FacebookYoutubeInstagram

Mlžící stěna se rozjíždí naplno, zamává s prašností

Uherské Hradiště Zprávy 25. 10. 2018
Mlžící stěna se rozjíždí naplno, zamává s prašností

Lidem z hradišťské ulice Na Zápovědi otravuje život skládka uhlí. Změnit to má mlžící stěna.

Foto: Ilustrační foto, KOLÁŽ DOBRÉHO DNE

Obyvatelé ulice Na Zápovědi mají nového souseda, který zamává s léta kritizovanou prašností ze skládky uhlí uherskohradišťské teplárny. Lepší život jim zajistí nová mlžící stěna, která po zkušebním provozu přechází do trvalého režimu. Vodní barikáda podle expertů potíže skutečně výrazně utlumí.

„Zkušební provoz mlžící stěny končí, podle provedeného měření hlučnosti zařízení splňuje hlukové limity a legislativu pro provoz,“ informoval Kamil Ondra, jednatel společnosti CTZ, která patří do skupiny MVV Energie CZ. „Očekávám výrazné snížení prašnosti,“ prohlásil Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

Radnice se problematikou prašnosti v okolí teplárny intenzivně zabývá už léta, mlžící stěna tudíž není zdaleka prvním opatřením ke zlepšení životních podmínek obyvatel. „Od roku 2013 jsem v lokalitě několikrát hovořil s lidmi a na vlastní oči se přesvědčil o zvýšené prašnosti. I proto jsme s vedením teplárny hledali řešení, jak ji snížit na minimum,“ připomněl Blaha. Už před třemi roky proto společnost CTZ zregenerovala zelenou stěnu oddělující skládku uhlí v teplárně od obytné zástavby a současně snížila objem skladovaného uhlí. „Na skládce tak zůstává jen minimální nezbytné množství paliva podle ročního období a potřeb kotelny,“ vysvětlil Ondra. „Věřím, že kombinace nové mlžící stěny s předchozími opatřeními přinese kýžený efekt,“ zdůraznil Blaha.

Mlžící stěnu tvoří tři ocelové desetimetrové sloupy, na jejichž vrcholu jsou vysokootáčkové rotační hlavice s ventilátorem. „Hlavice vyrábí jemnou vodní mlhu, která skrápí skládku paliva i otevřenou manipulační plochu. Clona vodní mlhy na sebe váže prachové částice unášené větrem, které tak rychle klesnou k zemi a nerozšíří se ovzduším do okolí,“ vysvětlil Ondra princip vodní barikády. Její provoz má na starosti řídicí jednotka, která vyhodnocuje vstupní data z meteorologické stanice. Rotační hlavice zastaví pouze nevhodný směr a rychlost větru, vlhkost vzduchu a déšť.

Kombinace zelené a mlžící stěny podle CZT výrazně sníží prašnost a vyčistí ovzduší nejen Na Zápovědi, ale i na území celého města. Radnice si efekt a chod mlžící stěny pohlídá. „Doufáme v dobré výsledky, komfort bydlení místních obyvatel nemůže být horší než v jiných částech města,“ zdůraznil starosta Blaha.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Starosta Hradčovic je občanem slovenských Kátlovců

Hradčovice

Starosta Hradčovic je občanem slovenských Kátlovců

Nadsázkou, Jan Popelka už na obecním úřadu v Hradčovicích stříhá metr. Pětašedesátiletý starosta plní hlavní předvolební slib...

25. 10. 2018
„Starosto, zařiď to!,“ píší lidé řediteli nemocnice

Uherský Brod

„Starosto, zařiď to!,“ píší lidé řediteli nemocnice

I když do volby brodského starosty zbývá několik dnů, ustavující zasedání zastupitelstva se uskuteční až v pondělí...

25. 10. 2018
Hasiči a senioři se složili na dar pro dětskou jipku

Uherské Hradiště

Hasiči a senioři se složili na dar pro dětskou jipku

Uherskohradišťská nemocnice nakoupí šest specializovaných lůžek pro dětskou JIP. Jejich pořízení umožní rovněž dar 200 tisíc korun...

25. 10. 2018
Ředitel opouští školu kvůli voličům, vydává se na nejistou politickou dráhu

Uherské Hradiště

Ředitel opouští školu kvůli voličům, vydává se na nejistou politickou dráhu

Opouští druhý domov, po téměř dvaceti letech jde do „neprobádaných vod“. Jaroslav Zatloukal, ředitel Střední průmyslové, hotelové...

24. 10. 2018
TOPlist