FacebookYoutubeInstagram

Lidé podepisují petici a žádají bezpečnější Brod. Stačily tři rvačky

Uherský Brod Zprávy 5. 12. 2018
Lidé podepisují petici a žádají bezpečnější Brod. Stačily tři rvačky
Foto: SAL, koláž DOBRÉHO DNE

Hysterie je zbytečná a není na místě, Uherský Brod je bezpečné město. Do jedné věty se dá shrnout společné prohlášení vedení města a policie k bezpečnostní situaci v Uherském Brodě. K výjimečnému kroku sáhli politici a policisté poté, co sociální sítě zaplavila vlna spekulací, které provázejí tři krvavé bitky v rozmezí od 20. do 27. října. A aby toho nebylo málo, obyvatelé stále podepisují petici za bezpečnější město Uherský Brod. Podpisové archy jsou v Knihovně Fr. Kožíka, v její pobočce na Máji, v Bistru Petra nebo v kantýně České zbrojovky. „A zájem je velký,“ potvrzuje Věra Lovecká, vedoucí brodské knihovny a jedna ze stovek signatářů.

Co se na konci října stalo?

„K prvnímu incidentu došlo 20. října v jednom z barů v ulici Bří Lužů. Poprali se tam mezi sebou návštěvníci, mezi kterými byli i cizinci. Následně 27. října došlo po druhé hodině ráno ke stejné situaci ve stejném baru a o hodinu později se ještě odehrál incident v parku vedle dalšího baru. U všech tří případů figurovala stejná skupinka cizinců. Čtyři obyvatelé Brodu skončili se zraněním v Uherskohradišťské nemocnici,“ popsala Milena Šabatová, mluvčí okresní policie v Uherském Hradišti. To všechno stačilo k tomu, aby se mezi obyvateli začal šířit strach. Nepomohlo ani ujištění policie, že od té doby k ničemu závažnému na území města nedošlo (viz DOBRÝ DEN z pondělí 12. listopadu).

Policie navíc potvrdila, že v teritoriu obvodního oddělení Uherský Brod nedošlo ke zvýšenému počtu násilné trestné činnosti ani k sérii přepadávání žen a občanů. O čemž se na sociálních sítích také živě debatuje.

„Žádám občany, kteří mají nějaké relevantní informace, aby se obrátili na městskou policii nebo státní policii. Situaci nechceme v žádném případě podceňovat a dohlížíme na ni. Nechci čekat na nějakou petici, každý člověk mne může kdykoliv navštívit a situaci řešit ihned,“ říká starosta Ferdinand Kubáník.

S takzvanými fake news už má starosta i vlastní zkušenost. „Třeba minulý pátek mi volal jeden ze zastupitelů, že slyšel o násilném přepadení. Okamžitě jsem kontaktoval policii a zjistil jsem, že nikdo žádné přepadení muže nebo ženy neoznámil. Sociální sítě jsou v tomto ohledu velmi nebezpečná zbraň pro šíření zpráv, které si lidé „přibarvují“ vlastními názory,“ podotkl Kubáník. A dodal, že vedení města je v denním kontaktu s městskou policí a pravidelně se setkává také s vedením brodského obvodního oddělení Policie ČR.

Pokud jde o tři říjnové případy napadení, všechny se řeší jako trestný čin a podle policejní mluvčí Šabatové je má na starosti jeden z nejschopnějších policistů obvodního oddělení. „Další případy, a bylo jich do 26. listopadu evidováno šest, nemají absolutně žádnou souvislost s uvedenými incidenty. Jedná se totiž o napadení pod vlivem alkoholu mezi známými nebo ze žárlivosti,“ upřesňuje Milena Šabatová. A dodává: „Můžeme navíc konstatovat, že celkově trestná činnost klesá a naopak objasněnost trestných činů se zvyšuje. Historicky jsme dosáhli objasněnosti přes sedmdesát procent všech evidovaných trestných činů. Uvedené tak potvrzuje, že teritorium Uherského Brodu a jeho okolí je velmi bezpečné a občané by neměli podléhat fabulacím a nepodloženým sdělením.“

Policie přesto ve spolupráci s městskými strážníky zvýšila bezpečnostní opatření, v krizových lokalitách se provádí zvýšené pravidelné kontroly.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Smírčí kříž je zpět, připomíná dvě vraždy?

Zlechov

Smírčí kříž je zpět, připomíná dvě vraždy?

Kamenný smírčí kříž se po bezmála 40 letech vrátil na hranici katastru Zlechova. U cyklostezky do Starého...

5. 12. 2018
Rodiče se přetahují o dceru. Ničíte jí dětství, říká soud

Uherskobrodsko

Rodiče se přetahují o dceru. Ničíte jí dětství, říká soud

Soudní spor o příjmení a péči o sedmiletou dívku z obce na Brodsku, který mezi sebou vedou...

4. 12. 2018
Zemřel Květoslav Tichavský

Uherské Hradiště

Zemřel Květoslav Tichavský

Dnes ráno zemřel Květoslav Tichavský, bývalý starosta Uherského Hradiště a předseda atletického klubu Slovácká Slavie Uh. Hradiště....

4. 12. 2018
Péče o opuštěné seniory visí na vlásku. Chybí na mzdy

Uherský Brod

Péče o opuštěné seniory visí na vlásku. Chybí na mzdy

Pomoc opuštěným seniorům, o které se prostřednictvím Charity Uherský Brod starají tři dobrovolníci a dva zaměstnanci Charity,...

4. 12. 2018
TOPlist