FacebookYoutubeInstagram

Městské bydlení podraží

Uherské Hradiště Zprávy 6. 8. 2008
Městské bydlení podraží
Inzerce

Obyvatelé Uherského Hradiště, obývající městské byty, opět sáhnou hlouběji do peněženek. Stávající nájemné vydrží už jen pět měsíců, v lednu výrazně podraží. Za bydlení ve standardním bytě o velikosti pětašedesát metrů čtverečních si lidé měsíčně připlatí bezmála 620 korun! V atraktivních městských zónách o třicet korun méně.

„Ceny se odvíjí od současné výše nájemného v jednotlivých bytech, v atraktivní zóně je oproti zbylým bytům nájemné o deset procent vyšší, takže je navýšení o čtyřicet haléřů na metr čtvereční menší,“ vysvětlil Stanislav Blaha, místostarosta Uherského Hradiště.

Ve většině městských bytů aktuálně platí regulované nájemné, nájemníci v nich od ledna zaplatí měsíčně o 9,50 koruny za metr čtvereční více. V atraktivní zóně se nájemné zvýší o 9,08 koruny. Zhruba s polovičním pohybem ceny činže musí počítat obyvatelé bytů, u kterých byly uzavřeny nové smlouvy s takzvaným trojnásobným nájmem. Za metr čtvereční zaplatí o 5,10, respektive o 4,25 koruny (v atraktivní zóně) více. „Důvodem růstu nájemného je rostoucí křivka cen nemovitostí a dlouhodobý nedostatek financí na stále dražší údržbu bytového fondu,“ vysvětlil Blaha.

Úlevu od radních získalo jen sociální bydlení, kde se ceny zastaví na jedenačtyřiceti korunách za metr čtvereční.

Ceny nájemného v městských bytech čeká ještě jeden, poslední skok, v roce 2010 totiž dosáhne jednotné výše 49,82 koruny za metr čtvereční. Povinnost radnicím ukládá zákon o jednostranném zvyšování nájmu. Nájemníci tak mohou v lednu cílového roku počítat s ještě větším průvanem v peněžence, měsíčně až o třináct korun za metr čtvereční. „Velká část nájemníků má však možnost si městský byt za velmi výhodných podmínek koupit do osobního vlastnictví,“ připomíná Libor Karásek, starosta Uh. Hradiště.

Autor: ceh

Vaše názory

Zloděj útočil na LFŠ

Uherské Hradiště

Zloděj útočil na LFŠ

Filmový festival v Uh. Hradišti není asi úplně všem po chuti. Organizátoři Letní filmové školy se totiž...

6. 8. 2008
Firmu už převzal správce

Kunovice

Firmu už převzal správce

Dvoustovka zaměstnanců společnosti Czech Aircraft Works (CZAW) v Kunovicích stále nemá klidné spaní. Kontrolu nad jedním z...

6. 8. 2008
Auto nenašli

Uherské Hradiště, Uherský Brod

Auto nenašli

Uherskohradišťští policisté řeší další případy krádeží automobilů. Jejich majitelům zůstaly jen oči pro pláč a klíčky od...

29. 7. 2008
Šel po slivovici

Vésky

Šel po slivovici

Majitel rodinného baráku ve Véskách hořce zaplakal, když se vrátil domů. „Zloděj po násilném vniknutí sebral dva...

29. 7. 2008
TOPlist