FacebookYoutubeInstagram

Lidé zaměňují medvědí česnek s jedovatým ocúnem, nemocnice řešila už pět otrav!

Zlínský kraj Zprávy 26. 4. 2019
Lidé zaměňují medvědí česnek s jedovatým ocúnem, nemocnice řešila už pět  otrav!

Jsou to listy medvědího česneku nebo ocúnu? Lidé si to začínají plést. Na snímku je medvědí česnek.

Foto: Ilustrační foto

Obliba medvědího česneku v posledních letech roste, s ní ovšem narůstá i riziko otrav způsobených záměnou této léčivé byliny s některými jedovatými rostlinami. Jen v posledních třech týdnech řešili odborníci v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně pět případů, kdy přijímali intoxikované pacienty, kteří omylem zkonzumovali listy prudce jedovatého ocúnu jesenního. Tři z nich skončili dokonce na jednotce intenzivní péče interního oddělení. Otrava se ale naštěstí obešla bez vážných následků, po odeznění příznaků intoxikace mohli být všichni pacienti propuštěni do domácí péče.

„Před třemi týdny jsme přijímali manželský pár s jasnými příznaky intoxikace. Šlo o ženu a muže ve věku okolo pětačtyřiceti let z menší obce nedaleko Zlína, oba jedli medvědí česnek, který nasbírali v okolí štěrkoviště v Otrokovicích. Během několika hodin po konzumaci se u nich projevilo úporné zvracení, průjem, byli zesláblí a dehydrovaní,“ popsal Ilja Ryšavý, vedoucí lékař jednotky intenzivní péče Interního oddělení krajské nemocnice.

Pacienti podle jeho slov zůstali na pracovišti intenzivní péče tři dny, poté byli předáni na standardní lůžka a po dalším dni v pořádku propuštěni domů.

V průběhu dubna pak na urgentním příjmu zlínské nemocnice a následně v péči interního oddělení skončil další šedesátiletý pár a také žena ve věku třiasedmdesát let. „Ani v těchto třech případech se naštěstí nejednalo o těžkou intoxikaci a všichni mohli po několika dnech nemocnici v pořádku opustit. Je to ale varování pro každého, kdo v těchto dnech vyráží do přírody za sběrem oblíbeného medvědího česneku. Následky otravy po požití ocúnu jesenního, který roste rovněž v jarním období a má velmi podobné listy, mohou být i smrtelné. Po konzumaci této jedovaté byliny totiž může dojít k selhání více orgánů najednou a následky jsou pak fatální,“ upozornil lékař.

Záměnu právě s listy prudce jedovatého ocúnu potvrdili odborníci z Ústavu soudního lékařství a toxikologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kam zlínští lékaři vzorky poslali na expertizu. „Rostliny nám pomohl identifikovat docent Jaroslav Klán, známý český toxikolog. Kromě zmíněného ocúnu mohou být listy medvědího česneku zaměněny také s konvalinkou vonnou, která je rovněž jedovatá. Lidé by si měli uvědomit, že ke sbírání bylin je třeba přistupovat se stejnou obezřetností, jako ke sběru hub. Obojí může být velmi zrádné,“ doplnil Ilja Ryšavý.

Autor: nin

Vaše názory

Hradišťské lampy zdobí QR kódy, urychlí jejich opravu

Uherské Hradiště

Hradišťské lampy zdobí QR kódy, urychlí jejich opravu

Radnice v Uherském Hradišti spustila novinku, která zajistí bleskurychlou opravu veřejného osvětlení. Závadu je nově možné nahlásit...

26. 4. 2019
Slepá ramena Moravy ožijí, změní se v přírodní atrakci!

Staré Město

Slepá ramena Moravy ožijí, změní se v přírodní atrakci!

Slepá ramena řeky Moravy ve Starém Městě ožijí, promění se v atraktivní přírodní lokalitu! Čerťák, Zasypané, Vytrávené...

25. 4. 2019
Dopravu u Pitína řídí semafory

Pitín

Dopravu u Pitína řídí semafory

Na silnici mezi Pitínem a Slavičínem se objevily semafory, kydlově tady řídit provoz na provizorní komunikaci. Ta...

24. 4. 2019
Mlžná stěna nezabírá, na lidi prší černý déšť! Nadějí je prý změna paliva

Uherské Hradiště

Mlžná stěna nezabírá, na lidi prší černý déšť! Nadějí je prý změna paliva

Mlžná stěna nezabírá, obyvatelé ulice Na Zápovědi v Uherském Hradiště jsou dál zasypáváni prachem a nově i...

24. 4. 2019
TOPlist