FacebookYoutubeInstagram

Léta čekání jsou asi u konce, obce spojí cesta za 31 milionů

Újezdec u Osvětiman, Vážany Zprávy 21. 1. 2014
Léta čekání jsou asi u konce, obce spojí cesta za 31 milionů
Inzerce

Újezdec a Vážany dělí vzdušnou čarou čtyři kilometry. Ale když se chtějí sousedé navštívit, čeká je deset nebo i čtrnáct kilometrů. Obce totiž nespojuje žádná cesta a jediná „spojnice“ v podobě polní cesty je léta v dezolátním stavu. Státní pozemkový úřad už ale plánuje nápravu za 31 milionů korun.

„Jde o polní cestu, kterou v padesátých letech využívalo družstvo. Už tehdy se podle pamětníků mluvilo o jejím zpevnění, jenže zůstalo jen u slov. Aktuálně je polňačka totálně rozbitá, projedete jedině s tankem,“ říká Zdeněk Gottwald, starosta Újezdce.

Tankodrom je na katastru obou obcí, které mají na jeho vymazání eminentní zájem. Lidem totiž výrazně zkrátí cestování do Uherského Hradiště. „Většinou jezdíme přes Syrovín a Ořechov, což je zhruba deset kilometrů. Kdo vyjede na Boršice, do Vážan najede ještě o čtyři kilometry více,“ má spočítané Gottwald.

I když pozemky vlastní obce, za novou „polní cestu“ o délce 3,6 km nezaplatí ani korunu. Investorem je Státní pozemkový úřad, který „jen“ vyhoví komplexním pozemkovým úpravám. „Připravujeme výstavbu účelové komunikace, která poslouží pro přístup k pozemkům a usměrnění provozu zemědělské techniky mimo zastavěné části obcí a zároveň jako propojení obcí,“ potvrdila Monika Machtová, tisková mluvčí Státního pozemkového úřadu.

Cesta podle projektové dokumentace získá asfaltobetonový povrch a ozdobí ji stromořadí. Aktuálně probíhá řízení o povolení stavby. Odhadované náklady jsou 31 milionů korun. „Projekt se připravuje na financování z prostředků Evropské unie, termín realizace je tak závislý na vypsání vhodného titulu z programu rozvoje venkova,“ doplnila Machtová.

Autor: ceh

Vaše názory

Tříkrálová sbírka byla nejštědřejší v historii!

Slovácko

Tříkrálová sbírka byla nejštědřejší v historii!

Tříkrálová sbírka na Uherskohradišťsku láme rekordy. Do zapečetěných pokladniček koledníků lidé ve 46 obcích naházeli úctyhodných 2...

21. 1. 2014
Sbírka pomůže i Charitnímu domu ve Slavkově

Uherskobrodsko

Sbírka pomůže i Charitnímu domu ve Slavkově

Pomoc rodinám s dětmi v sociální tísni, rekonstrukce Charitního domu Slavkov, nákup zdravotních pomůcek pro potřebné a...

21. 1. 2014
Soud poslal Šimona na 21 let za mříže

Uherské Hradiště

Soud poslal Šimona na 21 let za mříže

Kdo ho zná, nechápe. Rozsudek Krajského soudu ve Zlíně je pro obyvatele uherskohradišťské městské části Sady šokem....

20. 1. 2014
Školu vytopila voda, děti měly prázdniny

Strážnice

Školu vytopila voda, děti měly prázdniny

Napřed třídenní ředitelské volno kvůli nedělní havárii hydrantu, pak dva dny bez teplého jídla. Takové jsou důsledky...

20. 1. 2014
TOPlist