FacebookYoutubeInstagram

Lidé plýtvají pitnou vodou, vykoledovali si zákaz!

Uherskohradišťsko Zprávy 16. 5. 2018
Lidé plýtvají pitnou vodou, vykoledovali si zákaz!

Země je vyprahlá, na sedmi místech se už nesmí napouštět bazény.

Foto: koláž DOBRÉHO DNE

Obyvatelé sedmi obcí na Uherskohradišťsku, které jsou zásobovány pitnou vodou ze skupinového Vodovodu Babicko, si zadělali na problémy. Neustále narůstající spotřebou přiměli vedení dobrovolného svazku obcí ke kroku, který má učinit přítrž plýtvání pitnou vodou. Když to nepomůže, přijdou ještě tvrdší opatření…

Zákaz napouštění bazénů, zalévání zahrad a mytí aut pitnou vodou z veřejného vodovodu platí v Huštěnovicích, Babicích, Sušicích, Kudlovicích, Traplicích, Košíkách a Jankovicích už třetí týden. Přesně od 17. dubna, což je extrém. Většinou se totiž vodohospodáři vytasí s podobným nařízením až v letních měsících. „Kdybychom včas nezareagovali, vystavíme se hrozbě až několikamilionové pokuty, která hrozí v případě překročení ročního limitu povoleného odběru podzemní vody. Skupinový vodovod napájíme ze tří vrtů, u všech registrujeme už od ledna hraniční odběry,“ vysvětlil Jiří Tománek, předseda Vodovodu Babicko.

Lidé se však nad brzkým zákazem podivují. „Vždyť ještě nezačalo léto… Nevím, co přijde v červenci, srpnu, to nás úplně od vody odstřihnou? A kdo bude lidi kontrolovat, jestli zákaz dodržují?“ ptá se jeden z občanů, který si nepřál zveřejnit jméno. „Žádné stížnosti ani negativní reakce zatím nemáme, lidé to nejspíš respektují. Největší problémy způsobuje napouštění bazénů,“ reagovala Martina Horňáková, starostka Babic.

Zákaz zatím platí do odvolání. A s největší pravděpodobností hned tak neskončí… „Už ale pracujeme na čtyřech nových vrtech, abychom zvýšili kapacitu vodovodu. Věřím, že do měsíce dokončíme dva, ale kdy nám odbor životního prostředí povolí zkušební provoz, nedokážu odhadnout. Lidé musí být trpěliví,“ apeluje na spoluobčany Tománek. V opačném případě totiž hrozí kritický scénář v podobě nočního vysychání kohoutků… „Už se také dokonce stalo, že vodárny pouštěly vodu jen na několik hodin denně. Ale věříme ve zdravý rozum obyvatel, vždyť porušování zákazu pocítí jen a jen na vlastní kůži,“ zdůraznil předseda Vodovodu Babicko.

Jakékoliv další kroky však musí posvětit starostové členských obcí, ve kterých žije více než pět tisíc obyvatel. Hrozba až několikamilionové pokuty ovšem bývá pádným argumentem…

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Střecha už jim na hlavu nespadne, fotbalisté mají nové kabiny

Huštěnovice

Střecha už jim na hlavu nespadne, fotbalisté mají nové kabiny

Fotbalisté Huštěnovic už nemají strach, že jim spadne střecha na hlavu. Obec jim totiž postavila nové kabiny,...

15. 5. 2018
Obchod znovu otevřel, nájemce platí jen korunu

Salaš

Obchod znovu otevřel, nájemce platí jen korunu

Tříměsíční půst skončil. Obyvatelé Salaše už za nákupy nejezdí do šest kilometrů vzdáleného Velehradu nebo ještě dál...

15. 5. 2018
Všezvěd překlene Olšavu letos, Všudybud se přidá za rok

Uherský Brod

Všezvěd překlene Olšavu letos, Všudybud se přidá za rok

Do konce letošního října Všezvěd, za rok Všudybud. Tedy pokud půjde všechno podle plánu. V Uherském Brodě...

14. 5. 2018
Brod má hřiště s půjčovnou kol i trojkolek

Uherský Brod

Brod má hřiště s půjčovnou kol i trojkolek

U brodské Základní školy Na Výsluní začíná fungovat rozšířené dopravní hřiště. Na rozdíl od jiných areálů v...

14. 5. 2018
TOPlist