností, o tom by mohli místní dlouze vyprávět. Na konci února začalo v místech zvaných Horní konec nahodile vypadávat světlo v různých částech po celé trase. „Nedalo se přesně lokalizovat ani místo, ani příčina problémů. Jejich řešením se denně zabýváme, a chtěl bych v této souvislosti poděkovat Martinovi a Vladimírovi Hrubošovým, kteří tráví velké množství svého volného času na odstranění problémů s cílem, aby osvětlovací soustava alespoň nějak fungovala. Také já se snažím jističe na rozvaděči nahazovat... Někdy se to podaří a světla pak svítí celou noc, někdy vypadnou po pár minutách a jindy, bohužel, nejdou nahodit vůbec,“ informoval starosta Mihel občany se štiplavou poznámkou, že havarijní stav osvětlovací soustavy je ostudou Drslavic.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Týden svítily na cestu jen hvězdy

Lopeník

Týden svítily na cestu jen hvězdy

Když zhasnou lampy na ulici ve městě, pořád ještě zůstane v okolí dostatek světla k tomu, abyste...

30. 3. 2016
Škola povýšila schodiště na galerii, snímky draží na sociální síti

Březová

Škola povýšila schodiště na galerii, snímky draží na sociální síti

Galerie na schodech. To je další z nápaditých projektů Základní školy v Březové. V minulých dnech se...

30. 3. 2016
Kaple v nemocnici se otevírá na přání, přijít může pacient i příbuzný

Uherský Brod

Kaple v nemocnici se otevírá na přání, přijít může pacient i příbuzný

Pro pacienty i jejich návštěvy je denně přístupná nová kaple, které přijel do Městské nemocnice s poliklinikou...

30. 3. 2016
Slovácko, do zbraně! Ale má vůbec kdo střílet?

Slovácko

Slovácko, do zbraně! Ale má vůbec kdo střílet?

Říká se, že kdo je připraven, není ohrožen. Skutečně? Při pročítání vojenských statistik to svádí spíš ke...

30. 3. 2016
TOPlist