FacebookYoutubeInstagram

Na kole i s malým pivem? Proč ne!

Slovácko Zprávy 9. 4. 2018
Na kole i s malým pivem? Proč ne!
Foto: ilustr., sal

I když senátoři už jednou rozprášili nulovou toleranci alkoholu na cyklostezkách, legislativa se zatím nezměnila. Novelu zákona totiž nestihli do vypršení říjnového mandátu projednat poslanci… Cyklisté však mají novou naději, že si při vyjížďkách po Slovácku stejně jako v Rakousku nebo na Slovensku dvě deci vína nebo pivo budou moci dopřát.

„Stát vynakládá hříšné peníze na budování cyklostezek, včetně tras, které vedou po vinných sklepech, ale nechce povolit ani pohárek vína. Vždyť je to absurdní. Zákon proto maximálně podporuju,“ prohlásil třeba Bohuslav Vávra, starosta Boršic u Blatnice. Se zrušením nulové tolerance souhlasí i další starostové na Uherskohradišťsku, kteří před dvěma lety podepsali otevřený dopis poslancům, aby si přidali k sousedním státům, kde zákon toleruje 0,5 až 0,8 promile alkoholu.

A šance žije. Senátor Ivo Valenta totiž navázal na Zdeňka Škromacha a znovu v Senátu předložil zákon o toleranci alkoholu u cyklistů na cyklostezkách a silnicích III. třídy. „Už jednou jsme bitvu za zdravý rozum, svobodu cyklistů a podporu vinařských cyklostezek vyhráli. Poslanci však nechali zákon více než rok u ledu a zcela ignorovali vůli Senátu i tisíců lidí, kteří se podepsali pod celorepublikovou petiční akci. Věřím, že druhý pokus už dotáhneme až do konce a uděláme stopku pokutám cyklistů za jedno pivo nebo sklenku vína, které se mohou vyšplhat až do dvaceti tisíc korun,“ prohlásil Valenta, který iniciativu silně podporoval už před dvěma lety. Aktuálně však udělal jednu změnu v návrhu, snížil tolerovanou hranici alkoholu z 0,8 na 0,5 promile. „Věřím, že kompromisní varianta má velkou šanci nejen v Senátu, ale i u poslanců,“ je přesvědčený Valenta.

Slovácko je doslova protkáno sítí cyklostezek, postavených ze státních nebo evropských dotací, které propojují významné turistické cíle a podporují tak rozvoj cestovního ruchu. „Vše vychází z genia loci Slovácka, které je od nepaměti spojeno právě s vínem a gastronomií. Je přeci hloupé pokutovat cyklisty za ochutnání vína v místních sklepích nebo za uhašení žízně po gurmánské specialitě v hospůdce u cyklostezky,“ argumentuje Valenta.

Senát se pustí do projednávání jeho návrhu v květnu. Když projde prvním i druhým čtením a senátoři jej posvětí, poputuje do poslaneckých lavic. „Snad naše senátorská snaha podruhé nevyzní naprázdno,“ přeje si senátor.

Autor: ceh

Vaše názory

Graubner pokřtí Galuškovu knihu

Staré Město

Graubner pokřtí Galuškovu knihu

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner navštíví Staré Město. Na pravém břehu řeky Moravy se objeví ve čtvrtek 26....

9. 4. 2018
Čtrnáctiletá se oddávala sexu dobrovolně. O znásilnění prý nešlo

Uherskobrodsko

Čtrnáctiletá se oddávala sexu dobrovolně. O znásilnění prý nešlo

Sedm a půl let za mřížemi si neodsedí, dvaadvacetiletý mladík z Uherskobrodska, který čelil obvinění ze znásilnění...

8. 4. 2018
Kvalita a dostupnost zdravotní péče se nesmí snížit! Podpořte petici

Zlínský kraj

Kvalita a dostupnost zdravotní péče se nesmí snížit! Podpořte petici

Ve Zlínském kraji reálně hrozí omezení dostupnosti a zhoršení kvality zdravotní péče. Proto v těchto dnech vznikla...

6. 4. 2018
Záhony oživí trvalky, co bude dál?

Uherské Hradiště

Záhony oživí trvalky, co bude dál?

Floristé obsadí Štěpnice, posvítí si na nevzhledné a veřejností často kritizované záhony před obchodním centrem, které jsou...

6. 4. 2018
TOPlist