FacebookYoutubeInstagram

Město si chce koupit věznici

Uherské Hradiště Zprávy 18. 5. 2010

Podmínkou je příspěvek od Nadace Děti-kultura-sport

Černé mraky nad bývalou věznicí v Uherském Hradišti se roztahují. Zastupitelé totiž posvětili její odkup od státu za 16,5 milionu korun, což je poslední nabídka ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové. Podmínkou je slíbená osmimilionová injekce od Nadace Děti-kultura-sport.

„Její podpora je přímo v usnesení zastupitelstva. Kdyby se situace změnila, zastupitelstvo by zasedlo znovu,“ potvrdil Libor Karásek, starosta Uherského Hradiště. „Slib samozřejmě platí, finanční injekci poskytne Nadace Děti-kultura-sport, která si klade za cíl podporovat smysluplné regionální aktivity. A nic na tom nezmění ani případné schválení novely loterijního zákona, finance totiž půjdou ještě z loňského rozpočtu," vzkázal radnici Ivo Valenta, majitel holdingu Synot.

Hlasování o koupi věznice však nevyznělo unisono, z pětadvaceti zastupitelů bylo pro šestnáct. Sociální demokraté se zdrželi a někteří nezávislí zastupitelé byli proti. „Koupit věznici je jen první krok. Rekonstrukce přijde na tři sta až pět set milionů, ale v současné době má město pouze obrovské dluhy,“ kroutí hlavou Stanislav Mikula, nezávislý zastupitel. ČSSD podle Antonína Sedi převod věznice na město podporuje, ale vyčítá vedení města, že zastupitelům ani dva roky po zahájení jednání s ministerstvem spravedlnosti nepředložilo studii využitelnosti věznice. „I proto jsme prosadili doplněk usnesení, v němž se radě ukládá předložit zastupitelům studii, včetně odhadu investičních a provozních nákladů i zdrojů financování,“ uvedl sociálnědemokratický zastupitel Seďa, který rovněž poukázal na současný 290milionový dluh města. „A právě s ohledem na něj je velmi nepravděpodobné, že město investici v dohledné době zrealizuje z vlastního rozpočtu,“ poznamenal Seďa.

Ortel zastupitelů každopádně znamená, že město zaplatí polovinu ceny (8 milionů korun) a zbytek ministerstvu spravedlnosti uhradí v pěti ročních splátkách po 1,65 milionu korun v letech 2011 až 2015. S odkupem ještě musí souhlasit ministerstvo spravedlnosti a smlouvu podepsat šéfka rezortu Daniela Kovářová. „Když se všechno podaří doladit do sestavení nové vlády, budu maximálně spokojený. Jsem optimista, blížíme se do cílové rovinky,“ je přesvědčen Karásek.

Autor: ceh

Vaše názory

Je to podraz, hájí se kandidátka ČSSD

Uherský Ostroh

Je to podraz, hájí se kandidátka ČSSD

Politická hvězda sociální demokratky Nataši Kováčové z Uherského Ostrohu může pohasnout ještě před volbami do Poslanecké sněmovny....

18. 5. 2010
Lhoty a Lehoty chystají sraz

Tvarožná Lhota

Lhoty a Lehoty chystají sraz

První červencový víkend se ve Tvarožné Lhotě uskuteční mezinárodní sraz Lhot a Lehot. Letošní třicáté setkání na...

17. 5. 2010
Válečná vřava v centru Uh. Brodu

Uherský Brod

Válečná vřava v centru Uh. Brodu

Centrum Uherského Brodu obsadili v sobotu po 65 letech znovu vojáci. Stovky lidí přihlížely na Masarykově náměstí...

17. 5. 2010
„Kupovat si voliče potřebuje Cyril Svoboda!“

„Kupovat si voliče potřebuje Cyril Svoboda!“

Činnost Nadace Děti-kultura-sport i mecenášskou roli jejího zřizovatele Iva Valenty doslova poplival předseda lidovců Cyril Svoboda. V...

16. 5. 2010
TOPlist