FacebookYoutubeInstagram

Na špičky brodské komunální politiky padlo trestní oznámení!

Uherský Brod Zprávy 2. 6. 2019
Na špičky brodské komunální politiky padlo trestní oznámení!

Brodskou radnici možná čeká soud s nájemníky domu na náměstí Svobody. První pokus obyvatel skončil nezdarem.

Foto: web, koláž DOBRÉHO DNE

Porušení povinnosti při správě cizího majetku. Zneužití pravomoci úřední osoby. Obecné ohrožení. Útisk. Křivá výpověď a nepravdivý znalecký posudek. Podezření na pět trestných činů obsahuje trestní oznámení, které šest nájemníků z městských bytů na brodském náměstí Svobody, konkrétně z domů s čísly 992, 993 a 994, podalo na bývalého starostu a současného senátora Patrika Kunčara, starostu Ferdinanda Kubáníka, místostarosty Petra Vránu a Jana Hrdého a radního Davida Surého.

Nájemníci, jejichž jména redakce DOBRÉHO DNE zná, jsou přesvědčeni, že vedení města je zodpovědné za současný špatný stav domu a bytů, které začalo nabízet k prodeji. „Lidé mají nyní půl roku na rozhodnutí, jestli si byty koupí. V opačném případě se nabídnou dalším zájemcům. Nájemníci z půdních vestaveb, které vznikly v minulých letech, pak mají na rozhodnutí celý rok,“ sdělila Elen Sladká, mluvčí Uherského Brodu.

Pikantní je, že pětice regionálních politiků o trestním oznámení podaném 11. dubna u Okresního státního zastupitelství v Uherském Hradišti vůbec neví. Důvod je prostý. Státní zástupce jej totiž po měsíci zkoumání, konkrétně 10. května, nepředal polici, ale smetl ze stolu. „Trestní oznámení? O tom, že několik obyvatel má výhrady k podmínkám prodeje, víme. Ale to je všechno,“ konstatoval starosta Ferdinand Kubáník.

Podle dostupných informací se nespokojení nájemníci pokusí podat trestní oznámení ještě jednou, tentokrát už v zastoupení právníkem.

Proč? „Tvrdíme, že vlastníci domu vědomě ponechali napospas nefunkční kanalizaci, což mělo za následek zaplavování a vlhkost sklepních prostor, zejména po deštích,“ uvádí nájemníci. „Mimo to došlo k vlhnutí předně obvodových zdí a tím k šíření plísní do bytů, čemuž nezabránila ani chemická sanace. V bytech jsou patrné trhliny ve zdivu a na stropech. V podkrovních jednotkách zatéká kolem větrání, zamrzají přívody vody, v sádrokartonech jsou viditelné trhliny. V celém domě jsou rozvody inženýrských sítí ve velmi špatném technickém stavu, navíc nepřehledné. Hrozí zřícení stropů a zavalení osob. Při výstavbě půdních vestaveb byly porušeny komíny pro odvětrávání spodních bytů bez náhrady. Odhadovaná škoda činí nejméně na bytových jednotkách 20 milionů korun. Nájmy jsou přitom pravidelně hrazeny, avšak bez patřičné péče o majetek města radními. Jeden byt za 20 let uhradil nájem v průměru 1,3 milionu korun…“

Státní zástupce Michal Potomský v písemné reakci na tyto výtky uvedl, že bytové domy sice nejsou ve zcela bezvadném stavu, avšak pouze z této skutečnosti nelze nabýt podezření, že by odpovědní zástupci vlastníka něco porušili. Také proto, že město provádělo výmalby, zateplení nebo sanace proti vlhkosti. „Tvrzení obsažené v trestním oznámení ohledně znehodnocení nemovitosti o 20 milionů korun je pak v tomto smyslu pouhou spekulací,“ napsal Potomský.

Autor: ara

Vaše názory

Nehoda s nejasným pozadím: Cyklista spadl u Huštěnovic do příkopu. Nebyli jste u toho?

Huštěnovice

Nehoda s nejasným pozadím: Cyklista spadl u Huštěnovic do příkopu. Nebyli jste u toho?

Dnes před sedmou hodinou vyjížděli dopravní policisté k Huštěnovicím k nehodě s nejasným pozadím. Co se stalo?...

30. 5. 2019
Lidé vyběhali rekordních 33 300 korun. Půjdou na léčbu osob s mentálním a kombinovaným postižením

Uherské Hradiště

Lidé vyběhali rekordních 33 300 korun. Půjdou na léčbu osob s mentálním a kombinovaným postižením

Rekordních 33 300 korun vynesl pátý ročník benefičního běhu 2 míle pro Diakonii, při kterém běžci a...

30. 5. 2019
Narkomani kopírovali bankovky a pokoušeli se jimi platit. Padlo šest žalob

Slovácko

Narkomani kopírovali bankovky a pokoušeli se jimi platit. Padlo šest žalob

Krajská hospodářská kriminálka uzavřela po devítiměsíčním vyšetřování případ padělání bankovek s hodnotami 500, 1000 a 2000 korun....

29. 5. 2019
Tři roky za napadení poslance Feriho? První krok policie je tady, padla dvě podezření

Boršice

Tři roky za napadení poslance Feriho? První krok policie je tady, padla dvě podezření

Dubnová potyčka na koštu vín v Boršicích, kde se dvojice mužů dostala do křížku s poslancem Dominikem...

29. 5. 2019
TOPlist