FacebookYoutubeInstagram

Ministerstvo se hodlá prodejem věznice zahojit!

Uherské Hradiště Zprávy 18. 1. 2010
Ministerstvo se hodlá prodejem věznice zahojit!
Foto: sal

Vláda jednorázový zákon o převodu věznice smetla ze stolu, regionální poslanci však zbraně nesloží

Vláda Jana Fischera poslala do Uherského Hradiště jasný vzkaz, s bezplatným převodem bývalé věznice nepočítejte! Jednorázový zákon navržený Jaroslavem Plachým a Antonínem Seďou, který měl nechvalně proslulý objekt proměnit v městský majetek, smetla ze stolu. „Prohráli jsme bitvu, nikoliv však válku,“ shodují se regionální politici.

„Negativní stanovisko nás neodradí, zvlášť když jsme jej očekávali. Zákon teď musíme protlačit na lednovou schůzi sněmovny a přesvědčit o jeho smysluplnosti poslance napříč politickým spektrem,“ neskládá zbraně Plachý. Ve vládním usnesení se uvádí, že „by došlo k obcházení zákona o státním majetku a navíc jde o nesystémové řešení“. „Ortel vlády chápeme, ale na druhou stranu máslo na hlavě má i exekutiva. Vždyť od roku 1994 objekt jen chátrá, všechny záměry státu zůstaly na papíře,“ připomíná Seďa. Do boje poslance vyprovokoval postoj ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové, která už se prý poohlíží po licitátorovi... „Jelikož skutečně dražba hrozí, vsadili jsme na jedinou možnost. Zákon na jedno použití,“ přikyvuje Seďa. Společně s Plachým získali i podporu Zlínského kraje. „Je to jediná cesta, jak převést věznici na město, které se o ni na rozdíl od ministerstva bude starat,“ je přesvědčený Libor Lukáš, statutární náměstek hejtmana. Podporu zákonodárné iniciativě vyjádřili všichni krajští zastupitelé, včetně komunistů.

Ministerstvo spravedlnosti se však podle nejčerstvějších zpráv stále nepřiklonilo ani k jedné z alternativ, zaujalo pozici váhavého střelce.... „Otázka dražby není aktuální. Stále hledáme optimální řešení, jedním z důvodů je i zabezpečení objektu, který je kulturní památkou,“ uvedla Jitka Zinke, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti. O bezplatném převodu ale každopádně v Praze nechtějí ani slyšet. „Hlavním důvodem je nedostatek financí v rezortu ministerstva spravedlnosti,“ tvrdí bez obalu Zinke.

A věznice pod státními křídly už patnáct let jen chátrá. Památkový zákon tudíž dostává na frak. „Její stav je tak vážný a nebezpečný, že už se objektem neprovádí ani při dnech otevřených památek,“ zdůraznil Seďa. „A přitom si zasluhuje mimořádnou pietní úctu, vždyť za jejími zdmi bylo při výsleších umučeno nebo zastřeleno devětadvacet nevinných lidí!“ připomíná pohnutou historii Jaroslav Plachý.

Dražba je podle poslanců nesmysl. „Objekt stejně nikdo nekoupí. A když se převod neurychlí, nedosáhneme na evropské peníze do roku 2013. Už opravdu nemáme čas,“ apeluje na kolegy poslance Seďa. Když zákonu rozsvítí zelenou, ještě jej musí schválit Senát a následně podepsat prezident republiky Václav Klaus. „I přes dílčí neúspěch ve vládě, který jsem očekával, zůstávám optimistou. Za převod věznice se postavili zastupitelé města, kraje a čerstvě i regionální rady ODS. Osobně jsem pak požádal o podporu i šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře," poznamenal Libor Karásek, starosta Uh. Hradiště.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Památník otevřel brány, zdobí jej dvacítka figurín

Staré Město

Památník otevřel brány, zdobí jej dvacítka figurín

Památník Velké Moravy ve Starém Městě se po roce znovu otevřel veřejnosti a začíná psát novou kapitolu...

17. 1. 2010
K armádě jen přes telefon

Veselí nad Moravou

K armádě jen přes telefon

Žádné pevné hodiny ani úřední dny již nebude mít od ledna detašované pracoviště české armády v budově...

15. 1. 2010
Nová ulice do nového roku

Vlčnov

Nová ulice do nového roku

Ve Vlčnově před nedávnem rozšířili obecní komunikaci a dali tak vzniknout nové ulici. Tu taky před pár...

15. 1. 2010
Bydlela si královsky

Slovácko

Bydlela si královsky

Svérázným způsobem řešila svou bytovou otázku a touhou po cestování starší žena ze Slovenska. Už delší dobu...

14. 1. 2010
TOPlist