FacebookYoutubeInstagram

Maminky se chystají na stěhování

Uherské Hradiště Zprávy 2. 10. 2008
Maminky se chystají na stěhování

Nemocnice otevřela nový porodnicko-gynekologický pavilon za sto třicet milionů

Nastávající maminky se dočkaly! Uherskohradišťská nemocnice otevřela brány moderního porodnicko-gynekologického oddělení za sto třicet milionů korun. Rodičky se do nového pavilonu nastěhují v polovině října. Starou budovu porodnice, která je v havarijním stavu, srovná se zemí buldozer.

„Výstavba porodnice je prvním krokem modernizace nemocnice,“ uvedl Antonín Karásek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice. „Jde o největší investici za poslední roky. Na výstavbu přispěl sto miliony Zlínský kraj, zbytek investice do přístrojového vybavení a ubytovacího zařízení hradila nemocnice,“ doplnil Karásek.

Uherskohradišťská porodnice tak po bezmála sedmdesáti letech vyřešila prostorové problémy  a začíná psát novou kapitolu. „Otevření pavilonu, v němž jsou všechny porodnicko-gynekologické provozy soustředěny v jednom místě a navíc vybaveny nejmodernějším možným vybavením, je historickým milníkem, který lze přirovnat snad jen k založení oddělení v červnu roku 1941,“ zdůraznil výjimečnost okamžiku Jan Hrdý, tiskový mluvčí špitálu.

V porovnání se starou porodnicí čeká na nastávající rodičky neskutečný komfort, už žádné podepřené stropy v předporodních pokojích ani na porodním sále. Nová budova zaostává jen v jednom směru, v počtu lůžek. Má jich o třiatřicet méně! „Všechny operační obory udělaly nesmírný krok kupředu, takže počet lůžek je naprosto dostatečný,“ říká Jiří Březina, primář oddělení, podle kterého lůžková i ambulantní část splňuje veškeré požadavky současného porodnictví. „Součástí ambulance je i moderní trojrozměrný ultrazvuk, který umožňuje i záznam videa miminka v bříšku maminky,“ dodává Březina.

Jádro porodnice tvoří tři porodní pokoje, které jsou vybaveny novým zařízením pro klasické vedení porodu, ale i zařízením pro širokou škálu alternativních porodů (do vody, na porodním vaku, židli, na levém boku nebo v podřepu). Samozřejmostí jsou pak sprchové boxy s rehabilitačními míči. V případě komplikací je k dispozici sál pro provedení císařského řezu.

Zbrusu nový háv má i novorozenecké oddělení. „Nově se pyšní systémem CPAP, jenž miminkům s nižší porodní hmotností udržuje stálý tlak v dýchacích cestách během spontánního dýchání, čímž výrazně zvyšuje jejich bezpečnost,“ uvedl Jan Petrželka, primář oddělení.

Porodnice je zatím prázdná, maminky se do ní nastěhují až v polovině října. V Uh. Hradišti se ročně v průměru narodí tisíc dětí.

Starou budovu z roku 1928 srovná se zemí buldozer. Na jejím místě vyroste centrální objekt, včetně lůžkové části chirurgického oddělení.

Střípky z historie

Budova porodnice byla postavená v roce 1928, ale nastávající maminky přivítala až o třináct let později, kdy vzniklo porodnicko-gynekologické oddělení. Do vínku dostalo patro po interně a operační sály po očním oddělení.

V porodnici se fakticky objekt proměnil až po rekonstrukci v roce 1964, kdy se oddělení chlubilo 114 lůžky.

Následující roky však porodnice procházela jen kosmetickými úpravami... až v roce 2004 byla zahájena úprava několika předporodních pokojů. Jenže stavební práce zastavil havarijní a staticky narušený stav budovy.

Gynekologie se přestěhovala do bývalých zdravotních stanic v okrajové části nemocnice a zdravotnický personál si připadá jak členové Klubu českých turistů... Pacientky musí snášet nepříjemné stěhování.

V září 2008 útrapy končí, nemocnice otevřela nové porodnicko-gynekologické oddělení, do kterého se v polovině října nastěhují první maminky.

Autor: ceh

Vaše názory

Veličané chtějí mít čisto, postaví sběrný dvůr a navíc levně

Velká nad Veličkou

Veličané chtějí mít čisto, postaví sběrný dvůr a navíc levně

Konec černým skládkám, na kterých až dosud končí předměty a výrobky, které nejde vyhodit do kontejnerů či...

2. 10. 2008
Písek od října opět uzavřen!

Moravský Písek

Písek od října opět uzavřen!

Řidiči, kteří si v posledních měsících zvykli zkracovat si cestu od Buchlovských hor ve směru na Bzenec...

2. 10. 2008
Kaplička bude rok ohrožena

Ostrožská Nová Ves

Kaplička bude rok ohrožena

S velkými obavami budou zřejmě sledovat projíždějící kamiony v centru obce představitelé novoveské radnice. Z myslí jim...

2. 10. 2008
Centrum pro děti otevřeli v „domě hrůzy“

Uherský Brod

Centrum pro děti otevřeli v „domě hrůzy“

Příští týden se otevřou dveře nízkoprahového centra pro děti a mládež v Uh. Brodě. Smělým cílem tohoto...

2. 10. 2008
TOPlist