FacebookYoutubeInstagram

Memoria trvá na zachování samotek a kaple

Uherské Hradiště Zprávy 2. 4. 2015
Memoria trvá na zachování samotek a kaple

Uherskohradišťská věznice

Foto: sal

Klíčovým hráčem v iniciativě za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti je spolek Memoria, který před pěti lety zvedl vlnu zájmu o osud rozlehlého zchátralého areálu v srdci města. Jeho petici za oživení věznice dnes zdobí už tisíce podpisů.

„Za dobu existence se nám podařilo dosáhnout stavu, kdy už snad nehrozí tržní odprodej objektu pro libovolné, tedy i komerční účely, a rovněž jsme výrazně zvýšili veřejné povědomí o historii a významu hradišťské věznice,“ shrnula v kostce Anna Stránská, předsedkyně spolku.

Aktuální události podle ní napovídají, že vlastník objektu - ministerstvo spravedlnosti - plánuje chátrající bývalou věznici využít pro přesídlení okresního soudu, který se v současnosti nachází v nevyhovujících prostorách. „Plány na revitalizaci areálu také zahrnují vyčleněný prostor pro pietu obětí mocenské perzekuce,“ zdůraznila Stránská.

I když spolek Memoria považuje navrhované řešení za vhodné i logické, má určité pochybnosti a otázky. Je vůbec do objektu schůdné funkčně umístit provoz soudu při zachování památkové, pietní, případně muzejní funkce? Není finančně výhodnější postavit soudní budovu na „zelené louce“ než se pouštět do zamýšlené rekonstrukce? Neznehodnotí provoz soudu vzácně zakonzervovanou atmosféru bývalé věznice? „Jsme přesvědčeni, že vyčlenění celého traktu samotek s přiléhající kaplí je podstatné pro kompaktní uchování paměťových hodnot areálu. Jejich necitlivé narušení poškodí i historickou hodnotu věznice,“ odpovídá na jednu z otázek Stránská.

Spolek proto vyzývá ministerstvo spravedlnosti, aby se po letech odkladů a přešlapování na místě pustilo do řešení krajně neuspokojivého stavu objektu, který se každým rokem zhoršuje. „Je třeba maximálně přihlédnout k jeho vzácně uchovanému geniu loci a specifickému charakteru. Areál může aspirovat na roli historické památky nejen republikového významu. Objekt totiž ztělesňuje zkušenost části Evropy, která v průběhu dvacátého století prošla dvěma totalitními režimy,“ připomněla význam věznice předsedkyně spolku Memoria.

Autor: ceh

Vaše názory

Snaha o proměnu věznice? Jako jízda na horské dráze!

Uherské Hradiště

Snaha o proměnu věznice? Jako jízda na horské dráze!

Okresní soud v Uherském Hradišti je českou raritou, nesplňuje provozní, bezpečnostní ani požární kritéria ministerstva spravedlnosti pro...

2. 4. 2015
Věznice dál chátrá. Záchrana se zatím nedaří

Uherské Hradiště

Věznice dál chátrá. Záchrana se zatím nedaří

Chátrající objekt bývalé věznice v Uherském Hradišti, ve které za bývalého režimu mučili a popravili stovky lidí,...

2. 4. 2015
Děti z lesní školky jsou venku každý den, budovu nabídli myslivci

Moravský Písek

Děti z lesní školky jsou venku každý den, budovu nabídli myslivci

S dětmi venku za každého počasí bez zdí a plotů. Motto lesních mateřských škol zní od loňského...

2. 4. 2015
Ve Stolářské vyroste multifunkční dům. Nejpozději v roce 2020

Veselí nad Moravou

Ve Stolářské vyroste multifunkční dům. Nejpozději v roce 2020

Co s volnou plochou mezi Panským dvorem a kinem Morava? Co třeba postavit multifunkční dům s prodejnami...

2. 4. 2015

Související

Uherské Hradiště

Ledy se hnuly! Ministerstvo začalo řešit, co s věznicí

Rekonstrukci bývalé hradišťské věznice vzplanula další naděje. Ministerstvo spravedlnosti totiž konečně vyslyšelo volání ze slovácké metropole a...

Uherské Hradiště

Věznice: Petice má rozhýbat úředníky

Společně s Letní filmovou školou odstartovala v pátek odpoledne velká petiční akce, pomocí které chtějí její protagonisté...

Uherské Hradiště

Martin Vadas promluví o Miladě Horákové

Na pozvání spolku Memoria a Městských kin přijede ve středu 17. června v 18.00 do Uherského Hradiště...

Uherské Hradiště

Najde Babiš potřebné peníze?

Věznice má naději. Intervence senátora Ivo Valenty padla na úrodnou půdu. Ministr financí Andrej Babiš na jednání...

TOPlist