FacebookYoutubeInstagram

Mlžná stěna nezabírá, na lidi prší černý déšť! Nadějí je prý změna paliva

Uherské Hradiště Zprávy 24. 4. 2019
Mlžná stěna nezabírá, na lidi prší černý déšť! Nadějí je prý změna paliva
Foto: Ilustrační foto

Mlžná stěna nezabírá, obyvatelé ulice Na Zápovědi v Uherském Hradiště jsou dál zasypáváni prachem a nově i černým deštěm! I když měření podle teplárny neprokázalo překročení limitů pro prašný spad, společnost CTZ už podniká kroky ke změně paliva, která lidem po dlouhých letech dovolí otevřít okna…

„Prašnost se skutečně nesnížila. Ale ani se nedivím, technicky je to nemožné. Zařízení totiž není určené pro otevřený prostor. Stěna navíc nepracuje v noci, při rychlosti větru nad patnáct metrů za sekundu a mrazu…,“ kroutí hlavou Jaroslav Černuška, který žije v ulici už léta. „Mlžná stěna nám přinesla jen černý déšť, který zkrápí naše domy a zahrady,“ dodal rozhořčeně další z obyvatel.

Za mlžnou stěnu přitom společnost CTZ zaplatila bezmála 2,7 milionu korun. „Instalovanou technologii stále sledujeme, vyhodnocujeme a optimalizujeme. Z měření, které v únoru a březnu prováděla mostecká společnost Výzkumný ústav pro hnědé uhlí, vyplývá, že maximální přípustný limit pro prašný spad nebyl v žádném ze tří měřicích míst překročen (dvě za mlžnou stěnou a třetí v ulici Na Zápovědi - pozn. autora),“ informoval Kamil Ondra, jednatel společnosti CTZ, která patří do skupiny MVV Energie CZ. Na dvou místech byly dokonce naměřené hodnoty poloviční, než povoluje limit. „Z podstaty technologie zařízení nevyplývá, že eliminuje problémy na úplnou nulu,“ zdůraznil.

Kauza zaměstnává i město, ve společnosti CTZ má totiž 49procentní podíl. Zastupitelé ostatně už v prosinci na popud opozičního sdružení Naplno pro Hradiště zaúkolovali starostu, aby prosadil investici, která konečně eliminuje znečišťování ovzduší a šíření prachu ze skládky paliva. „Starosta si to vzal k srdci a zahájil jednání s německým většinovým vlastníkem uherskohradišťské teplárny. Už se dokonce shodli, že je na čase vyměnit hruboprach za plyn nebo jiné podstatně ekologičtější palivo,“ těší Michala Dvouletého, zastupitele za Naplno pro Hradiště. „Topení uhelným prachem je za zenitem. Změna paliva je rozumnější řešení než budování haly pro uskladnění uhelného prachu,“ potvrdil Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště, který reakce obyvatel chápe jako velmi alarmující. I proto opět apeloval na vedení společnosti, aby důsledně řešila dopravu i uskladnění zatím používaného paliva. „Je nutné udržovat co nejnižší hromadu na skládce,“ zdůraznil Blaha.

CTZ teď podle něj vypracuje technologickou a ekonomickou analýzu, které určí další kroky. „Tak konečně dobrá zpráva pro obyvatele. Ale ještě než dojde ke změně paliva, musí teplárna řešit aktuální stav, naslouchat sousedům a neschovávat se za měření, která „splňují limity“,“ zdůraznil Dvouletý.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Hradišťské ulice uklidí pomocníci z Otrokovic

Uherské Hradiště

Hradišťské ulice uklidí pomocníci z Otrokovic

Úklid města je nekonečným příběhem. I kdyby se zaměstnanci městských služeb rozkrájeli, nikdy s prací nebudou u...

24. 4. 2019
Blaha prosadil odchod ze Svazu měst a a obcí

Uherské Hradiště

Blaha prosadil odchod ze Svazu měst a a obcí

Uherské Hradiště opustí Svaz měst a obcí České republiky. Vystoupení z početné rodiny, ve které město figurovalo...

23. 4. 2019
Ochrana před velkou vodou za 162,5 milionu

Uherský Brod

Ochrana před velkou vodou za 162,5 milionu

Uherský Brod přispěje na zajištění protipovodňové ochrany města na řece Olšavě částkou 24,366 milionu korun. Investorem prací...

23. 4. 2019
Začala sbírka na „Jarní úklid“

Uherské Hradiště

Začala sbírka na „Jarní úklid“

Jarní úklid, to je název první ze série materiálních sbírek Charity Uherské Hradiště, jejíž výtěžek pomůže lidem...

23. 4. 2019
TOPlist